Preventívna prehliadka | Medicínske právo
              

Otázka


Preventívna prehliadka

Jana Bajužík Böszörményi
 | 10.12.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Prosím Vás, chcela by som sa spýtať, či zubný lekár môže odmietnuť vykonanie preventívnej prehliadky, na základe toho, že už nemá žiaden voľný termín, aby ma mohol objednať do konca roka. Ďakujem.Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku.

Vykonávanie preventívnych prehliadok u stomatológa je v tomto období aktuálnou otázkou. Konkrétne,  uhrádzanie preventívnych zubných prehliadok upravuje §2 ods. 1 písm e) a f) zákona č 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o úhradách“).  V súlade s jeho ustanoveniami sa z verejného zdravotného poistenia uhrádza jedna preventívna prehliadka poistenca do 18 rokov veku dva razy v kalendárnom roku a jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za rok u zubného lekára. Ďalej platí, že v prípade, že poistenec prehliadku neabsolvuje, nebudú mu v ďalšom roku z poistenia uhrádzané zdravotné výkony v základnom prevedení poskytnuté v súvislosti so zubným kazom.

Z vyššie uvedeného ale nevyplýva, že poskytovateľ (zubár) je povinný vykonať každému pacientovi minimálne raz ročne preventívnu prehliadku chrupu. Prehliadka je „právom“ pacienta, nie povinnosťou poskytovateľa. Preto, vo Vašej situácii považujeme za najschodnejšiu možnosť dohodnúť si so zubárom ošetrenie mimo ordinačných hodín, za čo zrejme budete musieť zaplatiť poplatok. Alternatívou môže byť aj zmena poskytovateľa za menej vyťaženého zubára, keďže máte právo na slobodný výber poskytovateľa.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --