Eutanázia na Slovensku | Medicínske právo
              

Otázka


Eutanázia na Slovensku

 | 17.6.2009 | komentárov: 5

Otázka:

Prosím Vás, je na Slovensku možné vykonávať eutanáziu? Viem, že napr. Holandsko eutanáziu povoľuje a keďže je členom EU tak ako SR, zaujíma ma, či na Slovensku to nie je tiež možné. Ďakujem.Odpoveď:

Eutanázia v medicíne je umelé skrátenie ťažkého smrteľného zápasu; pomoc pri umieraní, umenie lekára, uľahčiť umierajúcemu smrť alebo privodiť smrť umierajúcemu, ktorý prežíva utrpenie. O prípustnosti alebo neprípustnosti eutanázie sa v dôsledku existencie možnosti jej ľahkého zneužitia živo diskutuje v etike, medicíne, právnej vede a náboženstve. Eutanázia, či už aktívna alebo pasívna na Slovensku právne povolená nie je, TEDA JE NELEGÁLNA. Platný právny poriadok posudzuje eutanáziu, t.j. konanie (aktívne) alebo zdržanie sa (pasívne) konania úmyselne zbavujúce života človeka v utrpení, ako TRESTNÝ ČIN výrazne NEBEZPEČNÝ PRE SPOLOČNOSŤ. Má všetky skutkové znaky úmyselného usmrtenia nevinného ľudského života, ktoré svojou podstatou nemožno právne odlíšiť od trestného činu vraždy. Z hľadiska trestného záhona je považovaná ako trestný čin vraždy, účasti na samovražde, ublíženie na zdraví a odoprenie zdravotnej starostlivosti.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Lenka

(29.2.2016)
Dobrý deň, môj manžel bol pozbavený na právne úkony. V rozsudku má uvedený aj celý zdravotný stav s alzheimerovou chorobou. Chcela by som sa informovať či je možné, aby nebol rozsudok v plnom znení zasielaný na Obecný úrad, iba Listina o ustanovení opatrovníka? Bývame na dedine a určite by nebola zachovaná mlčanlivosť o údajoch, ktoré boli na Obecný úrad poskytnuté. Manžel ani sám poriadne nevie o svojej chorobe a bojím sa, že v ten deň v ktorý príde rozsudok na Obecný úrad bude o tom vedieť celá dedina, nakoľko osoby ktoré tam pracujú sú veľmi nedôveryhodné. Bola som aj osobne na súde, písala som aj žiadosť. Vedeli by ste mi poradiť?Ďakujem veľmi pekne

Silvia

(3.11.2015)
Môžem sa opýtať? Nedávno dávali v správach prípad eutanázie a hovorili o tom ,že kedysi v minulosti bola na slovensku povolená eutanázia. Neviete v ktorom roku to bolo? Ďakujem

Zuzana Zoláková

(3.12.2012)
Dobrý deň. Ako už bolo spomenuté vyššie, na Slovensku eutanázia povolená nie je. Preukázateľné konanie alebo opomenutie lekára, ktoré by viedlo k smrti pacienta, by bolo trestné. Vaša otázka je však veľmi zaujímavá v spojení s iným inštitútom a to tzv. predbežnými prianiami,čo sú priania pacienta (najlepšie v písomnej forme), v ktorom môže vyjadriť, že v určitých situaciách určitú liečbu požaduje alebo naopak odmieta. Do úvahy by teda prichádzala aj možnosť formulovať toto prianie tak, že pacient za určitých okolností odmieta napríklad resuscitáciu.
Má to však viacerov háčikov. Prvý, ani v teoretickej rovine zatiaľ nie zrejmé, či by bolo v rámci takéhoto dokumentu prípustné (skôr nie ako áno), žiadať od lekára aktívnu eutanáziu tj. napríklad podanie smrteľnej dávky utišujúcich liekov. Za druhé,tento inštitút zatiaľ nie je presnejšie upravený v slovenskom právnom poriadku, to znamená, že záväznosť takéhoto dokumentu pre lekára je otázna. Odpoveď na Vašu otázku teda je taká, že istá právna forma na formulovanie takejto žiadosti tu existuje, ale právny poriadok by takéto konanie aj napriek existencii pacientovi žiadosti považoval stále za trestné.

Aďa

(30.11.2010)
Prosím Vas nie je možne ani tak vykonat eutanaziu ak zdravý clovek pocas svojho života požiada sam o vykonaní eutanazie na matrike alebo pravníckov formov?

mato

(2.6.2010)
hmm.. v pripade aktivnej eutanazie by dokonca mohlo ist o ukladnu vrazdu podla par. 144/1 a 2/pism.d) trestneho zakona (umyselne usmrtenie chranenej osoby s vopred uvazenou pohnutkou):-(