Odber krvi za účelom zistenia hladiny alkoholu | Medicínske právo
              

Otázka


Odber krvi za účelom zistenia hladiny alkoholu

Lukáš Mareček
 | 19.10.2015 | komentárov: 2

Otázka:

Dobrý deň, lekár mi dal vyšetrit krv na alkohol ale nepovedal mi to. Prečitala som si to vo výsledkoch. Informovaný súhlas som poskytla, lebo som nevedela , že mi tu krv bude vyšetrovat aj na alkohol. Teraz sa citim trápne, že to mam v dokumentácii uvedené. Keď som sa ho nato pýtala, tak povedal, že to dal vyšetri kvôli pečeni. ĎakujemOdpoveď:

Dobrý deň,

Z Vašej otázky nie je úplne zrejmé, akú informáciu požadujete. Predpokladám, že sa pýtate nato, že či lekár je povinný uviesť za akým účelom sa bude krv odoberať, nakoľko Vám to uviedol až po odobratí krvi. Každý zdravotnícky pracovník, vrátane lekára, je povinný Vás vopred poučiť o účele medicínskeho úkonu. Bez toho nie je možné hovoriť o tom, že išlo o poskytnutie zdravotnej starostlivosti s informovaným súhlasom. Preto, ak podpísaniu písomného informovaného súhlasu nepredchádzalo riadne poučenie (tzn. aj o účele odberu krvi), tak nie sú naplnené podmienky uvedené v § 6 odsek 4 zákona číslo 576/2004 Z.z. a došlo k pochybeniu na strane lekára. Absenciu poučenia pred podpisom písomného informovaného súhlasu je ale veľmi ťažké preukázať. Je vhodné na to upozorniť svojho lekára, v budúcnosti vyžadovať riadne poučenie a čas na premyslenie už pred podpísaním súhlasu (aby ste mohli kvalifikovane zvážiť aj možnosť odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti).


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Olga M.

(29.2.2016)
Dobrý deň,po odbere krvi pre KO pre predoperačné vyšetrenie mi dala sestra podpísať tlačivo /takú tabuľku/že vraj je to potrebné pre odber vzorky?
Je to v súlade so zákonom ?

jana teliarova

(8.2.2016)
Dobrý deň, obvodný lekár ma odoslal do nemocnice pre opuchnuté nohy. Tam ma však neprijali,s tým že nemajú volné miesto , mám vraj prist na druhý deň. Ale ani na druhý den miesto nebolo volné. Mohli to urobiť? Nemal mi lekár zabezpečiť miesto v inej nemocnici? ďakujem za odpovď