Poradňa | Medicínske právo

P O R A D Ň A / Práva/povinnosti poskytovateľov


Zodpovednosť

 | 21.2.2018

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či majú štátne nemocnice povinnosť uzavrieť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenej v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Ďakujem za odpoveď.

Cezhraničná zdravotná starostlivosť

 | 8.2.2018

Dobrý deň, Môžem expedovať lieky na ukrajinský lekársky predpis na plnú úhradu pacienta?

Predpis zdravotníckej pomôcky

 | 8.1.2018

chcem sa spýtať mám 24 rokov a mám silnú skoliózu. Moj zdravotný stav je od detstva liečený plastovým korzetom vyrába sa na mieru pomocou odliatku mojho tela. Poslední korzet mi bol robený pred 4 rokmi a ten mi už nesedí. Moj ortoped vraví ze ak som dospelá taký to korzet mi už ne može spraviť. Chodím k nemu od detstva a pozná moj zdravotní stav. Tento korzet ma udržuje stabilnú ak ho mám nepopciťujem bolest aj sa mi lepšie chodí kedze ma trochu narovná. Moj stav je dost vážny krivka zakrivenia skoliózy je nečo okolo 160 stupňov a mam strach ze ak spadnem tak sa prelomím ked nebudem mat na sebe korzet.s Sem tam mávam závraty a krče kedže mam neurologické problémy a kedykoľvek mozem odpadnúť. Ak by mi ortopéd chirurg z Ba ( ktorý mi operovať skoliózu ale pre veľék riziká nemohol aj pre ďalšie zdravotné problémy mám toho viac nemohol) keby mi on odporučil korzet nosiť aj ďalej keby to napísal do lekárskej správy musí mi potem ten moj ortopéd ku któremu chodím v mojom kraji musí mi ho predpísať a zhotoviť ?kedže je to odporúčanie od vedšej kapaciti. Alebo naozaj nemám nárok na takúto ortopedicku pomocku kedze som dospelá a iná poomocka mi nepomože udržať moj zdravotní stav ako táto kedze ostatné pomocky niesu z takého pevného materiálu . Dakujem za odpoveď

Zákon o skúškach lekárov z cudziny

 | 3.1.2018

Prosím o informáciu, či existuje zákon, podľa ktorého musia byť zahraniční lekári preskúšaní, keď chcú pracovať na Slovensku, po odbornej medicínskej stránke, ale aj jazykovej spôsobilosti, aby mohli komunikovať s pacientom tak, aby pochopili čo im pacient hovorí o svojich zdravotných problémoch.

Povinnosť lekára oznámiť blízkym, že daná osoba zomiera

 | 2.1.2018

Dobrý deň prajem, môjho oca našli na zemi v BA s hlbokým krvácaním do mozgu (trvalý pobyt mal v ZA). 17:30 ho pripravovali na transport na operáciu ku neurochirurgovi, 17:50 lekár zrušil dohovor transportu, lebo stav bol nezlúčiteľný so životom. Môj oco mal pri sebe občiansky preukaz, od 17:50 vedeli, že zomrie, zomrel 3:40 ráno, nám to oznámili až na druhý deň okolo 17:00. Je tento postup v súlade so zákonom? Že človek zomiera v nemocnici, majú jeho kontaktné údaje, ale nikoho neinformujú? Ďakujem za odpoveď

Čiastočný invalidný dôchodok

 | 15.9.2017

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by mi mohol byť priznaný čiastočný invalidný dôchodok. Mám chronické ochorenie pankreasu, odstránenú maternicu, hyperfunkciu štítnej žľazy, osteoporózu a chorobu pečene ľahšieho stupňa. Ak áno, ako mám postupovať pri vybavovaní? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Návšteva u gynekológa

Milan Šimkovič
 | 10.3.2016

Dobrý deň prajem! Prosím Vás, má právo gynekologyčka počas vyšetrenia mať pri sebe sestričku? Je to veľmi intímna záležitosť takáto prehliadka, žena sa cíti už aj tak nesvoja, keď sa má ukazovať pred cudzím človekom nahá, a keď si doktorka prizve k vyšetreniu aj svoju sestričku, to sa mi vôbec nepáči. Sestrička u gynekologyčky, ku ktorej chodím ja, je zhodou okolností moja suseda, tak mi to je ešte o to nepríjemnejšie. Nechcem, aby tam bola nijaká druhá osoba, len lekárka. Mám na toto právo? Lebo lekárka mi povedala, že ona musí robiť prehliadky v dvojici, aby bola krytá, že by nič zlé nespravila... aby mala svedka, že všetko prebehlo v poriadku. Existuje takýto nejaký predpis pre gynekológov? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odmietnutie vystavenia lek. správy

Veronika Miková
 | 4.2.2016

Dobry deň, chcem sa opýtať. Dňa 9.12.\'15 som bola na 2. vyšetrení u psychologičky s mojim synom (má poruchu reči a poruchu autistického spektra). Za obe vyšetrenia som platila po 20€. Vypýtala som si od nej lekársku správu pre potreby UPSVaR, aby som mohla žiadat o predlženie materskej do 6 rokov. P. doktorka mi ju odmietla vystaviť, vraj nie je povinná mi správu dať. Na moje naliehanie mi nakoniec povedala, že mi ju vystaví za poplatok 50€! Neskôr povedala, že ak prinesiem výmenný list od obvodného lekára tak platiť nemusím. VL som priniesla, ale aj tak odmietla pretože bolo na ňom napísané: Prosím o odborné vyšetrenie a nebola tam \"formulka\", že aj o vystavenie lek. správy. Tak som musela opakovane pýtať VL, kde musel obvodný lekár napísať aj spomínanú formulku. Preto sa chcem opýtať, či lekár naozaj nie je povinný mi po dvoch vyšetreniach vystaviť lek. správu. Mne to už hraničí so šikanovanim. Myslím si, že po každom vyšetrení mám právo dostať lek. správu bez spomínaných problémov. Od ostatných odborníkov (logoped,neurolog, spec. pedagog) som dostala správy ihneď po vyšetrení a úplne bez problémov. Ďakujem

Odmietnutie odberu a vyšetrenia krvi

Veronika Miková
 | 3.2.2016

Dobrý deň, mama bola včera u obvodnej lekárky, kvôli pretrvávajúcim bolestiam nohy. Bola u nej už v decembri a poslala ju na ortopédiu a neurológiu, lenže nikde jej nič nezistili a tak sa k nej vrátila s otázkou, či by jej nemohla pre istotu zobrať krv a zistiť, či nemá v tele zápal. Odmietla. Mala na to právo? Ďakujem.

Zmena diagnózy počas PN

Jana Bajužík Böszörményi
 | 14.12.2015

Dobrý deň, chcem sa opýtať, v práci sa mi stal úraz kolena, ktoré som mala pred rokom operované, mala som absolvovať operáciu, ale ochorela som, z toho dôvodu ma nepustili k operácii, no a dnes mi moja obvodná lekárka povedala, že výšku nemocenského budem mať zníženú, pretože som ochorela, že nedostanem plnú výšku. Volala som na sociálne a odpoveď bola, že pravdepodobne mi obvodná dr. zmenila diagnózu na posudkovej komisii. Majú na to právo? Veď človek by bol radšej zdravý ako fungovať na liekoch od bolesti, ortéze a barlach... Ďakujem za odpoveď

Súčinnosť opatrovateľky v DDS a pohotovostnej služby

Lucia Langerová
 | 4.12.2015

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je právom/povinnosťou opatrovateľky v DDS predložiť zdravotnú dokumentáciu a ukázať lieky, ktoré klient užíva, k nemu privolanej pohotovostnej službe. Ďakujem

platba za budúcu kontrolu EMG u neurológa

Yvette Nataly Leňová
 | 1.12.2015

Pri dátume budúcej kontroly EMG u neurológa mám v poznámke na kartičke 15 EUR, je to OK ?

Poplatok za vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť

Yvette Nataly Leňová
 | 27.11.2015

Ak nie je kúpeľná starostlivosť hradená z verejného zdravotného poistenia (ide o tzv samoplatcu), môže lekár od občana požadovať za vystavenie návrhu poplatok ?

Poplatok

Yvette Nataly Leňová
 | 8.10.2015

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si lekár môže odo mňa vyžiadať poplatok za prestup k nemu od iného lekára?

Poučenie k hormonálnej antikoncepcii

Michaela Fabianová
 | 23.12.2014

Dobrý deň. Beriem HAK a zaujíma ma, či mi má niečo k jej užívaniu vysvetliť lekár, lekárnik alebo som zato zodpovedná sama?

Zdravotná dokumentácia v rukách príbuznej

Zoltán Nagy
 | 12.1.2014

Dobrý deň, môj otec je ťažko mobilne postihnutý , chodí 3 krát do týždňa na kontroly k špecialistovi v sprievode mojej matky, ktorá má aj jeho zdravotnú dokumentáciu stále pri sebe, teda aj doma. Porušuje tak otcov všeobecný lekár nejako zákon, keď jej vydal otcovu kartu? Podotýkam, že špecialisti otcovu celú zdravotnú kartu vždy vyžadujú. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Vaštíková Z.

Krádež v čakárni

Valéria Múdra
 | 9.1.2014

Dobrý deň. Ukradli mi bundu v čakárni na kožnom. Visel tam  oznam, že za škodu nezodpovedajú. Aj tak sa chcem spýtať, či to mám nechať tak alebo môžem žiadať náhradu?
 

Dočasná pracovná neschopnosť

Jana Bajužík Böszörményi
 | 20.12.2013

V prípade, že sa jedná o profesionálneho vojaka, ktorého zdravotný stav nezodpovedá spôsobilosti k výkonu štátnej služby je povinný zo zákona o štátnej službe zúčastniť sa odborného vyšetrenia a následne prieskumného konania.  Ale pred prieskumnú komisiu vojaka -pacienta nedostanem, pretože k prieskumnému konaniu musí byť vojak - pacient práceneschopný a pretože chce zotrvať  v armáde bez ohľadu na zdravotný stav, odmietne vystavenie práceneschopnosti.  Ako postupovať, aby mohlo byt prieskumné konanie zrealizované?
Ďakujem.

Výhrada vo svedomí

Tomáš Pázmány
 | 27.11.2013

Žiadala som od môjho pôrodníka potrat (som len 3. týždeň tehotná). Lekár to odmietol urobiť s odôvodnením, že on "to nerobí". Ide predsa o mňa a môj život, a nie o lekára... Mohol tak konať, keď som sa rozhodla nechať si vziať dieťa?

Poplatok za objednanie

Martina Soroková
 | 22.11.2013

Dobrý deň. Za preobjednanie, keďže som pôvodný termín zmeškala,  požaduje odo mňa očná lekárka poplatok 3 eurá. Je to v poriadku?

Zdravotná dokumentácia

Ľudmila Moľová
 | 18.9.2013

Dobrý deň, prosím o analýzu ako má postupovať poskytovateľ zdravotnej starostlivosti  (všeobecný lekár) so zdravotnou dokumentáciou, ktorú si nevyžiadal nový poskytovateľ, s ktorým pacient uzavrel novú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Archivovanie zdravotnej karty

Zoltán Nagy
 | 16.9.2013

Dobrý deň. Od roku 2004 som nebol na preventívnej prehliadke u mojej očnej lekárky. Teraz ju chcem zmeniť. Chcem sa spýtať ako je to s kartou (ešte ju musí archivovať)? A ako mám postupovať?


Prednostné ošetrenie

Daniela Diheneščíková
 | 13.8.2013

Moja otázka sa týka často preberaného prednostného ošetrenia. Opakovane som zažila nasledujúcu situáciu u toho istého špecializovaného lekára. Prídem ráno do čakárne, zoberiem si lístok a čakám na ošetrenie. Do ambulancie sú volaní pacienti ako s lístkom, tak pacienti objednaný za poplatok, pričom je braný jeden až dvaja objednaný a jeden s lístkom. Samozrejme sa takto výrazne predĺži čas všetkých tých, čo poctivo čakajú v čakárni od skorého rána, aby sa im vôbec ušli lístky, lebo lístkov je len 10. Napríklad minule som prišla do čakárne pred 8 a mala som číslo 6 alebo 7 a čakala som asi do pol 1 než som bola zavolaná do ambulancie. Dnes som bola poučená a pre lístok som išla už na 6 hodinu a mala som číslo 5. Vybavená som bola 9:30 no i to vďaka tomu, že čísla 2až4 neboli v čakárni keď ich volali. Takže som išla vlastne ako 2 pacient z čakárne.  Takýto postup sa mi zdá byť znevýhodnením pre tých, čo nezaplatia za objednanie na čas. Ja som si povedala, že už len z princípu platiť nebudem. Nezdá sa mi správne, aby som platila za ošetrenie počas normálnych ordinačných hodín. Bohužiaľ ani mne a ani niektorým iným pacientom sa vždy nebude dať čakať niekoľko hodín...Preto jednoducho „využijú“ možnosť objednať sa na presný ča s. Týmto spôsobom budú ale stále viac a viac znevýhodňovaní pacienti z čakárne až prídeme do toho stavu, že úplne každý bude musieť platiť ak má byť vôbec vyšetrený/ošetrený. Z morálneho hľadiska by sa mi zdalo správne, že ak sa má vybavovať pacient „špeciálne“, tak by to malo byť v „špeciálnom“ čase a tým myslím napr. ráno, alebo poobede mimo normálnych ordinačných hodinách. Prípadne aby bol takýto pacient objednaný napr. jeden za 2 hodiny alebo dvaja za deň. Alebo objednávať úplne všetkých na čas a bez poplatku ako to bolo kedysi u zubárov. Rada by som sa spýtala, či je takýto postup lekára v medziach zákona, resp. č i sa náhodou nechystá úprava tohto postupu. Tento problém sa netýka, len jedného lekára v zariadení, o ktorom hovorím. Takýchto ambulancií je tu viac. Nie každý si môže dovoliť platiť za každú návštevu u lekára. Ľudia, ktorí chodia často k lekárom (seniori, chronicky chorí, tehotné ženy...) môžu pri takomto postupe stráviť veľa hodín zbytočným čakaním v nemocnici, čo im určite na zdravotnom stave nepridá.

Výhrada svedomia

Zoltán Nagy
 | 23.7.2013

Dobrý deň. Pri poslednej návšteve lekárne (bývam v malom meste) mi lekárnik odmietol vydať antikoncepciu s tým, že ju nedržia, lebo "nechcú". Ak si mám lieky vybrať, musím cestovať do iného mesta. Môže sa lekáreň a lekárnik takto zachovať?

Vydanie prepúšťacej správy

Ľudmila Moľová
 | 19.7.2013

Dobrý deň. Bola som dlhodobo hospitalizovaná, pred dvoma týždňami som sa vrátila z nemocnice. Lekárka mi stále nevydala prepúšťaciu správu. Ako mám postupovať?

Zmena pediatra

Jana Bajužík Böszörményi
 | 15.7.2013

Chcem zmeniť pediatra pre syna, nová lekárka si písomne vyžiadala zdravotnú dokumentáciu, bývalá lekárka ju nechce vydať, pokým neprídem podpísať odstúpenie od dohody o zdravotnej starostlivosti. Tomu stretnutiu som sa chcela vyhnúť.

Oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti

Renáta Zábojová
 | 21.5.2013

Môj lekár (gynekológ) ma vyšetril a zistil, že mám kvapavku. Mám 17 rokov. Na prehliadke som bola sama. Tvrdí, že to povie mojej mame. Môže jej poskytnúť údaje o mojom zdravotnom stave?

Zanedbanie povinnosti zdravotnej sestry

Zoltán Nagy
 | 11.3.2013

Mám otázku, pri poslednej návšteve môjho lekára mi sestrička ako obyčajne brala krv na vyšetrenie, no pri jej odoberaní mi prišlo nevoľno a odpadla som. Keď som sa prebrala tak som ležala u lekára v ambulancii s rozbitou hlavou a hrčou na čele. Sestričke som predtým síce vravela, že mi býva z krvi zle, ona mi však na to len odvrkla, že už nie som malé decko a mám vydržať. Zanedbala sestrička nejakú svoju povinnosť? Ak áno kde sa môžem obrátiť so sťažnosťou?

Poplatok za prednostné vyšetrenie

Jana Bajužík Böszörményi
 | 5.2.2013

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je zákonom stanovená maximálna výška poplatku za prednostné vyšetrenie? 15 eur nie je to trochu prehnané?

Má lekár povinnosť riadiť sa tzv. diagnostickými/metodologickými postupmi?

Lukáš Derco
 | 4.2.2013

Sú pre ošetrujúceho lekára právne alebo inak záväzné tzv. doporučené postupy k liečbe rôznych diagnóz vypracované špecialistami z toho-ktorého odboru? Má lekár stále právo/povinnosť liečiť pacienta podľa svojho vedomia,svedomia a vzdelania alebo sa musí držať vyššie zmienených doporučení?

nárokovanie poplatkov za hospitalizáciu zdravotnou poisťovňou

Jana Bajužík Böszörményi
 | 15.1.2013

Dobrý deň,  rada by som sa poradila, moje 5 ročné dieťa podbehlo pod auto inému vodičovi. Úraz si vyžiadal hospitalizáciu s pozorovaním 5 dni. Po 3 mesiacoch si VZP nárokuje neúnosne poplatky za túto hospitalizáciu vo výške vyše 700,- EUR. Poraďte ako je to možné? Prosím.

Poplatok za každú návštevu lekára

Peter Bobčík
 | 8.12.2012

Dobrý deň, minulý týždeň som bola u lekára a po ošetrení, keď som odchádzala mi sestrička hovorí, že mám zaplatiť poplatok 1 euro, že sa tak dohodli lekári, a vraj to budem platiť pri každej návšteve. Po mojej otázke, či dostanem aj potvrdenie mi vystavila potvrdenku, kde napísala účel administratívny poplatok. Je to v súlade so zákonom? ďakujem pekne

Znalec

Jana Bajužík Böszörményi
 | 21.11.2012

Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o Vaše právne stanovisko k nasledujucej veci: bolo na mňa, ako na lekára, podané trestné oznámenie v súvislosti s umrtím pacienta, zároveň podané prešetrenie na UDZS, UDZS zhodnotil postup lege artis, vyšetrovatel dal vypracovať znalecký posudok /avšak znalcovi z iného medicínskeho oboru/,na základe znaleckého posudku bolo vznesené obvinenie voči lekárom./Znalec však nemal k dispozícii výsledky pitvy- tá poprela celý znalecký posudok,nemal odbornú sposobilnosť v danom obore a navyše bol znalecký posudok vypracovaný po konzultácii z právnym zástupcom navrhovatela/. Znie to až neuveriteľne.... Ďakujem Dr.Lakavá

Výživové doplnky v nemocnici

Jana Bajužík Böszörményi
 | 23.10.2012

Dobrý deň,
Výživové doplnky v nemocnici:
Dobrý deň! Mám manžela v nemocnici na ARE. Mal mozgovú príhodu a mal problém s rozdýchavaním po umelom spánku, keďže bol tuhý fajčiar. Na začiatku dýchal len 1 hod sám, ale bol unavený, takže ho dali znovu na prístroj. Tak ležal asi 3 dni a dýchal stále s prístrojom. Lekár mi povedal, že to bude problém, môže dostať zápal pľúc a zomrieť. Preto som požiadala primára, či mu môžu podávať Cordyceps, čínsky prírodný liek na posilnenie imunity a pľúc, ktorý užíval aj predtým, keď mal problémy s dýchaním. Súhlasil. Na 3-tí deň dýchal môj muž 8 hod sám. Každý deň viac a viac. Po 5-tich dňoch mu znížili dávku a po ďalších 5-tich dňoch tento liek úplne vylúčili. Mali právo?

Podpis tesne pred pôrodom

Vladimír Volčko
 | 4.9.2012

Som tehotná a bojím sa, že v čase pôrodu nebudem schopná rozpoznať správne riziká situácie a lekár mi dá podpísať čosi, s čím by som za bežných okolností nesúhlasila. Môže také niečo urobiť?

Poplatky u lekára

Ivo Škorvánek
 | 6.7.2012

S mojou sedemročnou dcérou chodím raz za pol roka na odbery krvi na endokrinológiu. Zakaždým musím odobratú krv zaniesť odstrediť a ísť poslať poštou do Košíc. A dokonca musím platiť poštovné a aj za obálku, je to v poriadku? Ďakujem.

Poplatok za návštevu u lekára

Ivo Humenik
 | 31.5.2012

Moja otázka smeruje na poplatok za bežnú návštevu u lekára. Pred pár dňami zaviedol takýto poplatok náš obvodný lekár. Za recept, za prehliadku, chorobu, za každú návštevu si účtuje 1 Euro. Poplatky za iné služby, potvrdenia a podobne, sú mi zrozumiteľné, toto však veľmi nie. Stará mama má 80 rokov, niekedy potrebuje ísť na polikliniku aj 3-4x do týždňa ( po recept, injekciu a pod.) a už bez tak platí za lieky obrovské peniaze. Nakoľko viem, že daný lekár už 2x menil svoje pôsobisko, pre rôzne podozrenia, ktoré neboli s kostolným poriadkom, rád by som si bol v tomto istý, než budem lekára meniť. Ďakujem

Zmena neurológa

Vladimír Volčko
 | 12.5.2012

Chcela by som sa spýtať, keď chodím k neurológovi 2 roky a teraz som zmenila obvodného lekára, ale on ho nemá na dverách vypísaného, že berie od neho pacientov môže mi povedať, že musím zmeniť neurológa? Môže ma odmietnúť? Ďakujem

Oblečenie s logom farmaceutickej spoločnosti

Ivana Ihnátová
 | 6.5.2012

Pri príchode k lekárke ma zaujali 2 veci. Zdravotná sestra ako aj lekárka mali na sebe oblečenie s logom farmaceutickej spoločnosti. Dokonca mali plagát tej istej spoločnosti aj na dverách. Mám pochybnosti o objektívnosti mojej lekárky vo veci predpisovania liekov, no ako odborníčke jej verím. Čo mám robiť?

Cenník úkonov nehradených poisťovňou

Zuzana Semanová
 | 27.4.2012

Musia lekári sprístupniť pacientovi cenník úkonov, ktoré nie sú hradené poisťovňou? Ako presne musia byť úkony špecifikované?

Zdravotná dokumentácia

Peter Franko
 | 2.4.2012

Prosím o odpoveď, či je zdravotné zariadenie povinné na požiadanie poskytovať počas dlhodobej hospitalizácie kópie lekárskych správ z každého dňa hospitalizácie.

Vakcíny u detských lekárov

Dominika Bauerová
 | 28.3.2012

V médiách som postrehol debatu o tom, že detskí lekári majú mať na ambulancii k dispozícii vakcíny povinného očkovania. Ako otec novorodenca sa teda chcem opýtať, čo robiť v prípade ak takúto vakcínu detský lekár k dispozícii mať nebude resp. kto ponesie za túto situáciu zodpovednosť?

Zmluva o poskytovaní zdravotnej starostlivosti

Ivo Humenik
 | 24.3.2012

Považujete za vhodné aby sa v budúcnosti upravila v Občianskom zákonníku zmluva o poskytovaní liečebných výkonov ako pomenovaný typ zmluvy? Aké by boli jej nevýhody?

Ukončenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti lekárom

Vladimír Volčko
 | 12.1.2012

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Môj príbuzný opakovane nedodržiava liečebný režim na PN, nechodí na pravidelné kontroly PN, ktoré sú určené obvodným lekárom napriek opakovanému upozorneniu. Lekár mu povedal, že ak sa toto bude opakovať, ukončí mu registráciu-kapitáciu a bude si musieť hľadať iného lekára. Podotýkam, že pribuzný nie je jeho pacientom na základe miesta bydliska, čiže nepatrí do jeho obvodu automaticky podľa ulice. Môže toto lekár urobiť t.j. ukončiť registráciu pacienta? A ako to musí zdôvodniť? Ďakujem.

Výpadok na linke 112 . Čo teraz?

Štefan Lazorčák
 | 4.5.2011

V poslednom čase som postrehol v médiách, že vypadol integrovaný záchranný systém. Ako si mám zavolať pomoc v prípade takéhoto výpadku?

Neúplnosť pečiatky od lekára

Ján Somoši
 | 5.4.2011

V lekárni mi odmietli vydať lieky na predpis, kvôli tomu, že pečiatka lekára je neúplná a chýba tam jeho špecializácia. Čo mám robiť? Musím ísť k inému lekárovi?

Odmietnutie vyšetrenia z dôvodu nedodržiavania hygieny

Monika Šamuová
 | 22.3.2011

Dobrý deň. Pracujem ako všeobecný lekár. Dennodenne sa stretávam s pacientami, ktorých hygienický stav je neúnosný. Zaujímalo by ma či mám právo z podobného dôvodu odiemtnuť poskytnúť vyšetrenie?

Recepčná na súkromnej klinike ako zdravotnícky pracovník?

Marián Hutňan
 | 14.3.2011

Pracujem na súkromnej klinike na recepcii. Objednávam pacientov a starám sa  o poriadok na pracovisku. Som aj ja zdravotnícky pracovník?


Odchod lekára bez vyšetrenia pacienta

Zuzana Uhlarová
 | 14.3.2011

Lekár ma odmietol vyšetriť z dôvodu, že sa ponáhľa domov za deťmi. Povedal, že mám prísť na ďalší deň a ja som si kvôli tomu na ten ďalší deň musela vziať dovolenku. Mam nejaký nárok na náhradu škody voči dotyčnému lekárovi?

Stanovenie poplatku za prednostné vyšetrenie

Ľubica Straková
 | 11.3.2011

Poplatok za prednostné vyšetrenie sa u lekárov dosť odlišuje. Existuje nejaký predpis, ktorý tieto poplatky stanovuje?


Poplatok za bezodkladné vyšetrenie

Ľubica Straková
 | 11.3.2011

Prišiel som k lekárovi s veľkými bolesťami a žiadal som bezodkladné ošetrenie. Lekár odo mňa žiadal poplatok za prednostné ošetrenie. Mal na to právo?

Odovzdanie lekárskej dokumetnácie polícii

Marcela Hrebeňárová
 | 8.3.2011

Som začínajúci lekár a moja pacientka mala dopravnú nehodu v dôsledku ktorej utrpela vážne poškodenie zdravia. Túto dopravnú nehodu vyšetruje polícia, jeden z vyšetrovateľov ma neustále bombarduje písomnými a telefonickými žiadosťami, aby som mu za účelom vyšetrenia celej veci predložil aj zdravotnú dokumentáciu mojej pacientky. Má na niečo také vôbec právo? Som v takto prípade povinný mu zdravotnú dokumentáciu vydať?

Výhrada vo svedomí študentky medicíny

Marcela Hrebeňárová
 | 8.3.2011

Môžem si ako študentka medicíny uplatňovať výhradu vo svedomí?

Pracovná zdravotná služba

Peter Franko
 | 28.10.2010

Stala sa pracovná zdrav. služba  po novele 132/2010 poskytovateľom zdrav. starostlivosti alebo len časť jej výkonu poskytovania lekárskych prehliadok?

Pracovná zdravotná služba

Peter Franko
 | 28.10.2010

Je možné pracovnú zdravotnú službu vykonávať samostatne alebo iba prostredníctvom tímu pracovnej zdrav. služby?

Dohoda o vykonaní pracovnej činnosti s lekárom so špecializáciou z verejného zdravotníctva

Peter Franko
 | 21.10.2010

Je to možné zabezpečiť napr. dohodou o vykonaní prac. činnosti s lekárom so špecializáciou z verejného zdravotníctva, nepodnikateľ, pracujúci  v štátnej správe ako štátny zamestnanec?

Dĺžka resuscitácie

Žofia Šuleková
 | 15.6.2010

Ja by som chcel vedieť či je nejakým právnym predpisom uvedené ako dlho sa majú ešte lekári pokúšať oživovať človeka. Závisí to výlučne od lekára alebo sú pokusy o ochranu limitované nejakým časom ?

Zodpovednosť neatestovaného lekára

Žofia Šuleková
 | 14.6.2010

Do akej miery zodpovedá neatestovaný lekár za poškodenie zdravia v dôsledku jeho nesprávneho postupu?

Vydanie generického lieku v lekárni

Žofia Šuleková
 | 14.6.2010

Môžu mi v lekárni odmietnuť vydať generický liek?

Kto má zodpovednosť za problémy spôsobené liekom na recept?

 | 19.5.2010

Kto je zodpovedný za to, že liek ktorý som kúpila v lekárni na recept mi spôsobuje sústavné zdravotné problémy. Nejde iba o bežné súvisiace nevoľnosti. Je to lekár, lekáreň, výrobca teda farmaceutická spoločnosť?

Interrupcia v 17 rokoch

 | 5.5.2010

Moja sedemnásť ročná priateľka je tehotná, môže ísť na interrupciu tak, aby sa o tom nedozvedeli jej rodičia?

Sťažnosť na veterinára

 | 2.5.2010

Pekný deň. Možno moja otázka nebude spadať pod túto oblasť, ale chcela by vedieť ako je to s veterinárnymi lekármi. Je nejaký orgán, na ktorý sa môžem sťažovať ak mám dojem že veterinár spôsobil môjmu psíkovi škodu?

Lekár a rešpektovanie vôle pacienta o zamlčaní skutočnej príčiny smrti

 | 28.4.2010

Môže lekár vyplniť vôľu pacienta, ktorý mu tesne pred smrťou povedal aby jeho rodine nepovedal o skutočnej príčine smrti (napr. rakovina)?

Informovanie družky o zdravotnom stave

 | 28.4.2010

Musí môj lekár na požiadanie informovať moju družku o mojom zdravotnom stave v prípade mojej hospitalizácie?

Transfúzia krvi a svedkovia Jehovovi

 | 22.4.2010

O svedkoch Jehovových je všeobecne známe, že odmietajú transfúziu krvi z náboženských dôvodov. Ak je potrebný medicínsky zákrok, pri ktorom nastane vysoká strata krvi a pacient – jehovista nie je pri vedomí, môže lekár nariadiť transfúziu krvi napriek vyslovenému zákazu zo strany pacienta alebo ho má nechať zomrieť? Aké sú následky ak sa rozhodne pre jednu alebo druhú možnosť?

Smrť pacienta na základe chybne predpísaného lieku

 | 22.4.2010

Aké sú dôsledky, ak lekár zle predpíše liek a na základe tohto zlého rozhodnutia zomrel pacient?

Použitie európskej kartičky poistenca v SR

 | 12.4.2010

Pri ceste do zahraničia som si nechal v poisťovni vystaviť európsku kartičku poistenca. Následne som ju chcel použiť pri vyšetrení u odborného lekára v SR, nakoľko som si riadku kartičku zabudol doma. Mohol ma lekár odmietnuť? Možem ho žalovať za ujmu v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu, keďže som musel prečkať celý víkend bez ošetrenia?

Ostrihanie pacienta bez informovaného súhlasu

 | 8.4.2010

Na našom oddelení v nemocnici máme pacientku, ktorá v dôsledku zlého zdravotného stavu nie je spôsobilá riadne komunikovať. Trpí však všami a na účinnú liečbu by sa vyžadovalo ju ostrihať. Nakoľko nemá príbuzných od ktorých by bolo možné získať súhlas, aké máme v nemocnici možnosti aby sme predišli rozšíreniu ochorenia? Môžeme ju ostrihať aj proti jej vôli?

Ordinačné hodiny u lekára

 | 28.3.2010

Lekár ma odmietol vyšetriť napriek tomu, že som prišiel 15 min. pred skončením ordinačných hodín. Ako by som mal postupovať?

Vykazovanie zdravotníckych úkonov lekárom

 | 27.3.2010

Mohli by ste mi odpovedať, či je niekde možné zistiť, aké úkony počas roka vykazoval za mňa lekár? Počula som totiž, že príjem lekára je hodnotený aj podľa bodov za jednotlivé zdravotné úkony. Chcem sa predovšetkým dozvedieť, či si môj lekár nepísal nejaké zdravotné úkony na mne, ktoré som neabsolvovala. Ďakujem za odpoveď.

Uznanie lekárskeho diplomu z iného členského štátu EÚ

 | 25.3.2010

Za akých podmienok je možné uznať lekársky diplom z iného členského štátu EÚ?

Zodpovednosť pri poskytovaní zdr. starostlivosti

 | 21.3.2010

Mohli by ste mi napísať, aké sú druhy právnej zodpovednosti v zdravotníctve?

Sanitka

 | 21.3.2010

Pred týždňom som videl, ako sa sanitka so zapnutými majákmi ponáhľala do nemocnice, keď v tom jej evidentne úmyselne zablokoval cestu istý vodič. Aký postih tento vodič by mohol očakávať, ak by ho chytili policajti?

Vedľajšie účinky liekov

 | 5.3.2010

Musia ma  v lekárni poučiť, že vydávané lieky môžu negatívne vplývať na vedenie motorového vozidla?

Spoplatňovanie potvrdení

 | 2.3.2010

Minule som bol u lekára kvôli potvrdeniu o spôsobilosti prihlásiť sa do autoškoly. Môže si za to lekár účtovať poplatok? A ak áno, je výška tohto poplatku niečím regulovaná?

Atestovaný a neatestovaný lekár

 | 1.3.2010

Aký je prosím Vás rozdiel medzi atestovaným a neatestovaným lekárom? Ovplyvňuje to možnosť lekára vykonávať niektoré zákroky?

Neposkytnutie pomoci

 | 22.2.2010

Minule som bol svedkom dopravnej nehody, pri ktorej boli  vážne zranení viacerí ľudia. Nakoľko som vozičkár nevedel som im pomôcť. Okolo išiel ale jeden lekár, ktorého som spoznal z ambulancie a neposkytol zraneným pomoc. Nie je zdravotník povinný poskytnúť takto zraneným aj keď je mimo služby?

Prednostné ošetrenie

 | 15.2.2010

Môže si lekár účtovať poplatok za prednostné ošetrenie pacienta?

Informovanie pri vydávaní liekov

 | 8.2.2010

Ako by som mal ako lekárnik postupovať pri vydávaní generických liekov?

Odmietnutie všeobecným lekárom

 | 8.2.2010

Môže všeobecný lekár odmietnuť so mnou uzavrieť dohodu len z toho dôvodu, že s mojou poisťovňou nemá uzavretú zmluvu?

Rozsah starostlivosti poskytovanej zdravotnou sestrou

 | 5.1.2010

Chcem sa opýtať, aké úkony môže robiť zdravotná sestra samostatne a ktoré len pod dohľadom lekára.

Informovanie lekárom

 | 16.11.2009

Rád by som sa opýtal, o čom všetkom je lekár povinný ma informovať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Odmietnutie ošetrenia

 | 17.6.2009

Rada by som sa opýtala, či môže lekár odmietnuť ošetrenie osoby, ktorá s ním nemá uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pokiaľ napr. táto osoba utrpela úraz a nemá pri sebe ani kartičku poistenca (a tento lekár je najbližším lekárom).

Manželkina zdravotná dokumentácia

 | 17.6.2009

Dobrý deň, mám na vás jednu otázku. Manželka ochorela a ja som jej mal ísť vyzdvihnúť kópiu z vyšetrenia na krčnom oddelení od jej všeobecnej lekárky. Tá mi však povedala, že mi nemôže nechať nahliadať do zdravotnej dokumentácie mojej manželky, pretože jej to zakazuje zákon. O prefotení lekárskej správy nechcela ani počuť. Jednala v súlade so zákonom?