Zmena ortopéda v inej nemocnici | Medicínske právo
              

Otázka


Zmena ortopéda v inej nemocnici

Jana Bajužík Böszörményi
 | 15.12.2015 | komentárov: 2

Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtať či može moja mama zmeniť ortopéda v inej nemocnici z takého dôvodu, že pred rokom bola operovaná, vymieňali jej kĺb a stále má v sebe baktériu a nemôže sa jej zbaviť. Vždy dostane len antibiotiká, ale stále jej to tečie. Už sme z toho zúfalí, veľmi to mamu obmedzuje. Povedali jej, že ked je diabetička, tak sa to stáva. Ďakujem veľmi za vašu odpoveď.Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku.

Podľa slovenskej právnej úpravy (zákon č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov) má každá osoba až na zákonom stanovené výnimky, ktoré platia pre príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky, Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Horskej záchrannej služby, Hasičského a záchranného zboru, právo slobodnej voľby poskytovateľa. Ukončenie právneho vzťahu s predchádzajúcim poskytovateľom v súlade s §12 ods. 9 zákona o zdravotnej starostlivosti pacientom/osobou nie je podmienené uvedením dôvodu.

V každom prípade by som Vám najprv odporúčala obrátiť sa na lekára v inej nemocnici a dohodnúť sa s ním na tom, že Vašu mamu preberie do starostlivosti a až následne by ste ukončili vzťah s predchádzajúcim ortopédom. Treba mať na pamäti, že zmena poskytovateľa nemusí znamenať iný diagnostický a terapeutický záver, ako aj to, že iný (nový) poskytovateľ Vás môže odmietnuť prevziať do starostlivosti, a to z dôvodu, že by prekročil svoje únosné pracovné zaťažovanie alebo preto, že osobný vzťah k pacientovi nezaručuje objektívne hodnotenie jeho zdravotného stavu. Relevantným faktorom je aj to, či  je nový poskytovateľ zmluvným partnerom zdravotnej poisťovne, v ktorej je poistená Vaša mama.

Prajem všetko dobré.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


ADA

(17.1.2018)
Dobrý deň,

ak som navštívila iného ortopéda v inom meste z dôvodu potreby odborného vyšetrenia, tak je potrebné nahlásiť predchádzajúcemu ortopédovi zmenu? Resp. je to potrebné niekde nahlásiť, že už nebudem chodiť k predchádzajúcemu ortopédovi z dôvodu zmeny trvalého bydliska?

Ďakujem za odpoveď

Marta

(31.5.2016)
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať či môžem zmeniť ortopéda kedˇ nie som s ním spokojná. Dnes som bola u neho.