Obmedzenia pri rozhodovaní o zdravotnej starostlivosti | Medicínske právo
              

Otázka


Obmedzenia pri rozhodovaní o zdravotnej starostlivosti

Tomáš Tomovčík
 | 16.12.2014 | komentárov: 0

Otázka:

Som telesne postihnutá. Chcem sa opýtať, či mám vo vzťahu k rozhodovaniu o zdravotnej starostlivosti nejako  obmedzené práva pri rozhodovaní.Odpoveď:

Dôležité je si najprv odpovedať na otázku, či daná osoba bola v dôsledku svojej poruchy pravoplatným rozhodnutím súdu pozbavená alebo obmedzená na spôsobilosti na právne úkony. Len súd môže vrámci konania o spôsobilosti na právne úkony rozhodnúť či už o pozbavení alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony pre duševnú poruchu. Súd v rozhodnutí o obmedzení spôsobilosti na právne úkony zároveň určí rozsah tohto obmedzenia. Aby nedošlo k neprimeranému obmedzeniu práv osoby, o ktorej sa rozhoduje, súd by mal v rozhodnutí uviesť výpočet právnych úkonov, na ktoré občan nie je spôsobilý.

V zmysle zákona 576/2004 Z. z. § 11 odsek 2, právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a služieb súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti vrátane cezhraničnej zdravotnej starostlivosti sa zaručuje rovnako každému v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania v zdravotnej starostlivosti. V súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania sa zakazuje diskriminácia aj z dôvodu zdravotného postihnutia.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --