Vydanie lekárskeho nálezu | Medicínske právo
              

Otázka


Vydanie lekárskeho nálezu

Jana Bajužík Böszörményi
 | 4.6.2014

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, či ako pacient mám právo od lekára – imunoalergológa žiadať dokumentáciu, resp. potvrdenie o druhu zistených alergií. 

Máme 3tyždňové dieťa, ktoré je na umelom mliečku a zo zdravotných dôvodov nám pediater odporučil používať hypoalergénne mliečko, aby nám ho však mohol predpisovať, musí si do dokumentácie založiť potvrdenie, že rodič je alergik.  Alergológ mi ale odmietol akékoľvek potvrdenie dať. Mám právo ho napriek tomu žiadať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku. Ako pacient máte právo

  • na sprístupnenie údajov zo zdravotnej dokumentácie formou výpisu podľa 24 ods. 4 písm. e) zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o zdravotnej starostlivosti“)  
  • nahliadať do zdravotnej dokumentácie („karty“) a robiť si z nej výpisky prípadne kópie podľa §25 ods. 1 písm. a) a ods. 2 zákona o zdravotnej starostlivosti.

 

Vo Vašej situácii máte niekoľko možností, a to

  • môžete obrátiť na Vášho alergológa s požiadavkou na poskytnutie požadovaných údajov zo zdravotnej dokumentácie vo forme výpisu na základe §24 ods. 4 písm. e) zákona o zdravotnej starostlivosti, a to formou  Vami podpísaného písomného vyžiadania. Ideálne je písomné vyžiadanie nechať doručiť do vlastných rúk. Vydanie výpisu je spravidla spoplatnené, najviac do výšky 3% životného minima tj. do 30.6. 2014 do výšky 5,94 eur.
  • môžete požiadať alergológa o nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie a spraviť si fotokópie v súlade s §25 ods. 1 zákona o zdravotnej starostlivosti, pokiaľ vyhotovenie fotokópie pediatrovi postačuje.  Vyhotovenie kópie na náklady lekára môže byť spoplatnené.

alebo 

  • požiadať o výpis zo zdravotnej dokumentácie Vášho všeobecného lekára, taktiež na základe Vášho písomného vyžiadania alebo vyžiadania synovho pediatra. Všeobecný lekár by mal mať potrebné údaje zaznamenané v zdravotnej dokumentácii. 

 

V prípade, že by ste sa naďalej stretli s neochotou lekára poskytnúť Vám požadované údaje, obráťte sa na príslušný odbor zdravotníctva samosprávneho kraja.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook