Problémy po pôrode | Medicínske právo
              

Otázka


Problémy po pôrode

Milan Šimkovič
 | 17.4.2016 | komentárov: 0

Otázka:

Chcela by som sa spýtať či má nemocninca právo brať peniaze, od ženy v 9 mesiaci tehotenstva (po termíne pôrodu) so zdravotnými tažkosťami(krvácanie), a považovať to za pohotovostné vyšetrenie? Nemalo by sa v takýchto prípadoch prihliadať na fakt, že môže byť ohrozený život dieťaťa? Moja teta nedávno porodila avšak jej pôrod neprebiehal úplne bežne. Pred pôrodom v sprche si všimla že z jej tela niečo trčí, lekári to nazvali plodový vak a zatlačili jej to späť do maternice. Je také niečo možné? Je to bežné? Nepochybyli lekári? Po 5 dňoch strávených v nemocnici bola prepustená avšak druhý deň r(sobota 08:00) po návrate domov začala silno krvácať, mala bolesti a zvýšenú teplotu. Návštívila lekára, ktorý spravil ultrazvukové vyšetrenie ale nič nenašiel. Bola jej podaná injekcia proti bolesti a poslali ju domov. V priebehu dňa sa jej stav zhoršil teplota stúpla a ona bola opäť nútená ísť späť do nemocnice (sobota 18:00). Bola hospitalizovaná, bola jej odobraná vzorka krvi ktorú následne poslali na rozbor a bola oboznámená že budú potrebovať vzorku moču priamo z jej močového mechúra ale zákrok vraj budú robiť až v pondelok. Nemali by byť doktori v nemocnici na to, aby ľuďom pomáhali a nie aby ju s bolesťami nechávali čakať až do pondelka? Je takéto zákroky možné uskutočniť aj v nedeľu alebo na to existuje predpis, ktorý by to zakazoval? A nepochybyl lekár keď neodobral krv už pri rannom vyšetrní? Vopred ďakujem za odpoveď.



Odpoveď:

Dobrý deň, na základe ods. 8 písm. c) zákona č. 577/2004 Z. z., je od povinnosti úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť oslobodený len poistenec, ktorý je po poskytnutí ambulantnej starostlivosti v rámci lekárskej služby prvej pomoci alebo ústavnej pohotovostnej služby následne prijatý do ústavnej starostlivosti. V zmysle zákona č. 576/2004 Z. z. je pacient taktiež oslobodený v prípadoch neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ďalej treba povedať, že vzhľadom na §4 ods.3 zákona č. 576/2004, je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne, čo zahŕňa aj správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --