Ostrihanie pacienta bez informovaného súhlasu | Medicínske právo
              

Otázka


Ostrihanie pacienta bez informovaného súhlasu

 | 8.4.2010 | komentárov: 0

Otázka:

Na našom oddelení v nemocnici máme pacientku, ktorá v dôsledku zlého zdravotného stavu nie je spôsobilá riadne komunikovať. Trpí však všami a na účinnú liečbu by sa vyžadovalo ju ostrihať. Nakoľko nemá príbuzných od ktorých by bolo možné získať súhlas, aké máme v nemocnici možnosti aby sme predišli rozšíreniu ochorenia? Môžeme ju ostrihať aj proti jej vôli?



Odpoveď:

Podľa § 6 ods. 9 písm. c/ zákona 576/2004, nie je potrebný informovaný súhlas pacienta pre ostrihanie vlasov, pretože je nositeľom, a s veľkou pravdepodobnosťou aj prenášateľom, parazitov, ktoré môžu spôsobovať vážne a prenosné zdravotné problémy sebe aj okoliu, najmä v prostredí, ktoré vyžaduje sprísnené hygienické normy.
V prípade ak je zamorenie pacienta všami tak vážne, že vzhľadom na všetky okolnosti môžeme predpokladať ako najúčinnejšiu metódu liečby ostrihanie pacienta. Potom je možné konať aj bez informovaného súhlasu.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --