Poplatok | Medicínske právo
              

Otázka


Poplatok

Yvette Nataly Leňová
 | 8.10.2015 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si lekár môže odo mňa vyžiadať poplatok za prestup k nemu od iného lekára?



Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme veľmi pekne za otázku. Odpoveď na Vašu otázku je nie. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, môže žiadať, len úhradu za úkony súvisiace s poskytnutím zdravotnej starostlivosti. Tieto služby uvádza Zákon č. 576/ 2004 Z. z. v §13. Podľa Zákona č. 576/2004 Z. z. poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (napr. lekár) nemôže žiadať od pacienta zaplatenie bežného úkonu (akým je aj prechod pacienta od jedného lekára k druhému), pretože to nesúvisí s výkonom poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Konkrétne to uvádza aj Zákon č.577/2004 Z. z. v § 38 odsek 2. (Dalo by sa povedať, že ide o administratívny poplatok a nie poplatok za liečenie.) Iný, a teda dovolený prípad je, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti si vyžiada poplatok, ktorý súvisí s výkonom poskytnutia zdravotnej starostlivosti, ale aj keď nie je hradený zo zdravotného poistenia. Ide o nadštandardný výkon, a to je prípustné. Okrem iného poskytovateľ musí na viditeľnom mieste umiestniť cenník ( Zákon č. 578/2004 Z. z. §79) a vyberať len poplatky „odobrené“ VÚC. Samozrejme pacient má právo žiadať  o doklad, ktorý potvrdí výšku úhrady za každý úkon, ktorý nesúvisí s poskytnutím zdravotnej starostlivosti.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --