Poplatok za hospitalizáciu aj pre pacientov ZŤP? | Medicínske právo
              

Otázka


Poplatok za hospitalizáciu aj pre pacientov ZŤP?

Lucia Langerová
 | 7.12.2015 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň!Maminka je ZŤP. Po 5. chemoterapii sa dostala do nemocnice v Lučenci. Po týždni ju prepustili domov. Zaplatila poplatok za pobyt VRAJ v nadštandardnej izbe typu C 24 €. Dodatočne mi niekto povedal : vraj pacienti ZŤP by nemali platiť. Je to pravda? ( Mimochodom izba bola pod psiu úroveň,ani kľučka na okne, nedalo sa otvoriť - zatvoriť atď.)



Odpoveď:

Dobrý deň.

Vaša mamka ako ZŤP je osoba podľa zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti oslobodená od povinnosti úhrady na dopravu podľa § 38 ods.8 písm. g).

Podľa tohto zákona sú určité osoby oslobodené aj od úhrady za stravovanie a pobyt na lôžku počas poskytovania ústavnej starostlivosti za každý deň ústavnej starostlivosti, najviac však za 21 dní tej istej ústavnej starostlivosti u jedného poskytovateľa, avšak medzi osoby oslobodené od tejto úhrady nepatria osoby ZŤP. Teda poplatky spadajú už pod réžiu zdravotnej poisťovne ktorej ste poistencom. Ak ste však požiadali o nadštandardnú izbu (výška poplatku za využitie nadštandardnej izby je v každej nemocnici individuálna) hradíte si ju Vy okrem prípadu, ak Vás ubytovali v nadštandardnej izbe preto, že v štandardných bol už plný stav a teda bolo to „nedobrovoľné“. To, že je Vaša mamka ZŤP nehrá v tomto ohľade žiadnu úlohu.

Pekný zvyšok dňa.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --