Odmietnutie informovaného súhlasu | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie informovaného súhlasu

 | 10.11.2014 | komentárov: 2

Otázka:

Musím podpísať informovaný súhlas?



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme Vám za položenú otázku. Aby Vám zdravotná starostlivosť mohla byť poskytnutá, musíte s ňou súhlasiť, teda ste povinný poskytnúť informovaný súhlas. Ošetrujúci zdravotnícky pracovník má povinnosť informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia zdravotnej starostlivosti. Poučenie musí byť také, aby pacient pochopil výsledok, ktorého dosiahnutie sa navrhovaným spôsobom sleduje.

Na základe poučenia sa môže každý rozhodnúť, či bude alebo nebude súhlasiť s poskytnutím zdravotnej starostlivosti. Súhlas udelený po poučení sa nazýva informovaný súhlas.

Podľa § 6 ods. 4 zákona č. 576/2004 Z. z. zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, informovaný súhlas je preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo poučenie. Je to aj taký preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo odmietnutie poučenia. Do zdravotnej dokumentácie sa zaznamenajú údaje o poučení osoby a informovanom súhlase, spôsob poučenia, obsah poučenia, odmietnutie poučenia, odmietnutie informovaného súhlasu a odvolanie informovaného súhlasu. Informovaný súhlas podpísať nemusíte, ale musíte ho udeliť.  Formy udelenia súhlasu sú rôzne, písomná alebo konkludentná (napr. prikývnutím). Postup zdravotníckeho pracovníka by mal byť podľa nášho názoru nasledovný: poučenie pacienta, udelenie informovaného súhlasu, a nakoniec podpis záznamu.



 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Stanislav

(13.7.2015)
Dobrý deň. Čo robiť, keď lekár zfalsuje môj podpis. Já si nežiadal biť informovaný o vysvetlení, o mojej liečbe. Čo pravda neni. Práve opak je pravdou.

mia

(23.5.2015)
tak ked udelim suhlas prikyvnutim tak treba podpisat
ten papier? nie je to jasne.Myslim ze netreba pri obycajnej kontrole,staci sa dohodnut.vyzera divne .dovera?