Zmena lekára | Medicínske právo
              

Otázka


Zmena lekára

Ľudmila Moľová
 | 25.6.2015 | komentárov: 5

Otázka:

Dobrý deň. Môžem zmeniť lekára skôr ako za polroka, keď s ním nie som spokojná?



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku. V Slovenskej republike „sa uplatňuje“ sloboda voľby lekára. To znamená, že až na zákonom ustanovené výnimky (hasič, vojak, policajt...) si smie pacient vybrať poskytovateľa, s ktorým uzatvorí dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, prípadne ho zmeniť. Je pravda, že dohoda o poskytovaní ZS (ale len so všeobecným lekárom!) sa uzatvára na minimálne 6 mesiacov. Domnievame sa, že táto podmienka je stanovená práve preto, aby bola pacientovi garantovaná „základná“ zdravotná starostlivosť.

Ďalej ale platí, že počas trvania dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti smie osoba (pacient) od tejto dohody kedykoľvek odstúpiť. Odstúpenie musí mať písomnú formu a musí byť doručené poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti osobne alebo prostredníctvom pošty. V odstúpení netreba uvádzať žiaden dôvod. Dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v tomto prípade zaniká v prvý deň kalendárneho mesiaca nasledujúcom po mesiaci, v ktorom bolo odstúpenie doručené (§ 12 zákona č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov).


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


hudáková

(5.10.2015)
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať či je možné zmeniť odborného lekára presnejšie rehabilitačné pracovisko skôr ako za pol roka keďže som po vstupnom vyšetrení nebola spokojná s jednaním pani doktorky. na rehabilitáciu som bola objednaná ale ešte som ju neabsolvovala

Marian Pilátik

(13.8.2015)
Dobrý deň , Môže zdravotná poisťovňa preplatiť cestu z okresu , kde bývam ,do iného okresu ,keby že zmením lekára

Joachim Hudec

(9.8.2015)
Dobrý deň, sme Pay Day Loan Company, sme sa ponúka ako osobné a obchodné úvery s kapitálovú základňu medzi sumou 1,000.00 do 100.000,00 eur pre jednotlivcov, firmy a spolupracovať orgánov. Bez ohľadu na ich rodinný stav, pohlavie, umiestnenie náboženstva, ale to by malo byť právne prostriedky na splatenie úveru v stanovenej lehote a musí byť hoden dôvery s úrokovými sadzbami ako minimum ako 2%. e-mail: (daypay_pay@outlook.com).

Bubakova

(27.7.2015)
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať ktorý lekár mi má vystaviť výmenný lístok na predoperačné vyšetrenie k internistovi ak mi ho môj obvodný lekár odmietol dať s tým odôvodnením že nech mi výmenný lístok vystaví špecialista ktorí operáciu odporučil.Ale ten mi zase tvrdí že to mi má vystaviť obvodný lekár,tak som zúfalá kto mi ho vlastne má dať??? Dakujem za odpoved

valkova

(27.7.2015)
Dobry den,chcem sa opytat ako dlho mam narok na PN som po operacii zlcnika,bola som operovana klasicky nie laparoskopicky.vdaka