Vydanie receptu na viac mesiacov | Medicínske právo
              

Otázka


Vydanie receptu na viac mesiacov

Jana Böszörményiová
 | 10.12.2015 | komentárov: 1

Otázka:

Dobry den. Spolu s manzelkou uzivame lieky na vysoky tlak. Musim chodit kazdy mesiac do ordinacie pre novy recept? Neexistuje na taketo pripady nejaka vynimka ked recept plati dlhsie na viac krat vydania lieku? A ked som v cakarni u lekara a idem len pre predpis. Musim s ostatnymi pacientami cakat kym dojdem na radu akoby som siel na normalne vysetrenie?



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku resp. otázky.

Pokiaľ ide o predpisovanie liekov a platnosť lekárskeho predpisu (ľudovo – receptu), tak túto oblasť reguluje predovšetkým zákon o liekoch (zákon č. 362/2011 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).

Podľa §120 ods. 1 písm. g) ak lekár predpisuje liek prvýkrát, tak môže predpísať počet balení lieku najviac na liečbu v trvaní jedného mesiaca. Ak ide o recept na omamné alebo psychotropné látky, tie je možné predpísať v množstve najviac na 30 dní.  Inak, ak pacient užíva predpísaný liek pravidelne,  môže lekár predpísať počet balení, ktoré vystačia na liečbu v trvaní troch mesiacov. Z vyššie uvedeného pre Vás vyplýva, že ak liek na vysoký krvný tlak užívate dlhodobo, tak Vám ho lekár môže predpísať v množstve najviac na tri mesiace.  Vo výnimočných prípadoch napr. z dôvodu vycestovania na dlhšiu dobu do zahraničia, je možné urobiť výnimku, o tú je však potrebné požiadať poisťovňu spolu s odôvodením a potvrdením ošetrujúceho lekára.

Treba tiež pripomenúť, že lekársky predpis má obmedzenú platnosť. „Bežný recept“ platí 7 dní, pokiaľ Vám lekár nepredpisuje antibiotiká, chemoterapeutiká, vtedy recept platí len tri dni. Lekársky predpis na omamné alebo psychotropné látky platí päť dní. Deň, kedy Vám lekár liek predpísal sa do tejto lehoty nezapočítava.

Čo sa týka prednosti v čakárni, žiaden právny predpis nestanovuje poskytovateľovi povinnosť „vybaviť“ pacientov, ktorí čakajú na predpis na lieky, prioritne. Manažment poradia pacientov je teda na  ňom, pokiaľ nejde o tzv. akútnych pacientov. V týchto prípadoch „viaže“ poskytovateľa povinnosť poskytnúť každej osobe neodkladnú zdravotnú starostlivosť bez zbytočného odkladu.  


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Erika

(30.3.2017)
Prosím vás, prečo si lekári neurčia hodiny na predpis liekov? Veď nie je normálne, aby zdravý človek čakal na recept dlhodobo užívajúcich liekov na poradie medzi chorými pacientmi v čakárni.