Dlhodobá PN, čo ďalej? | Medicínske právo
              

Otázka


Dlhodobá PN, čo ďalej?

 | 13.5.2017 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň ,chcela by som sa opýtať už rok nepracujem, ale od 1 juna 2016 PN do 30 septembra. Október 2016 dovolenka. Chcela som nastúpiť do práce,  ale zdravotný stav bol taký, že som nemohla vykonávať prácu,  ktorú som pred tým robila, takže od 4 novembra znova na PN. Teraz som objednaná 24 mája na traumatológiu. Takže neviem koľko to všetko bude trvať. Chcela by som sa opýtať ako mám ďalej postupovať, či PN môže pokračovať alebo na koho sa mám obratiť? Aby som nezostala úplne bez finančných prostriedkov. Ďakujem za odpoveď vopred.Odpoveď:

Dobrý deň, podľa zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení, zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Nárok na nemocenské zaniká dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr uplynutím 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti ( tzv. podporné obdobie).

Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom.

Predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa nezapočítavajú do podporného obdobia, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nemocenského poistenia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť. 


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --