Poplatok za vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť | Medicínske právo
              

Otázka


Poplatok za vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť

Yvette Nataly Leňová
 | 27.11.2015

Otázka:

Ak nie je kúpeľná starostlivosť hradená z verejného zdravotného poistenia (ide o tzv samoplatcu), môže lekár od občana požadovať za vystavenie návrhu poplatok ?Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku.

Áno, problematiku upravuje Zákon č. 577 /2004 Z. z. v  § § 7 a 8. Môže požadovať uhradiť poplatok od „občana“ ak si tento návrh vyžiadal pacient z vlastnej iniciatívy - ide o samoplatcu - a to z dôvodu, že ide o výkon, ktorý je buď nadštandardným úkonom,  alebo nie je súčasťou indikačného zoznamu, pričom v oboch prípadoch nejde o úkon hradený z verejného zdravotného poistenia. Aj lekár v rámci výkonu svojho povolania, ktorý ak je podnikateľským subjektom si môže náklady, ktoré sú spojené s vyhotovením návrhu,  premietnuť do poplatku za jeho vyhotovenie.  Nie je vylúčené, že k tomuto poplatku pridruží aj iné poplatky, ktoré s týmto návrhom nepriamo súvisia, napr. konzultácia potrebná na vyhotovenie návrhu, telefonické vybavenie...

Pokiaľ ide o kúpeľnú liečbu, ktorá nadväzuje na ambulantnú alebo kúpeľnú starostlivosť, a je súčasťou indikačného zoznamu a zdravotnej dokumentácie, tak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, nie je oprávnený tento poplatok požadovať.  Hradí sa totiž z verejného zdravotného poistenia.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook