Poplatok za vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť | Medicínske právo
              

Otázka


Poplatok za vystavenie návrhu na kúpeľnú starostlivosť

Yvette Nataly Leňová
 | 27.11.2015 | komentárov: 1

Otázka:

Ak nie je kúpeľná starostlivosť hradená z verejného zdravotného poistenia (ide o tzv samoplatcu), môže lekár od občana požadovať za vystavenie návrhu poplatok ?



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku.

Áno, problematiku upravuje Zákon č. 577 /2004 Z. z. v  § § 7 a 8. Môže požadovať uhradiť poplatok od „občana“ ak si tento návrh vyžiadal pacient z vlastnej iniciatívy - ide o samoplatcu - a to z dôvodu, že ide o výkon, ktorý je buď nadštandardným úkonom,  alebo nie je súčasťou indikačného zoznamu, pričom v oboch prípadoch nejde o úkon hradený z verejného zdravotného poistenia. Aj lekár v rámci výkonu svojho povolania, ktorý ak je podnikateľským subjektom si môže náklady, ktoré sú spojené s vyhotovením návrhu,  premietnuť do poplatku za jeho vyhotovenie.  Nie je vylúčené, že k tomuto poplatku pridruží aj iné poplatky, ktoré s týmto návrhom nepriamo súvisia, napr. konzultácia potrebná na vyhotovenie návrhu, telefonické vybavenie...

Pokiaľ ide o kúpeľnú liečbu, ktorá nadväzuje na ambulantnú alebo kúpeľnú starostlivosť, a je súčasťou indikačného zoznamu a zdravotnej dokumentácie, tak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, nie je oprávnený tento poplatok požadovať.  Hradí sa totiž z verejného zdravotného poistenia.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Hans

(19.6.2016)
Pri niektorých indikáciách musí návrh na kúpeľnú liečbu vystavený všeobecným lekárom potvrdiť lekár špecialista. Tento výkon je možné považovať za nadštandardný, preto by mal byť oprávnený tento úkon spoplatnený.