Poradňa | Medicínske právo

P O R A D Ň A / Zdravotná dokumentácia, mlčanlivosť


Gynekológ vydanie zdravotnej dokumentácie

 | 26.4.2018

Dobrý deň Manželka navštevuje gynekologičku od ktorej potrebuje zdravotnú dokumentáciu od začiatku PN ktorá trvá cca 3mesiace z dôvodu rizikového tehotenstva. Potrebuje to priložiť k plneniu poistného v súkromnej poisťovni ktorú si platí. Lekárka ju však odmieta odovzdať a poistovňa si žiada kópie. Prosím o radu. Ďakujem

Záznam z priebehu operácie

 | 15.2.2018

Dobry den, chcela by som poprosit o radu. Mam ako pacient narok vyziadat si z nemocnice zaznam z operacie (operacna sprava)? Dozvedela som sa, ze jedna vec je prepustacia sprava pre pacienta a druha zaznam z operacie, ktory je ulozeny v nemocnici. Mam podozrenie, ze sa pocas operacie nieco stalo, co mi bolo zamlcane, pretoze moja rekonvalescencia vobec nie je standardna. V prepustacej sprave je uvedene operacia bez komplikacii, ja sa trapim uz mesiace s nasledkami. Ako mozem postupovat, aby som sa dostala ku kopii operacneho zaznamu? Mozem si ho jendoducho prist do nemocnice vyziadat a na pockanie trvat na vydani kopii? Na co sa mozem odvolat? Dakujem vopred za odpoved!

Zdravotná dokumentácia v archíve

 | 5.1.2018

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu, kde mám pátrať po svojej zdravotnej dokumentácii. V roku 2017 som zmenila všeobecnú lekárku. V pôvodnej ambulancii som požiadala o zaslanie mojej zdravotnej dokumentácie novej lekárke. Pri vstupnej prehliadke ma nová lekárka informovala, že moja zdravotná dokumentácia neobsahuje záznamy od pediatra. Som narodená v r. 1976, prvý záznam v zdravotnej dokumentácii je z r. 2000. Pri pátraní po mojej zdravotnej dokumentácii mi bolo oznámené, že pediater po dosiahnutí určitého veku odoslal zdravotnú dokumentáciu \"do archívu\", avšak nikde neviem zistiť, kde to je (adresu). Som z Bratislavy.Aktuálna všeobecná lekárka mi oznámil,že ak dokumentáciu nenájdem, budem musieť absolvovať komplikovanú sériu očkovaní... Za Vašu odpoveď vopred ďakujem

Odmietnutie vyšetrenia lekárom

 | 20.12.2017

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či môžem žiadať od lekára vydať stanovisko, že odmieta okamžité vyšetrenie a ze berie zodpovednosť za zhoršenie stavu do určeného termínu vyšetrenia. Jedná sa o to, že dcéra, ktorá má 18 mesiacov kríva. Bola som s ňou u ortopéda (aj s výmenným listom), ale sestra povedala, že keďže neplače že ju to bolí, tak jej prípad nie je súrny a vie mi dať termín na január. Nemyslím si, že ak.má dieťa vyšší prah bolesti znamená, že jej prípad nie je súrny, preto by som chcela, aby mi o tom lekár dal aj potvrdenie. ďakujem Vám za odpoveď.

Sprievod do ambulancie

Jana Bajužík Böszörményi
 | 9.12.2015

Dobrý deň, mám 82 ročnú starú mamu, potrebuje sprievod ku každému lekárovi, ku ktorému ide. V jednej ambulancii ma takto sestrička odbila, že ja s ňou dnu ísť nemôžem, lebo si to pani doktorka nepraje a stará mam má ísť sama,lenže ona ako staršia osoba si nezapamätá všetko, čo jej lekárka povie, preto potrebujem ísť s ňou na vyšetrenie dnu Chcem sa spýtať, či mám pravo ako rodinný príslušník ísť zo starou mamou na vyšetrenie do ordinácie alebo nie. Ďakujem

Mám právo vedieť, v akom zariadení je mama umiestnená?

Jana Bajužík Böszörményi
 | 7.12.2015

Dobrý deň,

moja matka bola umiestnená  v ústavnom zariadení na podnet brata, ktorý mi  odmieta oznámiť adresu. S bratom nemám blízky vzťah, pretože ovplyvnil správanie a konanie matky v neprospech mňa. Prosím informáciu, či mne ako príbuznému je ošetrujúci lekár oprávnený oznámiť adresu zariadenia, kde bola mama umiestnená. Ďakujem za odpoveď.

Lekárka odišla do dôchodku

Milan Šimkovič
 | 12.10.2015

Dobrý deň, Chcela by som sa Vás opýtať, moja lekárka odišla do dôchodku a v ambulancii miesto nej nik nie je, domov mi poslala iba upovedomenie, že skončila a dala mi odporúčanie k inému lekárovi, ale o zdravotnej karte sa nezmienila, preto by som rada vedela, kde sa v takýchto prípadoch archivujú zdravotné karty. Ďakujem

Zredukovanie zdravotnej karty

Milan Šimkovič
 | 9.10.2015

Chcem sa opýtať. Zmenila som obvodného lekára, dala som mu zdravotnú dokumentáciu, vedenú od môjho narodenia. Asi po 2 tyždňoch som potrebovala kartotéku na predoperačné vyšetrenie a čuduj sa svetu z mojej kartotéky ostali len posledne 4 roky. O záznamoch pred tým nie je ani slychu. Má na to právo?

Zanedbanie zdravotnej starostlivosti

Lukáš Mareček
 | 2.10.2015

Prosím Vás, ako máme postupovať, ak máme podozrenie, že lekári zanedbali zdravotnú starostlivosť s následkom smrti? Náš otecko po hospitalizácii v nemocnici zomrel a my máme podozrenie, že mu nebola včas, príp. vôbec poskytnutá pomoc, ktorú potreboval. Jeho zdravotnú dokumentáciu nám poslali, avšak chýba v nej akákoľvek zmienka o tom, že ho v tejto nemocnici prijali, nie je tam žiadny záznam o liečbe, podaných liekoch, proste nič, čo by nasvedčovalo, že sa otecko v tejto nemocnici liečil. Keď sme tam telefonovali, sľúbili, že to pošlú, zatiaľ však nič neprišlo. Otázka: Máme právo žiadať nejaký záznam z hospitalizácie, keď v zdravotnej karte nie je absolútne nič, veď predsa ak sa prijíma pacient do nemocnice, musí to byť nejako zdokumentované. Máme podozrenie, že v tejto nemocnici \"niečo\" zanedbali a chceme vedieť, ako bola poskytnutá starostlivosť o nášho otecka. Už sme telefonicky urgovali, aby nám zaslali uvedený záznam z hospitalizácie, avšak zaslali len potvrdenie o obhliadke mŕtveho a nič viacej. Ďakujeme.

Zmena gynekológa

Ľudmila Moľová
 | 25.6.2015

Dobrý deň, keďže moja pôvodná gynekologička nanešťastie zomrela, všetkých jej pacientov prevzal nový gynekológ. Rada by som zmenila prideleného gynekológa za iného, lenže moje známe, ktoré tak urobili, tvrdili, že každého pacienta, ktorý od neho chce odísť, si osobne zavolá do ambulancie a nepríjemne od neho vyžaduje dôvody odchodu. Okrem toho odmieta vydať zdravotnú kartu bez výmenného lístka od nového gynekológa a ešte k tomu si pýta poplatok 5 eur. Nie je mi jasné, či na menované veci má pridelený gynekológ právo a tak sa obraciam na Vás, aby ste mi poradili. Chcem byť totiž pripravená a mať znalosť o týchto veciach, keď si od neho budem brať kartu. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Zmena lekára a zdravotná dokumentácia

Michaela Fabianová
 | 4.11.2014

Dobrý deň. Mám problém s lekárkou. Chcem od nej odísť, už dlhšie si skrátka ako ľudia nesedíme. Nechce mi vydať zdravotnú dokumentáciu, odkázala mi, že si po ňu musím prísť osobne. Má na niečo také právo?

Prepúšťacia správa kúpele

Anna Pekarovičová
 | 13.10.2014

Dobrý deň, chcem sa opýtať-ako to je právne s prepúšťacími správami v kúpeľných zariadeniach. Poprosil som lekára aby mi vydal správu pred ukončením pobytu- z dôvodu nedostatočných autobusových spojov. Lekár mi odmietol vydať správu- má na to právo? Mám ja právo nárokovať si na vydanie prepúšťacej správy pred ukončením oficiálneho termínu ukončenia kúpeľnej liečby z dôvodu zlého autobusového spojenia z kúpelného zariadenia do miesta bydliska ? ďakujem za odpoveď

Súkromie

Jana Bajužík Böszörményi
 | 15.7.2014

Počas hospitalizácie manžela sa zdravotná sestra úmyselne dostala k jeho dokumentácii zo zvedavosti. Môže to zneužiť,  a preto ma zaujíma, aký postoj mám k tomu zaujať. Ďakujem.

Vydanie lekárskeho nálezu

Jana Bajužík Böszörményi
 | 4.6.2014

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, či ako pacient mám právo od lekára – imunoalergológa žiadať dokumentáciu, resp. potvrdenie o druhu zistených alergií. 

Máme 3tyždňové dieťa, ktoré je na umelom mliečku a zo zdravotných dôvodov nám pediater odporučil používať hypoalergénne mliečko, aby nám ho však mohol predpisovať, musí si do dokumentácie založiť potvrdenie, že rodič je alergik.  Alergológ mi ale odmietol akékoľvek potvrdenie dať. Mám právo ho napriek tomu žiadať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Nesprístupnenie zdravotnej dokumentácie pacientovi

Zoltán Nagy
 | 24.3.2014

Dobrý deň. Minulý rok, začiatkom decembra, som bol u mojej očnej v Nitre,ktorá mi spravila prehliadku a objednala mi aj dioptrické šošovky, za to som zaplatil 20eur. Keďže som sa presťahoval do Bratislavy, tak som sa rozhodol ze si očné šošovky zaobstarám v optike v Bratislave, po mojej pracovnej dobe. Keďže som nevedel moje údaje o očných šošovkách, tak som telefonicky kontaktoval moju očnú lekárku, tá mi ale tieto údaje odmietla dat. Povedala ze si pre šošovky k nej môžem kedykoľvek príťt. Keďže by som si musel brať dovolenku z práce, tak som jej povedal že to nieje možné z mojej strany,  no aj tak mi povedala ze mi tie údaje nedá. Ma na toto právo? Vopred ďakujem za odpoveď.

zdravotná karta

Jana Bajužík Böszörményi
 | 22.11.2013

Dobrý deň, poprosím Vás o informáciu, ako mám postupovať v prípade, že mi zdravotná sestra oznámi, že zdravotná karta sa stratila. Jedna sa o kartu môjho syna, ktorý je narodený v roku 1983. Po skončení strednej školy odišiel študovať do SRN, zdravotne poistenie mu do 26 roku platila Slovenská republika na Slovensku. Po skončení vysokej školy nastúpil v SRN do trvalého pracovného pomeru a súčasne bol odhlásený zo zdravotného poistenia na Slovensku a prihlásený v SRN.
Túto skutočnosť som oznámila aj obvodnému lekárovi a ten mi oznámil, že kartu si nechá a v prípade potreby mi ju odovzdá. V súčasnosti je už iný obvodný lekár a karta je stratená. Syn na Slovensku nebol najmenej 10 rokov na žiadnom vyšetrení.  Čo s tým môžeme robiť,  keď v súčasnosti jeho lekár v SRN tú kartu potrebuje?  Ďakujem s pozdravom Zastková

Poskytnutie údajov o o druhu zdravotného postihnutia zamestnávateľovi pre úrad práce

Veronika Miková
 | 22.11.2013

Dobrý deň. Ako má postupovať zamestnávateľ, ktorý zamestnáva invalidných občanov a potrebuje informáciu o druhu zdravotného postihnutia jednotlivých zamestnancov, a to pre účely získania príspevku na pracovného asistenta, ktorý bude invalidom pomáhať v pracovných činnostiach. Úradu práce nepostačuje potvrdenie odborného lekára (z názvu a odbornosti ako i pečiatky je zrejmé o aký druh zdravotného postihnutia ide),že zdravotný stav si vyžaduje potrebu pracovného asistenta, ale úrad vyžaduje údaje o konkrétnom druhu zdravotného postihnutia (§59 zákona č. 5/2004 Z.z. v zmysle novely zákona platnej od 1.5.2013). U niektorých zamestnancov by to bolo až veľmi konkrétne (psychické postihnutie a pod.). Dokonca chcú priniesť posudok zo Sociálnej poisťovne, kde sú uvedené všetky diagnózy. Pritom žiadosť posudzujú zamestnanci úradu, ktorý nie sú lekári. Ďakujem za pomoc.

Prístup manžela k údajom o zdravotnom stave

Miroslava Duchová
 | 13.11.2013

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či môžem po výsledky krvných testov poslať manžela, resp. ako by sa dalo spraviť, aby mohol tieto veci vybavovať za mňa, keďže som momentálne odcestovaná.

Nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie partnerom

Tomáš Pázmány
 | 2.11.2013

Moja priateľka zomrela , prišlo jej zle. Na druhý deň som za ňou prišiel a oznámili mi, že zomrela. Príčinu mi nikto poriadne nevysvetlil, ale pravdu povediac ani som to veľmi nevnímal. Žili sme spolu tri roky v spoločnej domácnosti. Chcem sa spýtať, či mám právo nahliadnuť do jej zdravotnej dokumentácie.

Mlčanlivosť pri vizite

Jana Bajužík Böszörményi
 | 27.10.2013

Je v súlade so zákonom, keď lekár pri vizite vlastne oznamuje moju diagnózu a iné osobné údaje spolupacientom (plus mám na posteli záznam o teplote)?

Výmaz zo zdravotnej dokumentácie

Veronika Miková
 | 13.9.2013

Je možné na žiadosť pacienta vymazať údaje zo zdravotnej dokumentácie pacienta?

Povinnosť mlčanlivosti

Ľudmila Moľová
 | 12.8.2013

Dobrý deň. Lekárka ma u mňa podozrenie na rakovinu. Odobrali mi vzorky, čakám na výsledky. Pred manželom to tajím, on sa však „vyhráža“, že zavolá mojej obvodnej lekárke a bude sa informovať. Má lekárka právo informovať ho o mojom zdravotnom stave?

Krvná skupina

Katarína Zubková
 | 8.8.2013

Dobrý deň. Na poslednej preventívnej prehliadke som sa spýtala na moju krvnú skupinu a moja doktorka mi odpovedala protiotázkou: Načo Vám to je vedieť? A nepovedala mi ju. Môžem sa nejako domáhať toho, aby mi túto informáciu poskytla?

Kópie zo zdravotnej karty

Katarína Zubková
 | 1.8.2013

Dobrý deň. Mám 20 rokov. Môže moja mama vyzdvihnúť za mňa kópie z mojej zdravotnej karty?

operačný záznam

Daniela Diheneščíková
 | 30.4.2013

Dobrý deň, mám ako pacient právo na nahliadnutie /kópie/originál do záznamu z operácie? Vydá mi ho nemocnica? Alebo operatér ?

Povinné očkovanie

Lukáš Derco
 | 28.2.2013

Dobrý deň, chceli sme dať dieťa povinne zaočkovať na 15 mes. V tom období však ochorelo, a preto sme museli počkať. Medzitým sme sa však presťahovali do iného vzdialenejšieho mesta a prihlásili sme syna aj k novej detskej lekárke. "Stará" lekárka však novej nechcela vydať kartu s odôvodnením, že dieťa už nahlásila ako zaočkované a poslala poisťovni. Nová lekárka nám povedala, že už to máme nechať tak a nechať dieťa zaočkovať u pôvodnej lekárky a nerobiť si zbytočne nepríjemnosti. Chceme sa opýtať, či "stará" lekárka konala správne a čo môžeme urobiť, aby sme k nej už ísť nemuseli a syna nechali zaočkovať u novej lekárky. Ďakujeme.

Môže byť právo/povinnosť mlčanlivosti v zdravotníctve narušené?

Zoltán Nagy
 | 26.2.2013

Dobrý deň. Kolega lekár bol raz na polícii vypovedať. U nich v nemocnici zomrel nešťastnou náhodou jeden pacient a jeho blízki podali trestné oznámenie. Viem však, že nás viaže povinnosť mlčanlivosti. Aj pre svoju ochranu do budúcna by ma zaujímalo, kedy a nakoľko môžem pred políciou hovoriť o tom, čo sa stalo.

Povinné očkovanie

Lukáš Derco
 | 21.2.2013

Dobrý deň, chceli sme dať dieťa povinne zaočkovať na 15 mes. V tom období však ochorelo, a preto sme museli počkať. Medzitým sme sa však presťahovali do iného vzdialenejšieho mesta a prihlásili sme syna aj k novej detskej lekárke. "Stará" lekárka však novej nechcela vydať kartu s odôvodnením, že dieťa už nahlásila ako zaočkované a poslala poisťovni. Nová lekárka nám povedala, že už to máme nechať tak a nechať dieťa zaočkovať u "starej" a nerobiť si zbytočne nepríjemnosti. Chceme sa opýtať, či "stará" lekárka konala správne a čo môžeme urobiť, aby sme k nej už ísť nemuseli a syna nechali zaočkovať u novej lekárky. Ďakujeme.

Elektronická evidencia pacientov

Ivo Humenik
 | 23.11.2010

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom elektronickej evidencie pacientov. Či je potrebné k tomuto mať aj elektronický podpis? Alebo či postačuje pri prvej návšteve pacienta podpísanie informovaného súhlasu v ,, papierovej forme,,?

Mŕtve dieťa a zápis do matriky

 | 23.5.2010

V prípade že sa narodí mŕtve dieťa čo sa ma zapísať do matriky?? Jeho narodenie alebo smrť??

Vydanie zdravotnej karty

 | 17.6.2009

Pred týždňom som ukončil Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a prešiel som k inému všeobecnému lekárovi. Môj pôvodný lekár mi odmietol vydať zdravotnú dokumentáciu. Ja som ju chcel odniesť svojmu novému lekárovi. Môže lekár zadržať kartu pacienta, ktorému už neposkytuje zdravotnú starostlivosť?