Invalidný dôchodok | Medicínske právo
              

Otázka


Invalidný dôchodok

Veronika Miková
 | 28.2.2016 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý deň,v marci (odoslané vš. lekárom na soc. poisť. v máji) 2015 som podal žiadosť na čiastočný invalidný dôchodok (chrbtica a stav po zlomenine členka). 11.6.2015 so podstúpil operáciu prínosových dutín s ťažkými následkami(PN od 11.6.2015 s pokračujúcou, neukončenou liečbou (predpoklad odborného lekára ešte cca 2-3 mesiace)a pokračujúcou PN(iná diagnóza ako pri podaní žiadosti v marci 2015). tento týždeň mi zo soc.poisťovne avizovali termín posudkovej komisie s tým, že mi bolo avizované ukončenie PN dňom zhodnotenia zdravotného stavu posudkovou komisiou a priznaním invalidného dôchodku. Vzhľadom na uvedené skutočnosti (nedokončená liečba novej diagnózy,...)a predpokladanej straty nároku na nemocenskú dávku - na základe poučenia na pobočke soc. poisťovne(pri čiastočnej invalidite do 70% podstatné zníženie príjmu) mám nasledovné otázky: -má právo posudkový lekár stanoviť komplexné %-ne zníženie schopnosti vykonávať prácu pri neukončenej liečbe niektorých diagnóz a pokračujúcej PN vo vzťahu k týmto Dg( ide o pooperačné diagnózy, ktoré vyžadujú pokračovanie liečby - zmena liečiv,....)? -môže posudkový lekár posúdiť len Dg-zy (DG, ktoré neboli príčinou PN), ktoré boli uvedené v žiadosti z marca na priznanie čiastočného inv.dôchodku a \"odložiť\" posúdenie liečených diagnóz súvisiacich s PN až po ukončení liečby a ak áno mám právo odmietnuť (odložiť) vyplácanie inv. dôch. a poberať do ukončenia liečby nemocenské dávky? - vzhľadom na predpokladanú zníženú schopnosť pracovať do 70% (pesimistický laický pohľad) a z toho vyplývajúce zníženie príjmu (rozdiel cca 250,-€/mes)môže lekár odložiť posúdenie (vzhľadom na ešte pokračujúcu liečbu), prípadne môžem stiahnuť žiadosť o priznanie inv. dôch.(vzhľadom na nové skutočnosti, ktoré sa udiali po doručení žiadosti na soc.poisťovňu- operácia a následná dočasná PN) až do ukončenia PN (tzv. stop stav)? Ďakujem za odpoveď.



Odpoveď:

Ďakujeme za otázku. Podľa § 71 ods. 6 Zákona č. 461/2003 sa miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť určuje podľa druhu zdravotného postihnutia, ktoré je rozhodujúcou príčinou dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, a so zreteľom na závažnosť ostatných zdravotných postihnutí. Takto určenú mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno zvýšiť najviac o 10 %, ak závažnosť ostatných zdravotných postihnutí ovplyvňuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Pri určení tohto zvýšenia sa vychádza z predchádzajúceho výkonu zárobkovej činnosti, dosiahnutého vzdelania, skúsenosti a schopnosti rekvalifikácie. Obdobne to platí, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je dôsledkom viacerých zdravotných postihnutí podmieňujúcich dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav sa podľa ods. 10 na účely invalidity posúdi opätovne, ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. K otázke možného stiahnutia žiadosti by sme poukázali na § 193 ods. 2 zákona, podľa ktorého organizačná zložka Sociálnej poisťovne môže aj prerušiť konanie najdlhšie na 30 dní, ak to z dôležitých dôvodov navrhnú zhodne účastníci konania, a tiež v tom prípade, ak organizačná zložka Sociálnej poisťovne nemôže v zákonom stanovených lehotách presne a úplne zistiť skutkový stav veci. Zákon tiež umožňuje, aby účastník konania vzal žiadosť alebo podanie na začatie konania späť. V takom prípade organizačná zložka Sociálnej poisťovne konanie zastaví, ak účastník konania vzal žiadosť späť skôr, ako bolo rozhodnuté, a ak s tým súhlasia ostatní účastníci konania. 


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Mirka1478

(2.12.2016)
Dobry den.v juni tohoto roku som bola druhy krat operovana na chrbticu a v oktobri mi skoncilo podporne obdobie pn.v decembri mam ist na prehodnotenie a chcem sa spytat,viem ze po prehodnoteni mi ukoncia pn no a chcem vediet ci sa mozem vratit k obvodnej aby mi znova dala pn kedze niesom doliecena.dakujem za odpoved