Odmietnutie pacienta | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie pacienta

Zoltán Nagy
 | 17.3.2014 | komentárov: 6

Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ako postupovať v prípade, že mi bolo pani sestričkou odopreté objednať sa na vyšetrenie, ktoré je nevyhnutné vzhľadom na operáciu, ktorá ma čaká. Výmenný lístok od obvodného lekára som mala, avšak pri objednávaní u odborníka som od pani sestričky dostala odpoveď, že objednávajú len život ohrozujúce prípady ( pričom nevedela, že môj prípad je život ohrozujúci a ani nejavila ochotu,aby som jej mohla objasniť môj zdravotný stav).  Pani, ktorá bola v poradí za mnou, objednala bez problémov. Chcela by som sa spýtať, či na to mala pani sestrička právo. ĎakujemOdpoveď:

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku. Rozumieme nepríjemnej situácii v ktorej ste sa ocitli. Základná právna úprava aplikovateľná na Vami opísaný stav je obsiahnutá v zákone č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „Zákon“).

V zmysle platnej legislatívy sa právny vzťah medzi lekárom a pacientom zakladá špecifickým typom zmluvy, ktorým je tzv. dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Táto dohoda sa uzatvára pri prvej návšteve nového lekára, a to buď v písomnej forme alebo konkludentným úkonom akým je jednoducho objednanie a vyšetrenie pacienta (špecifické situácie v ktorých nie je potrebné pred vyšetrením uzavretie dohody sú vymedzené v zákone, no nevzťahujú sa na Váš prípad).

Ustanovenie § 12 ods. 2 zákona jasne a výlučne zakotvuje dôvody na základe ktorých môže lekár odmietnuť uzavrieť s pacientom vyššie spomenutú dohodu:

a)    ak by uzatvorením takejto dohody prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie. Poskytovateľ všeobecnej alebo špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti (t.j. napr. všeobecný lekár alebo lekár - špecialista) nemôže odmietnuť vyšetriť pacienta z dôvodu prekročenia únosného pracovného zaťaženia, ak má tento pacient trvalý alebo prechodný pobyt v určenom zdravotnom obvode daného lekára.

b)    osobný vzťah zdravotníckeho pracovníka k osobe, ktorej sa má zdravotnú starostlivosť poskytovať, alebo k jej zákonnému zástupcovi nezaručuje objektívne hodnotenie jej zdravotného stavu alebo

c)    poskytovaniu zdravotnej starostlivosti bráni osobné presvedčenie zdravotníckeho pracovníka, ktorý má zdravotnú starostlivosť poskytovať (platí len pri umelom prerušení tehotenstva, sterilizácii a asistovanej reprodukcii).

Odmietnuť vyšetrenie pacienta (a uzatvorenie dohody, pozn. Z.N.) nie je v žiadnom prípade možné pri poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Pojem neodkladnej zdravotnej starostlivosti nie je arbitrárny a nezávisí od subjektívneho názoru lekára ale je presne vymedzený v zákone, v zmysle ktorého ide o:

- zdravotnú starostlivosť poskytovanú osobe pri náhlej zmene jej zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje jej život alebo niektorú zo základných životných funkcií, bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť jej zdravie, spôsobuje jej náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo spôsobuje náhle zmeny jej správania a konania, pod ktorých vplyvom bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie
- zdravotná starostlivosť poskytovaná pri pôrode
- vyšetrenie osoby označenej za možný zdroj rýchlo sa šíriacej a život ohrozujúcej nákazy, diagnostika a liečba osoby s rýchlo sa šíriacou a život ohrozujúcou nákazou.

Je potrebné uvedomiť si, že okrem prípadov spomenutých v bodoch a), b), c), je lekár v zásade povinný uzatvoriť s pacientom dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, avšak to neznamená, že je povinný ho aj okamžite vyšetriť. Lekár by však mal pacienta minimálne objednať na určitý termín. Lekár – špecialista môže ďalej odmietnuť vyšetriť pacienta, ak pacient nemá odporúčanie všeobecného lekára (tzv. výmenný lístok).

Čo robiť, ak Vás lekár odmietol čo i len objednať na vyšetrenie?

a)    Jedným zo základných práv pacienta je právo výberu lekára, a preto máte vždy možnosť rozhodnúť sa, s ktorým lekárom chcete uzavrieť dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a ktorý by Vám mal zabezpečiť potrebné vyšetrenie zdravotného stavu. Podotýkame, že preferovaný lekár nemusí pôsobiť v obvode Vášho trvalého/prechodného bydliska.

b)    Podľa § 12 ods. 5 zákona je postup pacienta pri odmietnutí lekára uzatvoriť s ním dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nasledovný. Ak lekár priamo odmietol, alebo svojím konaním neumožnil pacientovi uzavrieť s ním dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pacient je oprávnený podať podnet na príslušný Odbor sociálnych vecí a zdravotníctva Vyššieho územného celku. VÚC preverí dôvody, ktoré viedli lekára k odmietnutiu uzavretia dohody a bezodkladne určí lekára, ktorý bude povinný s týmto pacientom uzavrieť dohodu. Ak zistí, že odmietnutie uzatvorenia dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nebolo opodstatnené, môže určiť aj lekára, ktorý návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti odmietol. Lekár sa podľa možností určí tak, aby bol čo najmenej vzdialený od bydliska alebo pracoviska osoby. Rozhodnutie samosprávneho kraja je vybraný lekár povinný rešpektovať.

K otázke nezdvorilého správania zdravotníckeho pracovníka dávame do pozornosti ustanovenie bodu 12 ods. 2 Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka, podľa ktorého sa: „zdravotnícky pracovník k pacientovi správa korektne, s pochopením, s rešpektovaním intimity a trpezlivosťou a nezníži sa k hrubému alebo nemravnému konaniu.“ Vzťah medzi lekárom a pacientom je okrem samotnej formálnej dohody založený najmä na dôvere a komunikácii, pričom elementárnym predpokladom na to, aby mohol tento vzťah plniť svoj spoločenský účel je slušné a etické správanie oboch strán. Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Olga

(7.1.2019)
Po dvoch rokoch potrebujem navštíviť ušného lekára pre horšie počutie s načúvacím prístrojom. Všeobecný lekár mi odmietol vystaviť výmenný lístok. Vraj ho nepotrebujem, veď k nemu chodím. Postupuje správne, v zmysle zákona? Ďakujem

Olga

(7.1.2019)
Dobrý deň. Je všeobecký lekár povinný staršiemu pacientovi s kardiologickými problémami pri návšteve zmerať tlak?

Jana

(7.8.2018)
Dobrý deň chcela by som sa informovať. Pracujem u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti s tým že bol k nám v čase dovolenky nami zastupujúceho špecialistu odoslaný pacient. Zistili sme že je dlžník na zdravotnej poisťovni pričom jeho dlh je už posunutý u exekútora a pacient ten dlh neakceptuje a ani ho nijak nerieši. Poisťovňa sa vyjadrila že nemá nárok na odkladnú zdravotnú starostlivosť iba na akútnu čo on nie je. Avšak ošetrenia sa niekoľko krát dožadoval čo sme odmietli lebo nie je akútny stav. Následne sa nám začal vyhrážať že podá na nás sťažnosť ak ho neošetríme a že sa nemáme starať o jeho dlh že nás do toho nič. Navrhli sme mu aby najprv začal komunikovať s poisťovňou a s exekútorom. Rozčúlený si zobral zdravotný záznam a odišiel. Ako máme v tejto situácii postupovať. Ďakujem

jana

(17.5.2018)
dobry den dnes som nastivila neurologicku ambulanciu v skalici kde som bola objednana dva mesiace tak dnes rano som sa tam o pol osmej vibrala a cakala som tam as do tri stvrte na jednu as na mna dosla rada tak som isla do vnutra a ked som zacala rospravat doktorke co my je tak my povedala ze mna nevisetri ze nemam vimenny listok od obvodneho lekara ale odkial som mala vediet ze ho potrebujem chodim tam uz 3 roky a nikdy som ho nepotrebovala nechapem preco ma pani doktorka odmietla ked som bola objednana a podotikam ani sa namna nepozerala len bola otocena a ked tak len kricala a hovorila ze to je vsetko a dovidenia neviem co si mam o tom mysliet mam bolesti a ze musim ist este k obvodnemu nechaapem ved uz to bolo zrusene

Zuzana

(2.5.2017)
Dobrý deň prajem,
Chcela by som sa informovať o postupe odmietnutia ošetrenia. Včera v noci som navštívila pohotovostnú ambulanciu v Šaci s akútnym stavom. Po vyšetrení mi bolo odporučené dostaviť sa čo najskôr na hormonálne testy buď u obvodného lekára, alebo u gynekológa. Pracujem v zahraničí kde som.poistená a vlastným európsku kartičku poistenca a trvalý pobyt mám v mieste kde ordinuje lekár,ktorý mi odmietol ošetrenie. Ráno keď som k.lekároch dorazila tam ešte nebol a tak som svoj stav konzultovala so sestričkou, ktorá prejavila veľkú neochotu a snažila sa rozhodovať bez posúdenia lekára o mojom zdravotnom stave. Keď som ju na to upozornila vzala mi z rúk lekársku správu z pohotovosti s tým, ze to povie lekárovy. Jej správanie bolo absolútne arogantné. Medzdi polootvorenymi dverami riešila môj prípad s lekárom tak ze si to mala možnosť vypočuť celá čakáreň. Vzala ma na odber na vlastnú žiadosť ktorý som jej musela podpísať s tým že vysetrenie si hradom v plnej výške keďže nechcela akceptovať moju kartičku poistenca. Opakujem ze vlastním európsku kartičku poistenca a snažila som sa jej vysvetliť, že doteraz každá moja návšteva u lekára prebehla bez podobných výstupov a nikdy tento problém, ktorý so mnou riešila nikde nenastal. Bolo zjavné, že im nieje po vôli ošetriť ma nakoľko viac krát opakovala ze na vysetrenie sa objednáva. Nepomohla ani argumentácia, ze prichádzam z pohotovosti v akútnom stave. Pre informáciu bolo na poradovom liste zapísaných štyro žien, ktoré vzali do ambulancie naraz, takže ambulancia nebola ani v preplnená. Som veľmi nahnevaná, pretože takýto prístup voči pacientom je bežný a ostáva bez povšimnutia. Rada by som to riešila a preto Vás touto cestou prosím o radu či bolo toto správanie v súlade zo zákonom a ako ďalej postupovať. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem. Prajem príjemný zvyšok dňa.

Paullína

(14.2.2017)
Dobrý deň.Chcem sa spýtať či može doktoktor odmietnuť svojho pacienta,ked bol na vyšetrení a poslal ho na operaciu ale on sa bal a podpisal to?Situacia sa zhoršila a chcel ísť teda na operaciu a lekar ho odmietol.Moe to spraviť?dakujem za odpoved