Doprovod | Medicínske právo
              

Otázka


Doprovod

Libor Šalata
 | 27.9.2017 | komentárov: 3

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtat na návštevu u lekára ako doprovod.. Bol som s mamou ktorá má problémi s krížami na naurologii v TN o 5 ráno vystát radu na časenku kedže mama s bolavími križami tam stát nemohla takže do práce som sa dostavit nemohol a ked sme sa tam už konečne vybavili a pýtal som si razítko do práce tak pani doktorka mi povedala že nemám nato nárok a nic mi nedala.. Tak sa pýtam čo to je toto?Odpoveď:

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné vychádzať zo Zákonníka práce, t.j. zákona č. 311/2001 Z.z.,ktorý v ustanovení § 141 ods. 2 písm. c) (kde sú upravené „dôležité prekážky v práci na stranezamestnanca“) stanovuje, že zamestnávateľ Vám, ako zamestnancovi, musí poskytnúť pracovnévoľno (okrem iných prípadov vymenovaných v tomto ustanovení) v prípade sprevádzania rodinnéhopríslušníka (teda napríklad matky, otca a pod.)do zdravotného zariadenia na vyšetrenie aleboošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie. Pracovné voľno s náhradou mzdy (v sume priemerného zárobku) sa poskytne len za jednémuz rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, akbolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Zozákona teda máte nárok na pracovné voľno aj s náhradou mzdy, ktoré Vám je zamestnávateľv takomto prípade povinný poskytnúť. Zamestnávateľovi je však potrebné takýto úkon a nemožnosťdostaviť sa do práce preukázať vydaním potvrdenia od zdravotníckeho pracovníka (lekára).

Lekár je v takomto prípade povinný Vám vystaviť potvrdenie - tzv. priepustku, ktorú je následnepotrebné čo najskôr predložiť zamestnávateľovi. Nevystavením takéhoto potvrdenia zo strany lekárasa pre Vás vynára možnosť podať písomnú žiadosť poskytovateľovi o nápravu. V zmysle zákona č.576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, ak sa osoba domnieva, že zdravotná starostlivosť jej nebolaposkytnutá správne, alebo, že iné rozhodnutie ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka v súvislostis poskytovaním zdravotnej starostlivosti je nesprávne, má na základe § 17 tohto zákona právopísomnou žiadosťou požiadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o nápravu. V prípade ak takejtožiadosti poskytovateľ nevyhovie, alebo neinformuje žiadateľa o spôsobe vybavenia žiadosti najneskôrdo 30 dní od podania žiadosti, do úvahy prichádza možnosť podať žiadosť na Úrad pre dohľad nadzdravotnou starostlivosťou o vykonanie dohľadu. Napokon je tu možnosť obrátiť sa na orgánpríslušný na výkon dozoru podľa zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, t.j. na samosprávny kraj alebo ministerstvo zdravotníctva SR. Podľa §65 a nasl. tohto zákona mápacient tiež právo iniciovať voči zdravotníckemu pracovníkovi disciplinárne konanie. Pritom platí, žeposkytovateľ nesmie osobu postihovať alebo znevýhodňovať preto, že osoba uplatňuje svoje právavyplývajúce jej zo zákona.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Elvis whyte

(11.5.2018)
Chcete predať svoje obličky? alebo hľadáte príležitosť predať svoje obličky za peniaze kvôli finančnej poruche a neviete, čo máte robiť, potom nás kontaktujte a my Vám ponúkneme dobrú sumu pre Vaše obličky. Moje meno je (doktor Elvis Whyte) som frenológ v našej nemocnici, ktorá sa špecializuje na chirurgiu obličky a tiež sa zaoberáme nákupom a transplantáciou obličiek so živým zodpovedajúcim darcom. Kontaktný e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com

jozef

(5.1.2018)
Dobry večer chcem vas poprosit o radu kolko dni alebo mesiacou vopred som povinny oznamit zamestnavatelovi planovanu operaciu dakujem pekne v mojom pripade či stači povedat 2 mesiace vopred dakujem velmi pekne Jozef

Loveth

(7.12.2017)
Život je skutočne krásna vec, ak máte toho, ktorého milujete a milujete vás späť. Ďakujem ti Bohom Okosu. Budem naďalej hovoriť svetu o tvojich nádherných prácach pre mňa. Nikdy neprestanem hovoriť svetu o tom, ako ste rošt a silní. Toto je môj príbeh.

   Skutočne som nikdy neveril v duchovné mocnosti akéhokoľvek druhu. Ale teraz verím, pretože som zažil silu boha Okosu v mojom manželstve. Žijem so svojím manželom šťastne s našim 12 ročným synom. milovali sme sa navzájom a zdieľali sme darčeky. Náš vzťah bol závisťou medzi mojimi priateľmi. Bol som najšťastnejšou ženou na zemi, kým sa medzi nami neprišiel diabol prostredníctvom inej dámy, ktorá na môjho manžela používala milostné šarm. Môj manžel začal zaobchádzať so mnou, ako by som preňho nebol preňho dôležitý. Jeho láska ku mne sa úplne zmenšila. Bol som taký dole obsadený. Ak chcete skrátiť dlhý príbeh krátky, Na internete som videl rôzne svedectvá týkajúce sa tohto muža boha Okosu. niektorí povedali, že zachránil manželstvo, niektorí tvrdili, že im pomohol dostať dobrú prácu a urobiť z nich bohatých, niektorí povedali, že vyliečil choroby. Jeden povedal, že mu pomohol vyhrať lotériu. To bolo neuveriteľné, potom som sa rozhodol vyskúšať tohto muža. Kontaktoval som ho na jeho čísle č. +2348119663571 a povedal mi, že môj manžel bol pod kúzlom inej ženy a on bol schopný zlomiť kúzlo a teraz môj manžel je so mnou späť po 8 mesiacoch odlúčenia. žijeme šťastne, ako sme si zvykli a náš syn je šťastný. všetko funguje dobre pre moje dobro. Budem aj naďalej hovoriť svetu o vašich dobrých prácach, pane. Boh vás naďalej používa na pomoc ľuďom tohto sveta.

Boh okosu tiež povedal, že dokáže vyriešiť mnoho ďalších problémov, ako je

Vytvorte späť zlomené manželstvo

vráťte svoje ex

Pomáhame získať dobrú prácu

Vyhrávanie lotérie

vyliečiť mnohé choroby a mnohé iné dobré diela.

tu je jeho e-mail: drokosu01@gmail.com a jeho číslo akcie: +2348119663571. Vďaka...