Nechcená hospitalizácia | Medicínske právo
              

Otázka


Nechcená hospitalizácia

Brigita Belánová
 | 5.2.2015 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň. Vojakovi, ktorý trpí stredne ťažkou depresiou, bola nasadená liečba, v domácom prostredí , bez potreby hospitalizácie.Liečbu začala nie vojenská psychiatrička. Neskôr pre jeho zaradenie do skupiny a schopnosť vrátiť sa do práce sa vyžadovalo posúdenie zdravotného stavu. Bol hospitalizovaný, čo vôbec nebolo potrebné, boli mu odobrané osobné veci a na koľko ho umiestnili do vojenskej nemocnice s inými pacientami s rôznymi diagnózami či už schyzofrenikov atď... v jednej miestnosti, vplývalo to negatívne na jeho už zlepšený zdravotný stav, odmietol hospitalizáciu. Neskôr vojenská komisia, ktorá mala pozostávať z piatich členov, no zúčastnil sa len predseda rozhodla o tom ,že pre posúdenie zdravotného stavu MUSÍ byť hospitalizovaný. Je možné aby bol posúdený jeho zdravotný stav na základe systematickej návštevy psychiatričky ambulantnou formou? Alebo ak hospitalizácia, tak v izbe bez osôb s psychickými poruchami? Alebo je vojak nútený rešpektovať vyjadrenie vojenskej komisie a to aj napriek tomu, že môže byť znova ohrozený jeho zdravotný stav? Ďakujem za odpoveď.



Odpoveď:

Dobrý deň.
V prípade, ak postačuje ambulantná forma liečby, je potrebné uprednostniť túto formu liečby, avšak to, či takáto forma je dostatočná pre diagnostiku depresie nie je otázkou, ktorú môže zodpovedať naša právna poradňa. V prípade, ak nie ste spokojný s rozhodnutím prieskumnej komisie, alebo ste toho názoru, že neboli splnené zákonné podmienky pre vedenie prieskumného konania podľa § 84 ods. 4  zák. č. 346/2005 Z.z., môžete podať odvolanie na Ústrednú vojenskú lekársku komisiu podľa § 86 citovaného zákona.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --