Liečba rakoviny v inej nemocnici | Medicínske právo
              

Otázka


Liečba rakoviny v inej nemocnici

Ľudmila Moľová
 | 22.5.2015 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň, doma máme pacienta so zhubným nádorom nosohltana, ktorý sa už aj rozšíril na podnebie. Na radiácie do žilinskkej onkológie je objednaný až v polovici júna. (Chemoterapia ani operácia nie je možná u tohto pacienta) Chcela by som sa preto spýtať, či je možné, aby pacient mohol začať s liečbou skôr v inej nemocnici a a ak áno, aký je postup v takomto prípade. Ďakujem pekne za odpoveďOdpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku. Pri voľbe poskytovateľa zdravotnej starostlivosti sa uplatňuje pravidlo zakotvené v § 11 ods. 6 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ZS“), podľa ktorého si pacient smie zvoliť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na základe svojho uváženia a s ktorým následne uzatvorí dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Slobodne si zvoliť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti nemôžu osoby spadajúce do zákonom ustanovených kategórii (§ 6 a § 7 zákona o ZS ako policajti, vojaci, hasiči) .

Ak teda nespadáte ani do jednej zo spomínaných skupín postačí, ak si vyberiete poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý bude ochotný s Vami uzatvoriť dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Pri výbere poskytovateľa treba dbať okrem iného aj na to či je zmluvným partnerom Vašej zdravotnej poisťovne, aby sa predišlo problémom súvisiacim s úhradou nákladov spojených s liečbou.

Okrem vyššie uvedeného, môže poskytovateľ odmietnuť uzavretie dohody v dvoch prípadoch. Pokiaľ nie ste z jeho tzv.  zdravotného obvodu, tak Vás môže odmietnuť z dôvodu, že by prekročil únosné pracovné zaťaženie. Pacienta môže poskytovateľ tiež odmietnuť v prípade, že osobný vzťah k pacientovi alebo jeho zákonnému zástupcovi nezaručuje objektívne hodnotenie zdravotného stavu pacienta.

Optimálne bude zistiť vyťaženosť iných pracovísk, v prípade, že neexistujú vyššie uvedené dôvody, dohodu by „nemal byť problém“ uzavrieť.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --