Pochybenie detskej lekárky a smrť dieťaťa | Medicínske právo
              

Otázka


Pochybenie detskej lekárky a smrť dieťaťa

 | 30.5.2018 | komentárov: 1

Otázka:

Dobry den chcem sa spytat ci pochybila dets. Lekarka a ako mame postupovat z nahradov skody. Dna 11.4 2018 manzelka porodila zdravu dceru. Dna 18.4.2018 isla manzelka z dietatom k lekarke na prvu prehliadku ale lekarka dieta nevysetrila pytala si iba papiere. Zavolala dieta na poradnu dna 02.05.2018 tam jej manzelka povedala ze dieta kasle a tecie jej z nosa lekarka ju odbyla z tym ze jej nemoze nic predpisat do 3 mesiacov . Dna 04.05.2018 isla manzelka spät k lekarke z dietatom ze stale kasle. Lekarka ju trochu prezrela a povedala jej ze dieta je zdrave nema sa coho bat. Dna 15.5.2018 dcerka nam zomrela rano. Sudno lek. Pitva potvrdila ze islo o obojstranny zapal pluc a zapal dych. Ciest nasledkom toho bolo kardiorespiracne zlyhanie. Pytam sa vas ma na tom vstekom podiel viny detska lekarka ???? Za odpovet vopred dakujemOdpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku.

Na to, aby sme vedeli právne zhodnotiť postup lekárky - pediatričky, je potrebná zdravotná dokumentácia. Avšak nie je vylúčené, že postupom tejto lekárky mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, ktoré vyústilo do až do toho najhoršieho - smrti Vášho dieťaťa. Nie sme kompetentní odpovedať na otázku podielu viny lekárky za smrti Vášho dieťaťa, nakoľko táto otázka má medicínsky charakter, a nie právny.

Vo Vašej situácii odporúčame požiadať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej ako „ÚDZS“) o vykonanie dohľadu o dotyčného poskytovateľa. Podanie podnetu nepodlieha žiadnej zákonnej lehote (na rozdiel od žaloby).

Ďalšou možnosťou je podanie žaloby o náhradu škody na zdraví a náhradu nemajetkovej (citovej) ujmy v peniazoch. Ale pozor - Prvou vecou, ktorú treba zohľadniť, je premlčanie.

 Právo na náhradu škody na zdraví sa premlčí za 2 roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Znamená to, že žalobu o náhradu škody na zdraví treba podať v lehote týchto dvoch rokov. 

Taktiež Ste oprávnení podať trestné oznámenie, ktoré sa podáva na konkrétnu osobu, nie na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (ambulanciu, nemocnicu a pod.). 


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Kristína Gondová

(27.7.2018)
Dobrý deň, absolvovala som preventívnu prehliadku u môjho stomatológa, na ktorej sme sa dohodli o postupe pri liečbe a ošetrení pokazeného zuba. Pred termínu zákroku mi však stomatológ dal ešte jeden termín na absolvovanie dentálnej hygieny v jeho ambulancii. Ja som dentálnu hygienu odmietla (z finančných dôvodov). Na to mi lekár oznámil, že v jeho ambulancii musím podstúpiť dentálnu hygienu, inak mi zub neošetrí. Keď som mu oznámila, že dent. hygienu si neprosím, tak mi arogantne povedal, že si mám v tomto prípade hľadať iného lekára. Moja otázka znie: Môže stomatológ podmieňovať výkony vo svojej ambulancii absolvovaním dent. hygieny? Podotýkam, že ju robí sám vo svojej ambulancii ako ďalší platený výkon. Môže pacienta po jeho odmietnutí dent. hygieny jednoducho neošetriť a natvrdo vyhodiť? Ďakujem za odpoveď.