Náhradné materstvo | Medicínske právo
              

Otázka


Náhradné materstvo

 | 16.2.2010 | komentárov: 8

Otázka:

Počula som, že v niektorých štátoch USA je bežnou praxou, ak manželia, ktorý nemôžu mať dieťa uzavrú zmluvu s cudzou ženou, ktorá sa dá na ich žiadosť umelo oplodniť (zväčša semenom manžela – objednávateľa), dieťa donosí a porodí a na základe zmluvy dieťa odovzdá objednávateľom. Je to možné aj u nás?Odpoveď:

V tomto prípade ide o náhradné materstvo - žene implantujú do tela cudzie umelo oplodnené vajíčko, ona plod donosí, porodí a dieťa potom odovzdá jeho genetickým rodičom . Tento inštitút je možné využiť napr. v USA, Anglicku, Holandsku, Belgicku , Fínsku. Náš právny poriadok to však NEDOVOĽUJE – neexistuje právny predpis, ktorý by to priamo zakázal, avšak zákon o rodine nepriamo vylučuje možnosť náhradného materstva, pretože stanovuje, že dohody a zmluvy, ktoré sú v rozpore so zásadou „matkou je žena ktorá dieťa porodila“ sú neplatné.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Zuzana Zoláková

(26.5.2011)
Surogácia je určite pre mnohé neplodné páry jediná možnosť ako mať vlastné dieťa (pri neschopnosti partnerky dieťa donosiť). Mnohé európske štáty ju ale odmietajú a nechcú aktívne priznať niečo ako "právo na dieťa", často v snahe o udržanie tradičného modelu rodiny. Obmedzujú tým najmä prístup homosexuálnych párov k asistovanej reprodukcii.

Ivo Humenik

(25.5.2011)
Akonáhle sa právo a etika dotávajú do konfrontácie s konkrétnymi a bezprostrednými životnými situáciami (ako je napríklad Vaša), tak sa akosi ťahšie hľadajú argumenty na obhájenie názoru \"prečo nie náhradné materstvo\"... Je však otázne či práve nrhradné materstvo dokáže riešiť Váš problém.

Tánička

(25.5.2011)
Ja mám síce iba 17 ale asi pred týždňom mi oznámili že nemám žiadnu šancu aby som porodila dieťa aby som ho čo i len splodila :\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"( .. som z toho dosť nešťastná priateľ je pri mne stále a snaží sa hľadať hocijakú možnosť.. a toto je jedna z možností a ak sa to nebude dať v SR tak odcestujem mimo štát po dieťatku som túžila celý môj život a teraz takáto rana.

JASMIN

(24.5.2011)
Slovensko je veeelmi ale veeelmi zaostale.Ten zákon by sa dal jednoducho upravit a to dodatkom ktory tvorí vynimku v zakone kedy je zena ktora porodila jedinou matkou,vynimka je platna len v indikovanych-zdravotnych dovodov.. prípadoch a dohoda medzi stranami je platná pretoze ziaden zakon nezakazuje aby sa zena po porode vzdala dietata a dobrovolne ho dala komu len chce.

Ivo Humenik

(4.5.2011)
Neviem ci hovorime o tej iste veci, no institut náhradného materstva (teda právne dovolenie uzatvorenia dohody o tom, že niekto pre objednavatelsky par vynosi dieta a nasledne ho im odovzda) v ČR podla mojich informacii zakotveny nie je. NIeco sa plánuje v rácmi rekodifikácie OZ, ale v súcastnosti náhradné materstvo vo svojej rýdzej podobe (vid. napr. úpravu v UK) v ČR nie je právne dovolené. Ak sa mýlim, tak ma prosím pokojne opravte :-).

jasmin

(4.5.2011)
Tak s tymto nesuhlasim,kludne si zistite ze v CR upravili zakon,tusim februar 2011,tak ze zena pribuzna moze vynosit dieta pribuznej ktora ma dokazané ze zo zdravotnych dovodov nevie porodit.U nas by ten zakon upravili keby sa to tykalo niektorych z nich.To nie je vyhovorka ze vela deti je opustenych adoptujte si.Za to predsa nikto nemoze ze matky sa deti vzdaju..Pravo mat vlastne dieta ma kazdy.P.s.clanok na novinky cz.

Ivo Humenik

(28.1.2011)
Náhradne materstvo je problematika ktorá má nielen právny podtext, ale (a s tým mysím že súhlasia asi všetci..) ešte výraznejší etický, morálny, náboženský... Stanovisko k tejto veci je teda pochopiteľne formované celkovým "svetonázorom" človeka. Osobne som názoru, že túžba "byť kompletnou rodinou" môže byť naplnená cez inštitút osvojenia a nemusí byť riešená prostredníctvom náhradej matky. Prijatie právnej úpravy ktorá by umožnila náhradné materstvo je však výsledkom nastavenia celej spoločnosti, teda min. "nastavenia" 150 osôb, ktoré stláčajú hlasovacie tlačidlá v NR SR. Preto si myslím, že takáto úprava na Slovensku v dohľadnej dobe prijatá ani nebude.

Bianka Moravcova

(28.1.2011)
Ked sa mame pridrziavat zakonov a regul, tak jedna prisaha lekarov hovori, ze treba pacientom pomahat. O nahradne materstvo ziadaju zeny, ktore z urcitych zdravotnych problemov nemozu mat deti prirodzenou cestou. V civilizovanom svete to funguje, ci sme v nejakej busi ? Myslim, ze by sa zdravotnictvo malo zacat zaoberat aj touto otazkou, ved nam porodnost, okrem urcitych etnickych skupin, zacala prudko klesat. Susedia v Cechach sa uz zacali otazkou nahradneho-surogatneho materstva zaoberat.Preco nemozeme mat rovnake prava na Slovensku pre zeny ako v Anglicku,Holandsku,Belgicku? O co sme horsie ?Dakujem za pozitivnu odpoved.