Návrh na kúpeľnú liečbu | Medicínske právo
              

Otázka


Návrh na kúpeľnú liečbu

Michal Horváth
 | 6.3.2014 | komentárov: 2

Otázka:

Prosím Vás o radu. V januári som si podala do zdrav. poisťovne návrh na kúpeľnú liečbu, sk. B, VII/9 Vertebrogénny syndróm.  Poisťovňa mi návrh neschválila s odôvodnením, že na túto diagnózu mám nárok na kúpeľnú liečbu raz za dva roky. Kúpeľnú liečbu som absolvovala od 15.10.2012 do 7.11.2012. S mojou všeobecnou lekárkou som sa o tom rozprávala ešte pred vystavením návrhu, že v r. 2012 som absolvovala kúpeľnú liečbu za roky 2012-2013, takže v roku 2014 mám už nárok na kúpeľnú liečbu. Keďže som chcela absolvovať liečbu na jar, nie na jeseň, podala som si návrh už v januári.  
Mám nárok na schválenie liečby už teraz a môžem sa odvolať, alebo ak nie, kedy presne môžem podať návrh a absolvovať liečbu. Ďakujem.Odpoveď:

Podmienky poskytovania kúpeľnej zdravotnej starostlivosti upravuje Indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť, ktorý je prílohou Zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, v znení neskorších predpisov.

Pri indikácii VII/9 (Vertebrogénny syndróm s prechodnými bolestivými poruchami chrbtice) je v zozname skutočne uvedené obmedzenie, podľa ktorého možno uhrádzať kúpeľnú starostlivosť z prostriedkov verejného zdravotného poistenia najviac raz za dva roky. Interpretáciu zdravotnej poisťovne, podľa ktorej možno nasledujúcu kúpeľnú starostlivosť schváliť až po uplynutí dvojročného obdobia od ukončenia posledne absolvovanej kúpeľnej liečby, možno považovať za správnu. V prípade, ak by bol mal zákonodarca v úmysle stanoviť prípustnú frekvenciu uhrádzania kúpeľnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia pre kalendárne roky, bol by zrejme túto skutočnosť explicitne uviedol aj v právnom predpise. Aj z medicínskeho hľadiska je iste rozdielne, či sa kúpeľná liečba opakuje po uplynutí trinástich mesiacov alebo až po dvoch rokoch tak, ako je uvedené v indikačnom zozname.

Odporúčame Vám podať do zdravotnej poisťovne návrh na kúpeľnú liečbu až po uplynutí 730 dní od ukončenia predchádzajúceho kúpeľného pobytu, t.j. po 7. novembri 2014. Je samozrejme potrebné zabezpečiť, aby bol návrh vyhotovený príslušným lekárom v primeranom časovom predstihu tak, aby obsahoval aktuálne informácie o Vašom zdravotnom stave.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Marta Buchtová

(6.8.2015)
Dobrý deň, prosila by som o radu. V roku 2014 som absolvovala kúpele nakoľko po operačnom zákroku na srdci som musela absolvovať operáci kvôli hemotoraxu, stále sa liečim na kardiomyopatriu, beriem lieky, stále mám bolesti a chcela by som vedieť,či mám nárok na kúpele,ked som bola naposledy v máji 2041.
Ďakujem.

Pacient

(10.12.2014)
To je čistá byrokracia, nebolo by jednoduchšie - keď už zefektívňujeme tú štátnu správu - návrh schváliť s určením najskoršieho možného termínu nástupu (t.j. po tých 730 dňoch)? Obzvlášť keď sa nejedná o niekoľkomesačný ale iba o niekoľkodňový či týždenný predstih podania návrhu?