Darovanie tela na vedecké účely | Medicínske právo
              

Otázka


Darovanie tela na vedecké účely

Jana Bajužík Böszörményi
 | 17.10.2014 | komentárov: 0

Otázka:

Chcela by som darovať  telo  na vedecké účely z dôvodu, že mám diagnózu SLE a nie je na túto chorobu konkrétny liek, ktorý by ju vyliečil. Zomierajú mladí ľudia a chcem byť svojim telom aspoň trochu nápomocná, ako mám postupovať ďalej.Odpoveď:

Dobrý deň. Ďakujeme za otázku. V komentároch sa s ňou stretávame pomerne často a niekoľkokrát sme na ňu odpovedali až v našej poradni, čiže budem opakovať skutočnosti už uvedené, nakoľko právna úprava ostala nezmenená.

Ak máte na mysli darovanie tela na študijné a vedecké účely, obráťte sa na anatomické ústavy v Košiciach alebo v Bratislave, ktoré si takýto čin vysoko vážia.  Telo môžete „darovať“ na základe notársky overeného Čestného prehlásenia o darovaní tela, ktoré po overení doručíte pracovisku. Vhodné je o Vašej voľbe informovať aj okolie, aby v prípade úmrtia mohli ústav čím skôr upovedomiť.

Ak by sme hovorili o darovaní orgánov po smrti, tu sa v Slovenskej republike nevyžaduje súhlas zo strany darcu. U nás „funguje“ tzv. opt – out systém, to znamená, že súhlas s darovaním sa predpokladá, pokiaľ nebol vyjadrený  nesúhlas s darovaním registrovaný v tzv. registri nedarcov alebo osoba neodmietla pitvu.  V praxi sa zvykne ale rešpektovať aj nesúhlas rodiny s darovaním po smrti potenciálneho darcu. Preto je opäť  vhodné informovať o Vašom rozhodnutí príbuzných prípadne aj svojho ošetrujúceho lekára.  Z medicínskeho hľadiska musia byť splnené aj kritéria využiteľnosti orgánu, tkanív a buniek.

K tejto téme odporúčame rozhovor s hosťom mesiaca apríl 2014 MUDr. Ľuboslavom Beňom, PhD., hlavným transplantačným koordinátorom SR, je dostupný TU.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --