Odmietnutie uzavretia dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie uzavretia dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti

Terézia Hišemová
 | 4.11.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Neviem si nájsť gynekológa. Skúšala som doteraz u 10 a zatiaľ ma všade odmietli. Je možné, aby so mnou takto zaobchádzali? Fakt nemám chuť ani prostriedky nato, aby som chodila k lekárovi do iného mesta.Odpoveď:

Dobrý deň,

nie, nie je to možné aby s Vami takto zaobchádzali. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, čiže gynekológ môže odmietnuť návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti len zo zákonom ustanovených dôvodov (zákon 576/2004 o zdravotnej starostlivosti - §12) a to ak :
*  by uzatvorením takejto dohody prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie,
*  osobný vzťah zdravotníckeho pracovníka k osobe, ktorej sa má zdravotnú starostlivosť poskytovať, alebo k jej zákonnému zástupcovi nezaručuje objektívne hodnotenie jej zdravotného stavu alebo
*  poskytovaniu zdravotnej starostlivosti bráni osobné presvedčenie zdravotníckeho pracovníka, ktorý má zdravotnú starostlivosť poskytovať (platí pri interrupcii, sterilizácii a asistovanom oplodnení)

Ak s Vami odmietli uzatvoriť dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti bez jedného z týchto dôvodov, je potrebné podať podnet na príslušný samosprávny kraj, ktorý preverí dôvody odmietnutia. Môže určiť aj poskytovateľa konkrétneho gynekológa, aj takého, ktorý Vás predtým odmietol, tento určený gynekológ je viazaný rozhodnutím krajského lekára.
Gynekológ Vám bude vybraný tak, aby Vám bol čo najmenej vzdialený od Vášho bydliska alebo pracoviska.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --