Pochybná PN | Medicínske právo
              

Otázka


Pochybná PN

Jana Bajužík Böszörményi
 | 18.12.2015 | komentárov: 1

Otázka:

Chcem sa opýtať, kto môže vypísať pacienta na PN? Spôsobil som zranenie jednej pani, sanitka ju previezla na urgentný príjem do nemocnice na traumatológiu. Urobili jej rontgen a výsledkom bolo, že nič nemá zlomené, buchnuté a pod. V podstate jej ostala iba modrina. Čítal som jej lekársku správu, kde mala uvedené že dostala lieky proti bolesti a masť na 3 dni. Kontrolu u svojho obvodného lekára mala mať o týždeň. O niekoľko minút neskôr prišla pre lekársku správu policajná hliadka, ktorá ma informovala, že v ich lekárskej správe sa nachádza, že pani bude PN na 7 dní. Chcem sa teda opýtať, lekár na traumatológii, ktorý pani iba vyšetril a poslal domov, môže jej vôbec napísať PN? Je možné aby pani dostala lekársku správu kde o PN nie je ani zmienka, ale o pár minút na to ten istý lekár vystaví pre vyšetrovateľa lekársku správu kde je PN 7 dní? Lekársku správu, ktorú dostali policajti som nevidel, je možné že zavádzajú aj oni. Ak však lekár vystavil takto rozdielne správy a vypísal pani na PN, aké mám možnosti dokázať to? Ako sa brániť? Mám právo si tieto správy nejako vyžiadať? Za odpoveď ďakujem



Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku. Posudzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti (DPN) upravuj ustanovenia §12a zákona o zdravotnej starostlivosti (zákon č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). Potvrdenie o DPN a dodržiavanie liečebného režimu je predovšetkým podmienkou pre vyplácanie náhrady mzdy resp. nemocenského.

Trvanie práceneschopnosti však môže mať vplyv aj na právnu kvalifikáciu skutku v trestnom konaní. Pre trestné konanie je relevantné nielen potvrdenie o práceneschopnosti poškodeného, ale aj potvrdenie o poškodení zdravia, ktoré si vyžiadalo lekárske vyšetrenie/ ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nielen na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného. Pod pojmom „nie krátky čas“ sa zvyčajne rozumie doba okolo 7 dní.

Pokiaľ ide o posudzovanie a rozhodovanie o dočasnej pracovnej neschopnosti, tú posudzuje a rozhoduje o nej – príslušný ošetrujúci lekár, a to buď všeobecný „praktický“ lekár, gynekológ alebo ak je osoba hospitalizovaná, tak lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti. Ak nejde o prípady, kedy bola osobe poskytnutá starostlivosť v cudzine, tak na základe lekárskeho nálezu lekárskej služby prvej pomoci alebo ústavnej pohotovostnej služby (tj. správy z pohotovosti) môže príslušný ošetrujúci lekár uznať osobu za dočasne práceneschopnú spätne najviac tri kalendárne dni.

Ďalšie Vami spomínané okolnosti by bolo vhodné konzultovať s právnikom/advokátom.  Pokiaľ však ide o sprístupňovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie poškodenej Vám ako tretej osobe, tak tie Vám bez splnomocnenie pacienta – poškodenej osoby nie sú oprávnení poskytnúť.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


ivana

(28.11.2016)
dobry den chcela by som zadať otázku