Zmena lekára a zdravotná dokumentácia | Medicínske právo
              

Otázka


Zmena lekára a zdravotná dokumentácia

Michaela Fabianová
 | 4.11.2014 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň. Mám problém s lekárkou. Chcem od nej odísť, už dlhšie si skrátka ako ľudia nesedíme. Nechce mi vydať zdravotnú dokumentáciu, odkázala mi, že si po ňu musím prísť osobne. Má na niečo také právo?



Odpoveď:

Dobrý deň. Podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o zdravotnej starostlivosti‟)  právny vzťah, ktorého predmetom je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vzniká na základe dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorú osoba uzatvorí s poskytovateľom. Ak chce pacient z nejakého dôvodu zmeniť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, musí od uvedenej dohody písomne odstúpiť, pričom nie je povinný uvádzať dôvod odstúpenia. Právny vzťah v tomto prípade zaniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo doručené písomné odstúpenie od dohody. Písomné odstúpenie je možné doručiť osobne, ako aj prostredníctvom pošty. Podľa § 23 ods. 1 zákona o zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ zdravotnej spôsobilosti následne povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Zdravotnú dokumentáciu by poskytovateľ nemal vydať do rúk pacienta, nakoľko je za ňu zodpovedný a musí zabezpečiť, aby nedošlo k jej strate, zničeniu či zneužitiu.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --