Preventívna prehliadka | Medicínske právo
              

Otázka


Preventívna prehliadka

Samuel Matejovič
 | 28.10.2016 | komentárov: 2

Otázka:

Dobrý deň, má môj zamestnávateľ právo poslať ma na preventívnu prehliadku k lekárovi, ktorého mi určil on (nie k môjmu obvodnému lekárovi)? Musím mu dať v rámci tejto prehliadky vzorku moču? Tiež by som chcela vedieť, či má právo žiadať odo mňa v rámci tejto prehliadky informácie o zdravotnom stave a ochoreniach mojich rodinných príslušníkov. Ďakujem.



Odpoveď:

Dobrý deň. Zamestnávateľ MÁ toto právo, vyplýva mu z viacerých právnych predpisov, napr. zo zákona č. 576/2004, konkrétne § 11 ods. 8 odkazuje na zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktorý ako jednu z povinností zamestnanca uvádza povinnosť podrobiť sa lekárskym preventívnym prehliadkam vo vzťahu k práci a taktiež § 30a zákona č. 355/2007 o ochrane verejného
zdravia hovorí, že posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu sa okrem iného vykonáva aj na základe výsledkov lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci.

Vzorka moču a preventívna prehliadka. To, čo je predmetom preventívnej prehliadky, určuje samotný zákon. Z jeho ustanovení okrem iného vyplýva, že v rámci preventívnej prehliadky pacient absolvuje aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia (moč chemicky, močový sediment, glykémia, krvný obraz a pod.). Táto forma vyšetrenia je veľmi dôležitá pre vylúčenie ochorenia obličiek alebo zápalu močových ciest, ktoré často krát nesprevádzajú žiadne viditeľné príznaky.

Čo sa týka informácií o zdravotnom stave resp. ochoreniach Vašich rodinných príslušníkov, lekár toto právo MÁ, ale je otázne, v akom rozsahu, nakoľko tieto informácie môžu aj nemusia byť osobnými údajmi (teda môže, ale aj nemusí sa na nich vzťahovať právo na ochranu osobných údajov).
Keď že súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti je aj samotná diagnostika, práve tu môže byť dôležité vedieť o ochoreniach Vašich rodinných príslušníkov (najmä predkov). Preto ak uvediete informáciu typu „môj príbuzný mal rakovinu“, nepôjde o osobný údaj, nakoľko označením osoby slovom príbuzný nie je možné dospieť k identifikácii konkrétnej osoby.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Drahomíra

(19.2.2016)
Dobry den,chcela by som sa opytat ci vramci preventinej prehliadky sa mozu urobit aj pecenove testy ak pacient uziva dlhodobo vela liekov. Prosim Vas, ak nie tak potom kedy je to mozne. Dakujem.

Andrea Nováková

(9.11.2015)
Dobrý deň, v odpovedi ma zaujala nasledovná veta: \\\" Tento postup však platí iba vtedy, ak Váš zamestnávateľ uzavrel s Vaším obvodným lekárom zmluvu.\\\" Môžem sa opýtať kde by som našla (zákon, nariadenie a pod.) povinnosť uzatvorenia zmluvy medzi zamestnávateľom a všeobecným obvodným lekárom na výkon LPP vo vzťahu k práci v prípade ak si každý zamestnanec vykoná LPP u svojho vlastného všeobecného lekára? V praxi potrebujeme dať vykonať LPP zamestnancom pracujúcim so zobrazovacími jednotkami - kategória 2 a je ich vyše 40 - Lpp majú absolvovať každý u svojho všeobecného lekára. Boli sme toho názoru, že ak každý zamestnanec absolvuje LPP u svojho všeobecného lekára, pričom zamestnávateľ v plnej výške tento výkon lekára zamestnancovi preplatí nie je potrebná osobitná zmluva medzi zamestnávateľom a daným všeobecným lekárom. Ako to teda je??? Ďakujem vopred za odpoveď.