Predpis zdravotníckej pomôcky | Medicínske právo
              

Otázka


Predpis zdravotníckej pomôcky

 | 8.1.2018

Otázka:

chcem sa spýtať mám 24 rokov a mám silnú skoliózu. Moj zdravotný stav je od detstva liečený plastovým korzetom vyrába sa na mieru pomocou odliatku mojho tela. Poslední korzet mi bol robený pred 4 rokmi a ten mi už nesedí. Moj ortoped vraví ze ak som dospelá taký to korzet mi už ne može spraviť. Chodím k nemu od detstva a pozná moj zdravotní stav. Tento korzet ma udržuje stabilnú ak ho mám nepopciťujem bolest aj sa mi lepšie chodí kedze ma trochu narovná. Moj stav je dost vážny krivka zakrivenia skoliózy je nečo okolo 160 stupňov a mam strach ze ak spadnem tak sa prelomím ked nebudem mat na sebe korzet.s Sem tam mávam závraty a krče kedže mam neurologické problémy a kedykoľvek mozem odpadnúť. Ak by mi ortopéd chirurg z Ba ( ktorý mi operovať skoliózu ale pre veľék riziká nemohol aj pre ďalšie zdravotné problémy mám toho viac nemohol) keby mi on odporučil korzet nosiť aj ďalej keby to napísal do lekárskej správy musí mi potem ten moj ortopéd ku któremu chodím v mojom kraji musí mi ho predpísať a zhotoviť ?kedže je to odporúčanie od vedšej kapaciti. Alebo naozaj nemám nárok na takúto ortopedicku pomocku kedze som dospelá a iná poomocka mi nepomože udržať moj zdravotní stav ako táto kedze ostatné pomocky niesu z takého pevného materiálu . Dakujem za odpoveďOdpoveď:

Dobrý deň,

 Ďakujeme za otázku.

Čo sa týka korzetu, ten môžeme zaradiť medzi tzv. zdravotnícke pomôcky, konkrétne ortopedicko-protetické (vo Vašom prípade by zrejme mohlo ísť o napríklad individuálnu ortézu trupu, krčnej chrbtice a hlavy nebandážového typu). Zdravotnícke pomôcky sa predpisujú na tzv. lekársky poukaz a oprávnenie ju predpísať má lekár s požadovanou špecializáciou (napr. ortopéd, traumatológ, rehabilitačný lekár, chirurg). Lekársky poukaz je preto nevyhnutnosťou, bez neho Vám zdravotnícku pomôcku (korzet) nevydajú. Znamená to, že nielen ortopéd Vám ju môže predpísať, ale aj Váš chirurg. 

Na otázku, , či Vám má/nemá byť indikovaná liečba korzetom, resp. či na túto liečbu máte/nemáte nárok nie sme kompetentní odpovedať, nakoľko odpovedať vie len zdravotnícky pracovník v príslušnom odbore. No podľa našich informácií sa skutočne korzety pre dospelých nepredpisujú (a predpisujú sa len deťom), nakoľko u dospelých už je malá šanca, že sa ich zdravotný stav zlepší. To ale neznamená, že Vám korzet nemôže byť predpísaný, predpis zdravotníckej pomôcky je na úvahe lekára.

 Odporúčame Vám skúsiť zmeniť ortopéda a vyhľadať takého špecialistu, ktorý by Vám korzet predpísal (napr. Váš chirurng, ktorý Vám prepdis korzetu odporučil).


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook