zavadzanie pacienta veduce k smrti | Medicínske právo
              

Otázka


zavadzanie pacienta veduce k smrti

 | 2.3.2018

Otázka:

Dobry den prajem. Moj otec 7 rokov navstevoval kardiologa, ktory ho neustale utvrdzoval v tom, ze ma zdrave srdce a je v poriadku. Pred tyzdnom ocino skonal na reinfarkt lavej komory, mal len 53 rokov. Cely zivot bol silny fajciar a mal uplne upchate srdcove cievy. V roku 2011 bol hospitalizovany v nemocnici kde mu diagnozu stanovili naprosto spravne. Tuto diagnozu jeho kardiolog vyvratil a drzal otca a celu nasu rodinu vo falosnej viere, ze je ocino zdravy. Usudzujem, ze konanie tohoto kardiologa nie je v sulade so zakladnymi moralnymi hodnotami ludskej spolocnosti, co mame s takymto pseudo doktorom robit? Prosim o odpoved StrycekOdpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku. 

Vo Vašom prípade máte viacero možností:

1. podanie podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na vykonanie dohľadu u daného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, pričom ÚDZS preskúmava, či zdraotná starostlivosť bola/nebola poskytnutá správne (lege artis - v súlade so zákonom).

2. podanie civilnej žalohy o náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, u ktorého daný kardiológ pracuje (ambulancia, nemocnica...), pričom odporúčame sa jej vypracovaním obrátiť na právnika, ktorý sa touto problematikou zaoberá.

 3. podanie trestného oznámenia na konkrétnu osobu (kardiológa).

V každom prípade odporúčame čo najskôr požiadať daného poskytovateľa o nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie Vášho otca (ako dieťa na to máte nárok) a vyhotoviť si z tejto dokumentácie fotokópie.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook