Odmietnutie chemoterapie | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie chemoterapie

Katarína Zubková
 | 23.9.2013 | komentárov: 1

Otázka:

Ako mám odmietnuť ďalšiu chemoterapiu? Mám obavy, že ma v prípade, že zmením názor, už späť na liečbu nevezmú alebo mi neposkytnú pomoc. Ďakujem pekne za odpoveď.



Odpoveď:

Dobrý deň. Predpokladom dovoleného poskytnutia zdravotnej starostlivosti, v tomto prípade chemoterapie, je informovaný súhlas pacienta (§4 ods.4 zákona č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ďalej len „zákon o zdravotnej starostlivosti“), ktorému predchádzalo zrozumiteľné poučenie. V rámci neho Vás ošetrujúci zdravotnícky pracovník musí oboznámiť okrem iného aj s rizikami prípadného odmietnutia  zdravotného výkonu (§6 ods.1 zákona o zdravotnej starostlivosti). Ako pacient máte právo odmietnuť chemoterapiu (poskytnutie zdravotnej starostlivosti), prípadne kedykoľvek slobodne odvolať už udelený informovaný súhlas (§6 ods.8 zákona o zdravotnej starostlivosti), čo sa musí zaznamenať v zdravotnej dokumentácii (§6 ods.10 zákona o zdravotnej starostlivosti ).
Zákon vám garantuje právo odmietnuť poskytovanú zdravotnú starostlivosť (§11 ods.8 zákon o zdravotnej starostlivosti) za čo Vás lekár nesmie akýmkoľvek spôsobom postihovať alebo znevýhodňovať (§11 ods.5 zákona o zdravotnej starostlivosti). Taktiež platí, že poskytovateľ  nemôže odstúpiť  od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z dôvodu, že ste odvolali resp. neudelili súhlas s chemoterapiou. Dôvody odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti na strane poskytovateľa totiž taxatívne upravuje §12 ods.9 zákon o zdravotnej starostlivosti. Ak by aj došlo k odmietnutiu/odstúpeniu od dohody nie je tým doktonuté Vaše právo na poskytnutie neodkladnej starostlivosti (§12 ods.6 zákona o zdravotnej starostlivosti).


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


Vlado

(19.12.2014)
Dobrý deň. Mojej Mame sa vrátila rakovina cca po roku. Lepšie povedane nahmatala si hrčku v prsniku ta bola v poriadku ale pani lekárka nasla ešte niečo o veľkosti 5 mm a ledva z toho na niekoľko pokusov pod sonom vytiahla vzorku, keďže sa jej to strácalo. norma je do 25 ona ma 33... Ide však o vyjadrenia lekarov že to ma zvýšene ale môže to býť zle ale aj nemusí. Teda postup liečby naprhli hned o mesiac, odrezat prsnik a chemoterapiu. Uvažuje že to odmietne a ja ju v tom podporujem. Podľa mňa je to neopodstatnený postup. Mama však ma obavy že príde o dôchodok ak odmietne liečbu. Môže odmietnuť a neprísť oň?