Operacny zakrok v inom meste ako nasledna liecba | Medicínske právo
              

Otázka


Operacny zakrok v inom meste ako nasledna liecba

Ľudmila Moľová
 | 8.3.2014 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či sa musí rádioterapia a chemoterapia podstúpiť výlučne len v tej klinike, kde bol vykonaný operačný zákrok? Chcela by som, aby mamka podstúpila operáciu v inom meste ako v mieste bydliska, ale sme sa dopočuli, že následná rádioterapia a chemoterapia potom nebude možná v mieste bydliska, ale tam kde bol vykonaný operačný zákrok. Je to pravda?



Odpoveď:

Dobrý deň. Právny poriadok Slovenskej republiky dáva pacientom možnosť slobodnej voľby poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (§ 11 ods. 6 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov). Z pôsobnosti tohto ustanovenia sú vyňaté len osoby nachádzajúce sa vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody a žiadatelia o azyl. Z uvedeného teda vyplýva, že pacientovi nič nebráni v tom, aby operačný zákrok a následnú liečbu podstúpil u dvoch rozdielnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Pri takomto postupe je však potrebné vopred zistiť či vybraný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má uzavretú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je pacient poistený. Na druhej strane však stojí za zváženie vhodnosť a efektívnosť takéhoto „rozdelenia“ zdravotnej starostlivosti z pohľadu zdravotného stavu pacienta a jeho následnej liečby.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --