Manželkina zdravotná dokumentácia | Medicínske právo
              

Otázka


Manželkina zdravotná dokumentácia

 | 17.6.2009 | komentárov: 2

Otázka:

Dobrý deň, mám na vás jednu otázku. Manželka ochorela a ja som jej mal ísť vyzdvihnúť kópiu z vyšetrenia na krčnom oddelení od jej všeobecnej lekárky. Tá mi však povedala, že mi nemôže nechať nahliadať do zdravotnej dokumentácie mojej manželky, pretože jej to zakazuje zákon. O prefotení lekárskej správy nechcela ani počuť. Jednala v súlade so zákonom?Odpoveď:

Postup lekárky bol v súlade so zákonom. Zákon č. 576/2004 Z.z o zdravotnej starostlivosti stanovuje podmienky (osoby a spôsoby) na nahliadanie do zdravotnej dokumentácie. Na to, aby mohol manžel nazrieť do zdravotnej dokumentácie druhého manžela alebo prevziať kópiu vyšetrenia by musel byť druhým manželom na to splnomocnený písomným plnomocenstvom s úradne overeným podpisom.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Ivo Humenik

(20.4.2011)
Je to zaujímavá otázka. Rozsah povinnej mlčanlivosti zdravotníckych pracovníkov je upravený dosť široko, pretože zákon 576/2004 ich zaväzuje zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ak berieme uvedené doslovne, tak podľa môjho názoru nie je zdravotnícky pracovník bez súhlasu pacienta (okrem zákonných výnimiek, medzi ktoré Vami opísaná situácia nepatrí) oznámiť tretím osobám nielen to, akú zdravot. starostlivosť pacient prijal, resp. aké má diagnózy, ale ani to, či daná osoba je/alebo nieje jeho pacientom. Je tu jedno "ale". Môžme uvažovať o tom, či je dôvodne trvať na takejto striktnej povinnosti aj v situácii, kedy dotyčný pacient sám predloží tretej osobe potvrdenie o tom, že prijal zdravotnú starostlivost - teda že navštívil nejakého konkrétneho lekára. Myslím si, že aj v tomto prípade nemá sprístupnenie tejto informácie pacientom taký efekt, že by automaticky zbavovalo mlčanlivosti zdravotníckeho pracovníka. Teda jednoduchšie povedané, to že žiak predloží učiteľke potvrdenie od lekára automaticky nezbavuje tohoto lekára mlčanlivosti.Rád budem o tomto názore polemizovať s inými diskutérmi :-).

lida33

(20.4.2011)
Dobry podvecer,mam dceru ,ktora navstevuje roznych odbornych lekarov vratane vseobecnej lekarky .Problem je v tom ,ze pani profesorka zo strednej skoly si telefonicky overuje tieto jej navstevy ,ktore niesu caste ,telefonicky u dotycnych odbornikov a tí jej veselo odpovedaju ,ze ci moja dcera ich ambulanciu navstivila .Pani profesorka to robi celej triede ,ale mne sa to zda dost neeticke zo strany pani pedagogicky a hlavne zo strany lekarov ,ze jej tuto informaciu vobec daju .Chapem ,ze si pani profesorka chce ustrazit dochadzku ziakov ,ale mala by jej stacit peciatka o potvrdeni navstevy lekara ,ved kde by sme my vsetci falsovali razitka ,ved je to trestne !!!Mozete mi poradit ,ci ma pani profesorka pravo telefonicky kontaktovat lekara a naopak ci by lekari nemali vobec na taketo dotazy reflektovat ???Dakujem za pomoc .