Čo robiť, keď nemocnica urobila chybu pri operacii a prišla na to až po 5 rokoch | Medicínske právo
              

Otázka


Čo robiť, keď nemocnica urobila chybu pri operacii a prišla na to až po 5 rokoch

 | 31.5.2018

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať na práva a ako postupovať v prípade keď nemocnica urobila chybu pri operácii a prišli na to až po piatich rokoch. Môj otec bol na operáciu kolenného kĺbu, výsledok bola výmena klbu za titánovú protézu. Po operácii a následnej rehabilitácii sa koleno \"hrialo\" bolo na pocit teplejšie ako koleno čo nebolo operované. Chodieval pravidelne na kontroly a lekár tvrdil že je všetko vporiadku. Postupom času ho operované koleno začalo bolieť viac a viac a na kontrole sa to suplovalo tabletkami od bolesti neskôr zápalu. Až po roku intenzivných bolesti si lekár všimol na RTG snímku že protéza sa neujala a je vyosena v mieste spoja s kosťou. Dôvodom je zápal v mieste spoja. Dôvod pravdepodobne sa niečo pokazilo pri operácii a že sa za o ospravedlňujú. Teraz ma čakať mesiac na operáciu kde mu tu protézu vyberú a polroka keď bude všetko ok, založia už bezplatne nové, keď všetko dobre dopadne. Otec touto chybou bude rok imobilný. Je to takto v poriadku? Môžme sa domôcť nejakej náhrady? ďakujemOdpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku.

V takýchto prípadoch má pacient právo podať žalobu na náhradu škody na zdraví (bolestné, sťaženie spoločenského uplatnenia) Ale pozor - prvou vecou, ktorú treba zohľadniť, je premlčanie.

Právo na náhradu škody na zdraví sa premlčí za 2 roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Znamená to, že žalobu o náhradu škody na zdraví treba podať v lehote týchto dvoch rokov, inak protistrana môže vzniesť námietku premlčania.

V tomto prípade sa nám vedomosť o škode zdá problematická, nakoľko z Vami poskytnutých údajov nemožno vyhodnotiť, kedy sa Váš otec o vzniku škody dozvedel.

 

 


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook