Podozrenie na zanedbanie zdravotnej starostlivosti s následkom smrti | Medicínske právo
              

Otázka


Podozrenie na zanedbanie zdravotnej starostlivosti s následkom smrti

Milan Šimkovič
 | 31.5.2016

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako môžem postupovať,pokial mam podozrenie na zanedbanie zdravotnej starostlivosti s následkom smrti. Jedna sa o to,ze moja mama zomrela pred 3 mesiacmi na hematologicke ochorenie,dlhsie chodila po lekároch kvôli poruchám vedomia,nikto jej však toto ochorenie nediagnostikoval,nikto z lekárov jej nezobral ani krv!!! Vinnim hlavne obvodnú lekárku,ktora jej stav zanedbala. Po ďalšom kolapse skončila však v nemocnici a mám veľké podozrenie,ze lekári tam nepostupovali správne,ze jej podali veľké množstvá krvnej plazmy,ktore spôsobili u nej edem mozgu a následnú smrť. Podala som podnet na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,kde mi však povedali,ze celé šetrenie môže trvať aj 2-3 roky,kedze je v tom zapojených viac lekárov, ktorých pravidelne navštevovala. Opisujem to celé veľmi zjednodušene,v skutočnosti je to dosť zamotaný prípad. Nechcem však čakať tak dlhý čas a uprimne moc tomu úradu neverím,ze niečo zistia,preto by som chcela podať aj trestné oznámenie. Mám si žiadať o vypracovanie nejakého sudno znaleckého posudku? Alebo stačí,ked to prenechám na vyšetrovateľov? Neviem ako začať,ci si mám najať právnika,alebo najprv pockat ako dopadne to šetrenie a až potom? Ďakujem pekne za radu.



Odpoveď:

Dobrý deň, v prípade ak má pacient podozrenie, že zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá správne a teda lege artis, má niekoľko možností ako konať. Prvou z možností je požiadať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (nemocnica/lekár) o nápravu. Pacient má taktiež právo obrátiť sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a to prostredníctvom žiadosti o vykonanie dohľadu. Ďalšia možnosť je iniciovať disciplinárne konanie voči zdravotníckemu pracovníkovi a to na základe § 65 zákona č. 578/2004 Z.z. V prípade ak konaním bola
spôsobená škoda musíme vychádzať z ustanovení zákona č. 578/2004 Z. z. a to konkrétne §98 ods. 6, ktorý v súvislosti so zodpovednosťou za škodu spôsobenú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti odkazuje na osobitný predpis, ktorým je v tomto prípade Občiansky zákonník, ktorý vo svojich ustanoveniach upravuje všeobecnú ale aj osobitnú zodpovednosť za škodu. Tu treba povedať, že v prípade ak bola osobe spôsobená škoda, má právo uplatniť si nárok vo forme bolestného alebo sťaženia spoločenského uplatnenia na príslušnom súde.
Krajným riešením je podanie trestného oznámenia voči konkrétnej fyzickej osobe (lekár, zdravotná sestra), nie proti poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti (nemocnica). Trestné oznámenie sa podáva orgánom činným v trestnom konaní (polícia, prokurátor).


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook