Zmena lekára počas PN | Medicínske právo
              

Otázka


Zmena lekára počas PN

Ľudovít Kmetony
 | 14.10.2015 | komentárov: 6

Otázka:

Je možné zmeniť všeobecného lekára aj počas PN? Ak áno, aké sú podmienky?



Odpoveď:

Dobrý deň,

Ďakujeme za Vašu otázku. Zmena všeobecného lekára počas dočasnej práceneschopnosti je možná. Zákon č. 576/2004 Z. z. dovoľuje odstúpiť od Dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Odstúpenie od dohody musí mať písomnú formu (§12 ods.9), môže byť aj bez uvedenia dôvodu v prípade, že ho podáva pacient (§12 ods.9) a musí byť doručené (§12 ods.10). Dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zaniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo doručené písomné odstúpenie od dohody. Na základe informácie Ústredia Sociálnej poisťovne z 3. marca 2015 zmena ošetrujúceho lekára alebo zmena diagnózy nie je dôvodom na ukončenie a následné vystavenie novej dočasnej pracovnej neschopnosti. V prípade zmeny ošetrujúceho lekára počas PN odstúpi zdravotnú dokumentáciu novému lekárovi ten lekár, ktorý pracovnú neschopnosť uznal. Podľa §23 ods. 1 to musí urobiť do 7 dní od jej vyžiadania novým poskytovateľom s ktorým uzavriete Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Lilla

(3.8.2017)
dobrý deň, chcem sa opýtať na postup pri zmene lekára počas PN. Treba nájsť najprv nového lekára s ním podpísať novú dohodu o poskytovaní zdrav. starostlivosti a potom ísť za \"starým\" lekárom a tam mu odovzdať dohodu o odstúpení a papier o zaevidovaní u nového? Prosím napíšte mi celý postup. Veľmi pekne Vám ďakujem.

eva nagyova

(17.1.2017)
dobry den,chcela by som sa opitat ,,,,ci mozem zmenit všeobecnu lekarku ak som na pn ale z uradu prace ,,,som nezamestnana ,,,,uz od 2016,30,aprila som vypisana chcem si podat na invalidny dochodok ,ale neni som spokojna s mojou doktorkou ,ci sa da zmenit lekara ak som pn ale musi dokoncit pn
dakujem za odpoved

alex

(17.12.2016)
Nie je tam nejaka ochranna lehota?Momentalne poberam asi tyzden nemocenske davky,co potom ak mi lekar zrusi PN.bUDEM MAT NAROK NA NEMOCENSKE AJ POTOM?

alex

(17.12.2016)
Ja sa bojim toho ze kym moj lekar posle mojmu novemu lekarovi zdravotnu dokumentaciu,medzitym mi stihne bez mojho vedomia zrusit marodku

Alexia

(19.2.2016)
Musi lekar vediet ku komu prestupujem? Mala som zlu skusenost s pediatrickou achcem odist.Lekara uz mam ale nechcem aby dotycna lekarka vedela kde prestupujem. Dakujem

Drahomíra

(18.2.2016)
Mam podobny problem chodim k ortopedovi a ten ma odporucil na neurologiu. Lenze k neurologovi,ku ktoremu patrim podla vseobecneho lekara nechcem navstevovat,ale vsade kde chcem ist ma hned sestricka odmietne ,ze musim ist tam kam nechcem. Prosim Vas ako mam postupovat ked som pn. Mozem ist na konzultaciu za inym potrebujem na to odporucanie? Dakujem