Pochybenie detskej lekárky a smrť dieťaťa | Medicínske právo
              

Otázka


Pochybenie detskej lekárky a smrť dieťaťa

 | 30.5.2018

Otázka:

Dobry den chcem sa spytat ci pochybila dets. Lekarka a ako mame postupovat z nahradov skody. Dna 11.4 2018 manzelka porodila zdravu dceru. Dna 18.4.2018 isla manzelka z dietatom k lekarke na prvu prehliadku ale lekarka dieta nevysetrila pytala si iba papiere. Zavolala dieta na poradnu dna 02.05.2018 tam jej manzelka povedala ze dieta kasle a tecie jej z nosa lekarka ju odbyla z tym ze jej nemoze nic predpisat do 3 mesiacov . Dna 04.05.2018 isla manzelka spät k lekarke z dietatom ze stale kasle. Lekarka ju trochu prezrela a povedala jej ze dieta je zdrave nema sa coho bat. Dna 15.5.2018 dcerka nam zomrela rano. Sudno lek. Pitva potvrdila ze islo o obojstranny zapal pluc a zapal dych. Ciest nasledkom toho bolo kardiorespiracne zlyhanie. Pytam sa vas ma na tom vstekom podiel viny detska lekarka ???? Za odpovet vopred dakujemOdpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku.

Na to, aby sme vedeli právne zhodnotiť postup lekárky - pediatričky, je potrebná zdravotná dokumentácia. Avšak nie je vylúčené, že postupom tejto lekárky mohlo dôjsť k porušeniu povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, ktoré vyústilo do až do toho najhoršieho - smrti Vášho dieťaťa. Nie sme kompetentní odpovedať na otázku podielu viny lekárky za smrti Vášho dieťaťa, nakoľko táto otázka má medicínsky charakter, a nie právny.

Vo Vašej situácii odporúčame požiadať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej ako „ÚDZS“) o vykonanie dohľadu o dotyčného poskytovateľa. Podanie podnetu nepodlieha žiadnej zákonnej lehote (na rozdiel od žaloby).

Ďalšou možnosťou je podanie žaloby o náhradu škody na zdraví a náhradu nemajetkovej (citovej) ujmy v peniazoch. Ale pozor - Prvou vecou, ktorú treba zohľadniť, je premlčanie.

 Právo na náhradu škody na zdraví sa premlčí za 2 roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Znamená to, že žalobu o náhradu škody na zdraví treba podať v lehote týchto dvoch rokov. 

Taktiež Ste oprávnení podať trestné oznámenie, ktoré sa podáva na konkrétnu osobu, nie na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (ambulanciu, nemocnicu a pod.). 


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook