Odmietnutie operácie cysty | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie operácie cysty

Libor Šalata
 | 16.3.2016 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý den, Chcela by som sa spýtat ohladom odmietnutia operácie. asi pred dvomi mesiacmi som hodinu pred operáciou odisla z nemocnice s tým že sa operovať nedám, jedná sa o cystu na vajecníku. Dali mi aj náhradný termín , no ja som sa rozhodla operáciu nepodstupit.cize zas iňoperáciu zrusim, no o dva týzdne vopred. v prípade že by som sa ale rozhodla operáciu podstupit neskor preplatí mi poistovna opatovne predoperacne vysetrenia? DakujemOdpoveď:

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné vychádzať z ustanovení §3 ods.8 zákona č. 577/2004 Z.z., podľa ktorého sa na základe verejného zdravotného poistenia plne alebo čiastočne uhrádzajú alebo sa neuhrádzajú zdravotné výkony poskytnuté pri liečbe choroby uvedenej v Zozname chorôb. Je preto potrebné vychádzať z tohto Zoznamu chorôb, ktorý je možné nájsť v Nariadení vlády SR č. 777/2004 
Z. z.. Pokiaľ ide o „predoperačné“ vyšetrenie, to podľa Odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR č.12826/2014-SZ je v súčasnosti bezplatné, hradené zdravotnou poisťovňou. Pokiaľ ale samotný operačný zákrok nie je hradený zdravotnou poisťovňou, potom ani predoperačné vyšetrenie ňou nie je hradené. V Prílohe č.3 k vyššie uvedenému usmerneniu sú uvedené doby platnosti takýchto vyšetrení, už v závislosti od klinického stavu pacienta. Po uplynutí tejto doby platnosti (najdlhšie 1 mesiac) bude pred operáciou potrebné vyšetrenie aktualizovať (opakovať). Dané usmernenie v čl. VII uvádza, že v prípade nedodržania termínu plánovaného zdravotného výkonu, t.j. 
operácie, zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý ho mal vykonať, tento poskytovateľ vykoná  opakovanú prípravu pacienta (teda stále bezplatne). Z uvedeného by sme teda mohli vyvodiť, že v prípade, ak tento termín plánovaného zdravotného výkonu (operácie) nedodrží pacient, bude si musieť takúto opakovanú prípravu (vyšetrenie) zabezpečiť už na vlastné náklady.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


dodo

(2.1.2018)
ja som mal ist tiez na operaciu zlcnika a som sa na to vibodol zrusil som termin dva dni pred nastupom na hospitalizaciu a bolo....