Vedľajšie účinky lieku? | Medicínske právo
              

Otázka


Vedľajšie účinky lieku?

Rastislav Farkaš
 | 4.3.2014 | komentárov: 1

Otázka:

Dobrý deň, lekár mi predpísal liek, ktorý mi poškodil zdravie. Čo môžem robiť? Ďakujem za odpoveď.Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku.


Z položenej otázky nevyplývajú bližšie detaily, týkajúce sa skutočností dôležitých pre jednoznačné zodpovedanie. Vzhľadom na to Vám ponúkame rámcove posúdenie právnej stránky Vašej otázky.

Dôležitou otázkou je, či bolo Vaše zdravie poškodené v priamej súvislosti s liekom, ktorý Vám predpísal ošetrujúci lekár. Je dôležité uvedomiť si, že v štandardných prípadoch lekár predpisuje len účinnú látku a lekárnik je povinný ponúknuť pacientovi aj generiká (zjednodušene, iná značka lieku s rovnakou účinnou látkou), na základe čoho môže pacient odchádzať od lekárnika s úplne iným liekom, čím môže dôjsť ku škode.

V zásade bude žiadúce upovedomiť o predmetnom nežiadúcom následku lieku Vášho lekára, prípadne lekárnika. Nie je vylúčené aby ste priamo kontaktovali Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorému sa ohlasujú nežiadúce reakcie konkrétnych liekov.

V prípade, ak Vám nežiaduce účinky spôsobili vážne poškodenie zdravia, dávame do pozornosti aj možnosť obrátiť sa na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý by mal konkretizovať, v čom a kde nastali zdravotné komplikácie, keďže môže ísť o rôzne dôvody, napr. pacient neužíval lieky predpísaným spôsobom, ale aj možnosť predpísania nesprávneho lieku ošetrujúcim lekárom alebo vydaním nesprávneho lieku lekárnikom. V prípade, ak bolo všetko dodržané, mali by ste sa obrátiť na konkrétnu farmaceutickú spoločnosť.

Ako úplne poslednú eventualitu uvádzame možnosť súdneho konania, a to v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka, konkrétne § 421a Občianskeho zákonníka o zodpovednosti za škodu spôsobenú povahou prístroja alebo veci. V danom prípade sa jedná o objektívnu formu zodpovednosti a preto nezáleží na tom, či lekár, príp. lekárnik konal správne alebo nesprávne, alebo či urobil všetko, čo urobiť mal.

Na druhej strane príbalové letáky liekov obsahujú nežiaduce účinky lieku a zároveň pacient je zvyčajne upozornený v informovanom súhlase o možnosti, že sa pri užití lieku môžu vyskytnúť nežiaduce účinky.
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Mgr.Mária Múranicová

(3.2.2015)
Dobrý deň.Mám do dnes dôkaz o zasahu stomatologov do môjho organizmu-tak,že od roku 2004,kedy som poukázala na úmyselné odstránenie troch zdravých zubov,čo v prípade doporučovania lekárkou som nakoniec odsúhlasila,ale po nasadení korunky,srdcová slabosť bola na Mickiewicovej vyhodnotená lekárom-pohotovosť,ako ublíženie PÁSOM z AUTA,čo sa mi za 30rokov sedenia za volantom nestalo,a podliatiny na ľavej strane hrudníka sa vytvárali od kľúčovej kosti až po pás smerom na chrbát.Bezprostredne po tom som navštívila lekárku,a na otázku prečo nemám nasadený mostík tak,ako tomu bolo počas jeho odskúšavania,dostalo sa mi odpovede,že ak by to tak bolo,tak ja by som tu už nebola.Skôr.ako som opustila súkromnú ambulanciu odporučila mi pani doktorka čakať na smrť,a nesnažiť sa nič podniknúť v predmetnej veci,z dôvodu dobrých kontaktov na ministerstve zdravotníctva,na úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,a taktiež v lekárskej komore,A TAK SA STALO..a trvalo to do 2014 november,kedy som ju navštívila,aby som od nej dostala lekársky posudok na jej zásah do môjho organizmu a na môj život.ŽIAĽ všetko,čo povedala malo reálny podklad.KONTAKTY a odmietanie ošetrenia,z dôvodu,citujem TEN ODPADOVÝ KôŠ a niečo vpravo hore na dvojke,nech dá do poriadku pôvodný fušer,ktorý dostal diplom IBA preto,ABY ničil ľuďom zdravie a životy.ŽIAĽ ani jediná inštitúcia vedome -úmyselne nekoná ANI v tejto-PREUKÁZATEĽNE ŽIVOT OHROZUJÚCEJ ZÁLEŽITOSTI.a tak mám pre súd dôkazy,ktoré z dôvodu môjho zdravotného stavu a vyššie uvedených dôvodov chcem uplatniť.Prosím o informáciu,kontakt na kompetentnú osobu,ktorá nás s prihliadnutím na našu situáciu odporučí na kompetentnú osobu,aby sme poslednú eventualitu -t.j súd zatiaľ nepotrebovali pretože potrebujem môj zdravotný stav zlepšiť a tak sa uchrániť pred je manželom patológom.Je tu i ďalší závažný problém ŤZP,viac,ako 70%,a nekonanie súdov SR,vo veci vydania súdno-znaleckého posudku pre manžela,,a ROBENIA POKUSOV,zneužívanie podpisu v čase užívania psychotropných látok.Sme vo veku 60-65rokov,a PLATILI sme zdravotné odvody po celé služobné desiatky rokov.Ďakujem vopred za prejavenú spolupatričnosť s občanmi tejto krajiny.