Poradňa | Medicínske právo

P O R A D Ň A / Náhrada škody a nemajetková ujma


Čo robiť, keď nemocnica urobila chybu pri operacii a prišla na to až po 5 rokoch

 | 31.5.2018 | komentárov: 0

Dobrý deň, chcem sa opýtať na práva a ako postupovať v prípade keď nemocnica urobila chybu pri operácii a prišli na to až po piatich rokoch. Môj otec bol na operáciu kolenného kĺbu, výsledok bola výmena klbu za titánovú protézu. Po operácii a následnej rehabilitácii sa koleno \"hrialo\" bolo na pocit teplejšie ako koleno čo nebolo operované. Chodieval pravidelne na kontroly a lekár tvrdil že je všetko vporiadku. Postupom času ho operované koleno začalo bolieť viac a viac a na kontrole sa to suplovalo tabletkami od bolesti neskôr zápalu. Až po roku intenzivných bolesti si lekár všimol na RTG snímku že protéza sa neujala a je vyosena v mieste spoja s kosťou. Dôvodom je zápal v mieste spoja. Dôvod pravdepodobne sa niečo pokazilo pri operácii a že sa za o ospravedlňujú. Teraz ma čakať mesiac na operáciu kde mu tu protézu vyberú a polroka keď bude všetko ok, založia už bezplatne nové, keď všetko dobre dopadne. Otec touto chybou bude rok imobilný. Je to takto v poriadku? Môžme sa domôcť nejakej náhrady? ďakujem

Konali lekári protiprávne?

Libor Šalata
 | 7.7.2016 | komentárov: 0

V pondelok 27.6. navštívil môj 25 ročný syn lekára (ušný ,krčný ,nosný), ktorý mu predpísal Augmentin. Syn mal horúčky nad 39, zimnice, zvracanie. Lekár mu určil zápal prínosových dutín, poslal ho aj na rongen. Do utorka v noci sme robili zábaly a čakali, že antibiotiká zaberú. V utorok v noci som volala 112 aby mi poradili čo robiť, syn stále zvracal, mal aj hnačku, zimnice a silné bolesti hlavy. Operátorka na 112 mi dala k telefonu lekára na pohotovosti v Piešťanoch, ktorý mi ospalý povedal, že keď zvracia a má horúčku, máme mu ísť kúpiť čípky a zložil. Operátorka na 112 to počula a zavolala mi, že posiela rýchlu záchranku. Tí prišli a od brány kričali, aby som im poslala mladého muža. Neošetrili ho ani doma ani v sanitke, zaviezli na interné do Piešťan. Dali mu infúziu, a ráno o 7,00 poslali domov. Bola som pre neho autom. O tri hodiny mal horúčku 40,4, robila som zábaly, dávala čípky, strašne ho bolela hlava a zvracal. Zavolala som na interné do Piešťan, prečo ho prepustili, čo mám s ním robiť. Lekárka na internom mi povedala, že cez deň tam nie sú pre verejnosť, aby som volala obvodného lekára. Volala som Dr. Melicháča, (ušný, nosný), ktorý mi jednou vetou povedal, aby sme naďalej užívali antibiotiká a že má prísť v piatok na kontrolu. Nakoniec som volala jeho lekárke Dr. Zacharovej, ktorá po tom, ako som jej povedala príznaky, kázala mi volať 155 a volala aj do nemocnice. Prišla záchranka, zaviezli ho do nemocnice, aj ho ošetrili. Z nemocnice mi už volala aj pani primárka, že mu vybavujú mCT v Trnave, lebo oni majú len do 100 kg a syn má pri výške skoro 2 metre 107 kg. Nasledoval prevoz do Trnavy, kde diagnostikovali zápal mozgových blán a sepssu. Vybavili bratislavskú neurochirurgiu a operovali ho hneď na druhý deň. Mal hnis na mozgu. Dnes absolvuje už 4 operáciu a stále je v ohrození života. Preto sa pýtam, prečo zanedbali lekári jeho liečbu a hneď nevyužili všetky dostupné prostriedky na diagnostiku? My s dcérou sme už minulý pondelok podľa príznakov mysleli na zápal mozgových blán a lekári to nevedeli???

Podozrenie na zanedbanie zdravotnej starostlivosti s následkom smrti

Milan Šimkovič
 | 31.5.2016 | komentárov: 1

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako môžem postupovať,pokial mam podozrenie na zanedbanie zdravotnej starostlivosti s následkom smrti. Jedna sa o to,ze moja mama zomrela pred 3 mesiacmi na hematologicke ochorenie,dlhsie chodila po lekároch kvôli poruchám vedomia,nikto jej však toto ochorenie nediagnostikoval,nikto z lekárov jej nezobral ani krv!!! Vinnim hlavne obvodnú lekárku,ktora jej stav zanedbala. Po ďalšom kolapse skončila však v nemocnici a mám veľké podozrenie,ze lekári tam nepostupovali správne,ze jej podali veľké množstvá krvnej plazmy,ktore spôsobili u nej edem mozgu a následnú smrť. Podala som podnet na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,kde mi však povedali,ze celé šetrenie môže trvať aj 2-3 roky,kedze je v tom zapojených viac lekárov, ktorých pravidelne navštevovala. Opisujem to celé veľmi zjednodušene,v skutočnosti je to dosť zamotaný prípad. Nechcem však čakať tak dlhý čas a uprimne moc tomu úradu neverím,ze niečo zistia,preto by som chcela podať aj trestné oznámenie. Mám si žiadať o vypracovanie nejakého sudno znaleckého posudku? Alebo stačí,ked to prenechám na vyšetrovateľov? Neviem ako začať,ci si mám najať právnika,alebo najprv pockat ako dopadne to šetrenie a až potom? Ďakujem pekne za radu.

Zodpovednosť zubného lekára?

Jana Bajužík Böszörményi
 | 16.12.2015 | komentárov: 0

Dobrý deň, pri čistení koreňového kanálika sa zubárke zlomil nástroj v jednom z kanálikov. Zubárka mi oznámila, že je to v poriadku, že sa to v kanáliku môže ponechať lebo na to nebýva alergia. Po 6 mesiacoch pretrvávajúcich bolestí sa mi na ďasne vytvorila hnisavá fistula, ktorá si vyžaduje chirurgický zákrok v cene 150 €. Chcela by som sa opýtať či za to nesie moje zubárka zodpovednosť. Ak áno v akej forme? Mám na niečo nárok? Vopred ďakujem za odpoveď.

HPV

Milan Fedorišin
 | 8.10.2015 | komentárov: 0

Dobrý deň, manžel (čoskoro ex) ma podvádzal a nakazil ma s jeho milenkou HPV vírusom. Bol mojim jediným partnerom v mojom živote, takže som si istá, že to je od neho. Je to trestný čin? Môžem podať trestné oznámenie a požadovať odškodné? Ďakujem

aortoskleroza

Ľudmila Moľová
 | 21.9.2014 | komentárov: 3

Dobrý deň, chcem Vás poposiť o radu. Otec mi náhle zomrel na srdcové zlýhanie. Po vykonaní pitvy bolo zistené, že mal kôrnatenie tepien vysokého stupňa. Otec bol športovec, nefajčiar, nemal vysoký cholesterol ani vysoký tlak. Preto nám táto diagnóza na neho absolútne nesedela. po preštudovaní zdravotnej dokumentácie sme však zistili, že pred dvoma rokmi mu bol robený RTG hrudníka (kvoli plánovanej operácii), pri ktorom bolo uvedené aortoskleróza. Chcem sa preto opýtať či nedošlo k zanedbaniu starostlivosti keďže žiadny lekár tomu nevenoval pozornosť, neposlali ho na žiadne vyšetrenie a nedali mu žiadnelieky.

Vedľajšie účinky lieku?

Rastislav Farkaš
 | 4.3.2014 | komentárov: 1

Dobrý deň, lekár mi predpísal liek, ktorý mi poškodil zdravie. Čo môžem robiť? Ďakujem za odpoveď.

Sťaženie spoločenského uplatnenia

Zoltán Nagy
 | 7.2.2014 | komentárov: 0

Dobrý deň, bola mi spôsobená škoda na zdraví a chcela by som sa domáhať náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia. Viem, že toto je možné až keď bude môj zdravotný stav možné považovať za ustálený. Kedy ale nastáva okamih keď zdravotný stav možno považovať za ustálený? Ako dlho mám čakať? Ďakujem vopred za odpoveď.

Náhrada škody a premlčanie

Tomáš Pázmány
 | 23.12.2013 | komentárov: 0

Dobrý deň.  Pred piatimi rokmi som si zlomila ruku v ľavom ramene. V nemocnici mi do ruky vložili drôty cez lakeť. Ruka sa nezrástla, a tak som sa rozhodla navštíviť lekára. Tam ma operovali a skrátili mi kosť. Zobrali mi štep z bedrovej lopaty a porušili nerv. Som presvedčená, že lekár postupoval neodborne, dokonca že bol opitý. Ruka je nefunkčná a ja som úplne vyradená. Nikto mi nevie pomôcť ani ortopéd. Preskúmanie môjho prípadu UDZS skončilo tým, že konštatovali, že lekár nepochybil. Chcela by som odškodné, ale neviem ako si ho od nemocnice žiadať. Prosím Vás čo mám robiť? Ruku mám úplne nefunkčnú.

Biomedicínsky výskum

Jana Bajužík Böszörményi
 | 10.12.2013 | komentárov: 0

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom náhrady škody pri biomedicínskom výskume. Má účastník právo na náhradu škody v prípade napr. testovania liekov? Ďakujem.

Premlčanie nároku na odškodnenie

Veronika Miková
 | 28.9.2013 | komentárov: 0

Dobrý deň. Ešte ako dieťaťu mi lekár amputoval palec s tým, že mi neskôr povedali, že tento zákrok nebol potrebný. Kvôli tomu som musel v detstve absolvovať niekoľko bolestivých operácií. Mám ešte možnosť žiadať náhradu? Odškodnenie?

Náhrada škody na zdraví

Zoltán Nagy
 | 19.9.2013 | komentárov: 1

Pred desiatimi rokmi môj syn s DMO ale chodiaci a väčšinu okolo seba sám iba som mu pomohla so zapínaním gombíkov ap. a s holením. Zlomila sa mu krčná platnička a chodil po lekároch, ktorí ho veľmi zanedbali. Už mu tŕpli najprv končeky prstov postupne ruka a potom do pol pása. Napchávali ho tabletkami na uvoľnenie svalstva a to isté s ním robili, keď som ho dala v Leviciach do nemocnice. Vďaka nim je už 10 rokov na vozíčku, stiahnuté šľachy má na pravej ruke aj na ľavej pri prstoch smerom dnu. Písala som aj na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde nám odpísali, že lekári postupovali správne. Ja sa pýtam, keďže postupovali správne, prečo keď som mu vybavila Kramáre, tak tam ho hneď operovali, ale bohužiaľ nám povedali, že nakoľko mal stlačenú miechu chodiť už nebude. Prosím Vás, akú cenu ma slovenský pacient? Chcem sa spýtať, dá sa ešte niekde dopátrať, že lekári nepostupovali správne a vlastne mu poškodili zdravie?

Nakazenie vírusom HIV

Daniela Diheneščíková
 | 10.9.2013 | komentárov: 0

Dobrý deň. Mám vážny problém, o ktorom sa mi ťažko píše, preto som sa rozhodla zvoliť cestu anonymnej poradne.  Nedávno som zistila, že som nakazená vírusom HIV.  Nakazil ma môj bývalý priateľ. Myslím si, že o ochorení vedel a ...Poraďte mi prosím.. čo môžem robiť? Mám ho niekde nahlásiť, podať oznámenie, žalobu?

Prešetrenie ÚDZS

Zoltán Nagy
 | 18.8.2013 | komentárov: 2

Dobrý deň, ak som nespokojná s prešetrením UDZS ohľadom medicínskeho postupu lekárov a nemocnice s následkom smrti, ktoré bolo prešetrenie 2krát, kam sa ešte môžem obrátiť? Podľa UDZS bola nebohému poskytnutá štandardná a správna zdravotná starostlivosť. Ako je potom možné, že pacient do týždňa zomrel ? Keď všetko bolo správne... Ďakujem

Zanedbanie starostlivosti s následkom smrti

Zoltán Nagy
 | 29.3.2013 | komentárov: 0

Dobrý deň, chcela som sa informovať, aké máme práva v prípade, že pri 24 h starostlivosti v ústavnom zariadení sa nám udusila/obesila sestra a v správe je uvedenené, že cudzím zavinením s následkom smrti. Podľa šetrení bola uviazaná neľudsky o invalidný vozík a v čase dusenia službukonajúca sestra mala byť v miestnosti a nebola. Takže nemohla v čas poskytnúť prvú pomoc a sestra zomrela. Nedokážeme to pochodpiť ako v 24 h starostlivosti sa dieťa len tak obesí/ udusí na vozíku. Chcela by som vedieť ako máme v danej veci postupovať, kedže je zrejmé že tam bola zanedbaná starostlivosť s následkom smrti. Vopred ďakujem za odpoveď. Marcela

Znalecké dokazovanie v obore medicína

Kamila Oláhová
 | 10.5.2012 | komentárov: 0

Bol som obžalovaný z ublíženia na zdraví. Zaujímalo by ma ako prebieha znalecké dokazovanie v obore medicína pred súdom?

Sťaženie spoločenského uplatnenia

Marián Hutňan
 | 14.3.2011 | komentárov: 1

Mám zlomenú ruku a môj lekár spomenul akési "sťaženie spoločenského uplatnenia". Vedeli by ste mi o tom povedať niečo bližšie resp. či môžem dostať za to peniaze?

Kožné prejavy po antibiotikách

 | 23.5.2010 | komentárov: 0

Po vybratí dvoch dávok antibiotík mám už vyše mesiaca na tele kožné prejavy. Je možné žiadať náhradu škody a ak áno tak od koho?

Neprimerane dlhá doba v nemocnici po odstránení obličkových kameňov

 | 19.5.2010 | komentárov: 1

Podľa môjho názoru ma po odstránení obličkových kameňov neprimerane dlho držali v nemocnici.  Môžem si za to žiadať náhradu škody?


Modriny po odbere krvi

 | 8.4.2010 | komentárov: 2

Pre potreby vyšetrenia mi odoberala krv začínajúca zdravotná sestra  a v dôsledku netrafenia žily mi opakovanými vpichmi spôsobila rozsiahle modriny na ľavom predlaktí. Možem si od nej žiadať náhradu škody?

Zhoršenie zraku a zodpovednosť očného lekára

 | 8.4.2010 | komentárov: 4

Na vyšetrení u očného mi lekárka oznámila, že sa mi za posledné 2 roky zhoršil zrak aj v dôsledku nesprávneho vyšetrenia očí predchádzajúcim lekárom a na to nadväzujúcim nesprávnym určením potrebných okuliarov. Môžem  sa  nejako brániť voči tomu lekárovi?

Jazva po materskom znamienku

 | 29.3.2010 | komentárov: 0

Minulý mesiac mi na odporúčanie dermatológa vyberali materské znamienko v oblasti tváre. Jazva, ktorá mi po zákroku ostala však aj podľa názoru viacerých lekárov s ktorými som sa o tom radila, je neprimerane veľká. Aké právne možnosti mám voči lekárovi, resp. nemocnici v ktorej mi zákrok urobili?

Ukradnutá bunda

 | 15.3.2010 | komentárov: 2

Pred dvoma dňami, keď som bol v nemocnici, som si odložil zimnú bundu na vešiak v čakárni. Po chvíli som zadriemal a keď som sa prebral, bunda bola preč. Môžete mi poradiť, či si môžem nárokovať od zdravotníckeho zariadenia náhradu škody za ukradnutú bundu alebo mám smolu?

Škoda na zdraví

 | 3.3.2010 | komentárov: 1

Proti komu je potrebné uplatniť nárok na náhradu ujmy na zdraví spôsobenej v zdravotníckom zariadení?

Nesprávna infúzia

 | 28.2.2010 | komentárov: 0

Ako by som mal postupovať ak mi nesprávnym zavedením infúzie ostali trvalé následky na pravej ruke?

Zodpovednosť lekára za škodu

 | 11.1.2010 | komentárov: 4

Zodpovedá lekár za negatívny výsledok rizikovej operácie?