Kúpeľná liečba | Medicínske právo
              

Otázka


Kúpeľná liečba

Anna Pekarovičová
 | 3.8.2014 | komentárov: 2

Otázka:

Dobrý deň, mala by som otázku ohľadom kúpeľnej liečby,resp. kto mi má napísať žiadosť. V apríli som bola operovaná, vymenili bedrový kĺb a chcela by som absolvovať na jeseň kúpeľnú liečbu. Vyskytol sa však problém, lebo ani špecialista, ani obvodná lekárka mi nechce napísať žiadosť. Ukazujú jeden na druhého, lenže mne ide o čas. Myslím si, že som právom naštvaná a poprosila by som Vás o radu, ako môžem ďalej postupovať.Odpoveď:

Na základe § 7 zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia sa kúpeľná starostlivosť plne alebo čiastočne uhrádza v tom prípade, ak nadväzuje na predchádzajúcu ambulantnú zdravotnú starostlivosť alebo ústavnú zdravotnú starostlivosť, teda vo Vašom prípade by nadväzovala na operáciu bedrového kĺbu.

Na základe prílohy číslo 6 vyššie uvedeného zákona, ktorá obsahuje indikačný zoznam chorôb pre kúpeľnú starostlivosť, operácia bedrového kĺbu spadá pod Stavy po operáciách pohybového ústrojenstva, ktorú môže podľa tohto zoznamu indikovať tak všeobecný lekár, ako aj, špecialista, a to konkrétne chirurg, ortopéd, neurológ, neurochirurg alebo traumatológ. Prax je niekedy taká, že lekár – špecialista podá návrh na kúpeľnú starostlivosť na základe odporúčania všeobecného lekára, avšak toto odporúčanie nie je potrebné.

Lekár vyplní Návrh na kúpeľnú starostlivosť a priloží k nemu potrebné výsledky vyšetrení, prípadne odporúčania. Upozorňujeme, že kompletne vyplnený návrh musí byť do zdravotnej poisťovne doručený najneskôr šesť týždňov pred uplynutím doby indikácie, ktorá ho posúdi a následne, ak spĺňa podmienky, ho schváli.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


mirpir

(26.3.2015)
Som po operacii mimomaternicoveho tehotenstva -laparotomicky.to bolo minuly rok a teraz som po laparoskopii .Minuly rok mi lekar nechcel vypisat navrh na kupelnu liecbu na ktoru som mala narok.A tak neviem ako dalej postupovat

eva

(18.3.2015)
pacient podla zakona nema pravny narok na kupelnu liecbu, je to na zvazeni lekara, ci ju indikuje. Obvodny lekar pise navrh na ziadost specialistu. Neurolog nema nic s vypisanim kupelnej liecby u operacie bedroveho klbu.