Neprijatie do nemocnice | Medicínske právo
              

Otázka


Neprijatie do nemocnice

Milan Šimkovič
 | 15.2.2016 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý deň, obvodný lekár ma odoslal do nemocnice pre opuchnuté nohy. Tam ma však neprijali,s tým že nemajú volné miesto , mám vraj prist na druhý deň. Ale ani na druhý den miesto nebolo volné. Mohli to urobiť? Nemal mi lekár zabezpečiť miesto v inej nemocnici? ďakujem za odpovď



Odpoveď:

Dobrý deň,  na základe zákona č. 576/2004, právny vzťah, ktorého predmetom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vzniká na základe dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorú osoba uzatvorí s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. V tejto súvislosti  §12 ods.2 písm. a) zákona č. 576/2004, stanovuje dôvody, pre ktoré môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odmietnuť návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Jedným z dôvodov je ak poskytovateľ prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie. To znamená, že v prípade ak má nemocnica plné kapacity a teda nemá voľné miesto  môže hospitalizáciu pacienta odmietnuť.

Na základe §11 ods.6 zákona č. 576/2004, má každý právo na slobodný výber  poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ošetrujúci lekár, či už všeobecný alebo špecialista, dáva pacientovi len odporúčanie na hospitalizáciu, pričom nemocnicu mu môže len poradiť, nie vybrať.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Dominika

(25.2.2016)
Dobrý deň,
má právo gynekológ v štátnej ambulancií pýtať od pacientky tzv. ročný poplatok? Čo všetko v tomto prípade hradí poisťovňa? V mnohých ambulanciach je to dnes bežnou praxou.