Výber nemocnice | Medicínske právo
              

Otázka


Výber nemocnice

Michal Horváth
 | 6.3.2014 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň, riešim podobný problém aký bol už v poradni zverejnený. Od okresu, v ktorom bývam, sa nachádzajú dve nemocnice jedna vzdialená 10km a druhá 20km. Všetci lekári na poliklinike u nás v meste posielajú pacientov do vzdialenejšej nemocnice, ktorá nemá dobré meno a možno je to nemocnica, ktorú spomína pani Tomková v príspevku.
Chcel by som sa spýtať, ako si mám dohodnúť s nemocnicou či ma hospitalizuje. Môže má nemocnica odmietnuť s odôvodnením že nespadám pod túto nemocnicu?
Za odpoveď vopred ďakujem.Odpoveď:

Pri výbere zdravotníckeho zariadenia sa až na zákonom vymedzené výnimky uplatňuje princíp slobodnej voľby lekára. Pacient si teda môže vybrať nemocnicu kdekoľvek na Slovenku, nie len v regióne, kde býva. Samozrejme pri výbere je potrebné aby si overil či má nemocnica pre príslušne oddelenie uzavretú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je poistený. Ošetrujúci lekár, či už všeobecný alebo špecialista, dáva pacientovi odporúčanie na hospitalizáciu, nemocnicu mu nemá právo vybrať, môže mu však vo veci jej voľby poradiť. Pri výbere nemocnice je užitočné, aby pacient okrem iného zohľadnil aj to, aké sú v jednotlivých zariadeniach predpokladané doby čakania na príslušnú hospitalizáciu.

Právny vzťah medzi poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a pacientom vzniká na základe dohody o poskytnutí zdravotnej starostlivosti, ktorá sa uzatvára vopred. Zvolený poskytovateľ môže odmietnuť uzavrieť dohodu len na základe zákonom vymedzených dôvodov, a síce:

- z dôvodu neúnosného pracovného zaťaženia,
- osobného vzťahu k pacientovi alebo
- pri výhrade vo svedomí.

Z dôvodu prekročenia únosného pracovného zaťaženia nie je možné odmietnuť pacienta, ktorý má trvalý alebo prechodný pobyt v zdravotnom obvode, ktorý má poskytovateľ určený. To sa ale týka len všeobecných lekárov pre dospelých, pre deti a dorast, gynekológov a stomatológov. Taktiež sa odmietnutie návrhu na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nevzťahuje na poskytnutie neodkladnej starostlivosti, ktorú je poskytovateľ povinný poskytnúť, ak to vyžaduje zdravotný stav pacienta.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --