Úhrada cestovného | Medicínske právo
              

Otázka


Úhrada cestovného

Valéria Múdra
 | 10.6.2014 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý deň. Ak musím dochádzať k závodnému lekárovi do nemocnice za mestom, mám právo žiadať od zamestnávateľa náhradu cestovného? Ďakujem.Odpoveď:

Dobrý deň,


v prvom rade je nutné rozlišovať za akým účelom k lekárovi dochádzate, a to, či za účelom posúdenia zdravotnej spôsobilosti na prácu  alebo za účelom iných vyšetrení, ktoré priamo nesúvisia s Vašim zamestnaním (v prípade že váš závodný lekár je zároveň aj vaším obvodným lekárom).  V prvom prípade je totižto zamestnávateľ podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného  zdravia „povinný uhrádzať náklady,  ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu vrátane nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu a po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu“. Zamestnávateľ je teda povinný uhradiť cestu k závodnému lekárovi v prípade, že ste ho navštívili kvôli posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na zamestnanie, v ostatných prípadoch si túto cestu hradíte sami.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Miro

(1.2.2016)
Dobrý deň,
prosím o doplnenie informácie, ak musím dochádzať do iného mesta cca 15km na onkologické ošetrenie a chemo, som na PN, môžem požiadať o preplatenie nákladov na cestovné a u koho?
V januári som cestoval na ošetrenie 7 x.