Návšteva u gynekológa | Medicínske právo
              

Otázka


Návšteva u gynekológa

Milan Šimkovič
 | 10.3.2016 | komentárov: 2

Otázka:

Dobrý deň prajem! Prosím Vás, má právo gynekologyčka počas vyšetrenia mať pri sebe sestričku? Je to veľmi intímna záležitosť takáto prehliadka, žena sa cíti už aj tak nesvoja, keď sa má ukazovať pred cudzím človekom nahá, a keď si doktorka prizve k vyšetreniu aj svoju sestričku, to sa mi vôbec nepáči. Sestrička u gynekologyčky, ku ktorej chodím ja, je zhodou okolností moja suseda, tak mi to je ešte o to nepríjemnejšie. Nechcem, aby tam bola nijaká druhá osoba, len lekárka. Mám na toto právo? Lebo lekárka mi povedala, že ona musí robiť prehliadky v dvojici, aby bola krytá, že by nič zlé nespravila... aby mala svedka, že všetko prebehlo v poriadku. Existuje takýto nejaký predpis pre gynekológov? Ďakujem vopred za odpoveď.



Odpoveď:

Dobrý deň, aj v súvislosti s §4 ods. 3 zákona č.  576/2004 Z. z., na základe ktorého je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne má lekár právo na to, aby mu pri vyšetrení asistovala zdravotná sestra. Avšak je potrebné pripomenúť, že zdravotná starostlivosť môže byť v zmysle §6 zákona č.  576/2004 Z. z., poskytnutá len na základe súhlasu pacienta. Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má v zmysle zákona tiež každý právo na zachovanie mlčanlivosti o všetkých údajoch týkajúcich sa zdravotného stavu a tiež na ochranu dôstojnosti, rešpektovanie svojej telesnej integrity a psychickej integrity.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Barča

(4.8.2017)
Dobrý večer, počas dovolenky som dostala silné bolesti pravého ucha, k čomu sa následne pripojila bolesť lícnej kosti a sánky, keďže bolesti neustúpili a večer zosilneli navštívila som najbližšiu pohotovosť. Na pohotovosti ma ale odmietli vyšetriť vraj načo som prišla, keď už je aj tak lekáreň zatvorená a nebudem si mať kde vybrať lieky vraj mám ráno navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý bol vzdialený 250km. Každý mesiac odvádzam peniaze do poistovne nato, aby ma jedného dňa odmietli vyšetriť pretože je lekáreň zatvorená. Je toto normálne?

Darina

(28.9.2016)
Syn mal uraz, z chirurgie nas s podozrenim zlomeniny poslali na prijmovu ambulanciu urazovej chirurgie. Bolo nam urobene dalsie rtg a nasledne si lekar vyziadal ct vysetrenie pre blizsie urcenie zlomeniny. Ct vysetrenie bolo odmietnute a povedane, ze sa mame objednat. Je mozne, aby bolo ct vysetrenie odoprete i napriek vyziadanie lekara prijmovej urazovej chirurgie?