Odmietnutie pitvy a darovania orgánov | Medicínske právo
              

Otázka


Odmietnutie pitvy a darovania orgánov

Veronika Miková
 | 2.9.2013 | komentárov: 38

Otázka:

Kde mám oznámiť, že odmietam pitvu a darcovstvo?Odpoveď:

Darcovstvo  orgánov, tkanív a buniek upravuje zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov /ďalej len „zákon o zdravotnej starostlivosti“/. Podľa § 37 ods. 2 zákona o zdravotnej starostlivosti  odobrať orgány, tkanivá alebo bunky z tiel mŕtvych darcov možno iba vtedy, ak osoba počas svojho života neurobila písomné vyhlásenie, že s týmto zásahom do svojej telesnej integrity nesúhlasí, alebo vyhlásenie, že nesúhlasí s vykonaním pitvy. Takéto vyhlásenie sa zasiela do národného transplantačného registra, ktorý vedie národná transplantačná organizácia zriadená Ministerstvom zdravotníctva SR. Tzv. register nedarcov dnes spravuje Slovenské centrum orgánových transplantácií, ktorému musíte zaslať svoje vyhlásenie na adresu Slovenské centrum orgánových transplantácií, Limbova 14, 833 01 Bratislava. Darcovstvo môžete odmietnuť akýmkoľvek písomným vyhlásením, v ktorom odporúčame jednoznačne identifikovať kto vyhlásenie robí. Vyhlásenie musí byť podpísané, pričom podpis je potrebné nechať overiť na obvodnom úrade. Overenie je spoplatnené v zmysle sadzobníka správnych poplatkov.

Alternatívnou je použitie formulára, ktorý je dostupný  na internete prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií. Nájdete ho pod týmto odkazom http://www.nczisk.sk/Documents/nzr/Hlasenie_SCOT.pdf. Podpis musíte nechať overiť. Za nespôsobilú osobu robí toto vyhlásenie zákonný zástupca (pri maloletom najčastejšie rodič, u osoby pozbavenej spôsobilosti na právne úkony súdom ustanovený opatrovník).

Čo sa týka pitvy, odmietnutie pitvy upravuje zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov /ďalej „zákon o zdravotných poisťovniach“/. Podľa ustanovení § 48 ods. 4 zákona o zdravotných poisťovniach pitvu nemožno vykonať, ak pitvu osoba alebo jej zákonný zástupca počas života osoby odmietli. Odmietnutie pitvy musí mať písomnú formu, musí obsahovať údaje, ktoré umožnia jednoznačne určiť osobu, ktorá pitvu odmietla, vlastnoručný podpis osoby, ktorá pitvu odmietla, a dátum vyhotovenia. Odmietnutie pitvy musí byť doručené Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ho eviduje a uchováva 10 rokov odo dňa úmrtia osoby. Úrad vedie zoznam osôb, ktoré počas života odmietli pitvu.
Zákon však stanovuje výnimky, kedy sa pitva aj napriek vyjadrenému nesúhlasu vykoná, a to v týchto prípadoch:

a) pri podozrení, že mŕtva osoba bola chorá na prenosné ochorenie,
b) pri podozrení na kontamináciu mŕtveho tela rádioaktívnymi látkami,
c) pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná,
d) pri pochybnostiach lekára, ktorý vykonal prehliadku mŕtveho, o príčine smrti alebo o okolnostiach, za ktorých smrť nastala,
e) po odbere orgánov alebo tkanív od mŕtveho darcu,
f) v prípadoch násilnej smrti,
g) z dôvodov ustanovených osobitným predpisom ktorým je Trestný poriadok.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


klearskye54

(21.2.2019)
Princess Hair handling


Thank you, Numerous knowledge!

klearskyz36

(11.12.2018)
Calminax pirkti


You actually reported it terrifically.

klearskyn38

(10.12.2018)
Estelle opinie


Amazing postings, Thanks.

Harleyv43

(11.8.2018)
Mass Extreme Componente


Great data, Cheers.

Stefanb22

(11.8.2018)
Valufix kaj meniš


Helpful data. Regards!

Serinav73

(10.8.2018)
iBright forum


Wow many of very good advice!

Israele16

(10.8.2018)
Inno gialuron To funguje


Factor nicely utilized!!

Billief41

(10.8.2018)
Follixin komponent


Incredible a good deal of fantastic facts!

Samuelj62

(10.8.2018)
Dr extenda Mielipiteitä


Fantastic data. Cheers.

Carmond85

(10.8.2018)
Derminax nuværende


Cheers, I value this.

Lynellq91

(10.8.2018)
Varicoz Web-mjesto proizvođača


You have made your position pretty nicely.!

Marionq82

(10.8.2018)
Dietbooster näytteleminen


Fine facts, Appreciate it!

Jeannax43

(10.8.2018)
O!slim spesa


Truly many of excellent tips.

Francoc44

(10.8.2018)
spirulina imballaggio


You have made your position quite effectively!.

Francoi81

(10.8.2018)
hemorectal los clientes


With thanks! Fantastic stuff!

Brunosq71

(9.8.2018)
iBright Davranı


You definitely made your point!

Brunosu61

(9.8.2018)
Navitin Medico


You expressed that perfectly!

Francow93

(7.8.2018)
Onesmoke dĂłnde comprar


Wonderful stuff. Kudos!

Archivez78

(25.7.2018)
posterisan dĂłnde comprar


Thanks. Plenty of posts!

Archivej39

(25.7.2018)
bazuka capsule ingredientes


You actually stated this wonderfully.

HankBeautw32

(29.12.2017)

HankBeautr19

(29.12.2017)

HankBeautm65

(29.12.2017)

HankBeautw38

(29.12.2017)

Kozakt95

(27.12.2017)
iq option pl


Thank you. Useful stuff.

Corpog91

(10.12.2017)

Gabika Sabová

(7.12.2014)
Každý deň odo dňa, kedy som videla brata v márnici, surfujem a čítam zákony. Náhodou som natrafila na túto stránku. Chcem presne to isté,čo čítam vo vašich vyjadreniach.
Vhľadom k tomu, že sa vždy a všade nájdu jednotlivci/kyne, ktorí/é budú vŕtať aj do slovíčok musím dať na pravú mieru toto
Mojmu bratovi nechali aj hrudník. V tom šoku pri rozhovore pre televíziu joj som spomenula len hlavu a kožu. Čo som videla a registrovala z komentára obhliadajúceho patológa, aby STE MALI PREDSTAVU boli odobrané - kĺby ramenne, bedrové, kolenné, päty, kosti - čast bedrovej, lonovej a dlhé kosti na nohách, koža - z celého chrbáta a zadná časť lýtok až ku stehnám.
Bola narušená integrita mŕtveho a telo nebolo v povodne anatomickom tvare ako predpisuje zákon - ako by aj mohlo byť, ked nemal panvu /aj oblečený vyzeral ako by nemal od hrudného koša nič/. Nikto s nami nerobil dotazník a info ani nemali kde získať, nemal zdravotnú dokumentáciu - posledných desať rokov s neliečil na slovensku, chodil do čiech.
Úrad na dohlad..sa bráni ochranou osobných údajov, ale rozobrať človeka na - doslovne - súčiastky,to môžu /nebožtík nie je osobnosť=vec/ Zatiaľ som v štádiu ,,vzdelávania\\\\\\\" sa v tejto otázke, ale určite to tak nenechám!!! Sama som študovala medicínu a kvôli trom deťom som zanechala štúdium. Tiež som chodila do pitevne a videla a počula a počúvam ako chýba ,,učebný materiál\\\\\\\". Už dávno som vyhlásila, že sa nechám na vedecké účely, ak bude moje telo vhodné. Nemám problém s transplantácou pre záchranu života /samozrejme s vylúčením zneužitia a dôslednou kontrolou/ ale na biznis ? NIE!!!!!! pre toto by mala nastať debata o zmene zákona!!!
pre prípad
som na fb pod menom Gabika Sabová, prípadne gabsab001@gmail.com

Andrej

(4.12.2014)
S tymto dokazu velmi rychlo spravit poriadok samotni bezni ludia. Keby vypukla hysteria s Vyhlaseniam nedarcov, zrazu by sa diali zazraky na pockanie, a zakony by sa menili ...
Ked citam aky hnus sa tu deje, taketo vyhlasenie pre seba a svojich blizkych spravim. Potom si mozem povedat, ze mna sa to netyka.

Patologovia, ich pribuzni a zainteresovani taketo vyhlasenia pre istotu urcite maju ...

Anka

(3.12.2014)
Čo sa robí u nás je nemorálne a hnusné. Nemám nič proti tomu, aby moje srdce, prípadne iný orgán použili pre záchranu ŽIVOTA iného človeka. Ale iba pre ZÁCHRANU ŽIVOTA. V žiadnom inom prípade nie. Najmä nie na rôzne pochybné kšefty, alebo na výrobu nejakých náhrad, ako sa o tom hovorí a tiež nie, aby človeka vypitvali a zohavili tak, že zostane iba hlava a koža ako v poslednom desivom prípade.

Anka

(3.12.2014)
treba urýchlene žiadať, aby poslanci odhlasovali zmenu zákona, ktorý také svinstvá dovoľuje. V najnovšom prípade muža po infarkte by mali sestry podať sťažnosť na Európsky súd.

Iveta Maková

(3.12.2014)
Som z toho zhrozená.

Albína Turošová

(3.12.2014)
Obidva zákony sú urobené tak,aby si mohli vyvolený,robiť čo chcú,je to hnus,aby niekto mohol takto podnikať a zarábať na nešťastí ľudí,ale povedzme si,že zato môžme ďakovať,tejto skorumpovanej vláde.A ako je možné,že sa nevie čo sa s tými vykostenými organmi či kosťami deje.

Veronika Miková

(23.10.2014)
Oba Vami spomínané zákony upravujú otázku odberu orgánov, tkanív a buniek od mŕtvych darcov a následné vykonanie pitvy po ich odbere. Zároveň ale podľa §48 ods. 1 zákona o zdravotných poisťovniach pitvu možno vykonať len v prípadoch ustanovených týmto zákonom tak, aby ani po smrti nebola znížená dôstojnosť mŕtvej osoby.
Ďalej je pravdou, že u nás platí tzv. opt – out systém darcovstva, a teda ráta sa s tzv. predpokladaným súhlasom s darovaním, pokiaľ osoba počas života neurobila vyhlásenie, že s týmto zásahom do svojej telesnej integrity nesúhlasí alebo vyhlásenie, že nesúhlasí s vykonaním pitvy. To ale neznamená, že sa neprihliada na vôľu pacienta a často krát sa postupuje až po konzultácii s pozostalými.

Silvia

(21.9.2014)
Tieto zákony si odporujú resp. sú napísané tak, aby sa dali zneužiť. V skratke: zákon 576 o darovaní-ak napíšte že si to neželáte aleboak ste nesúhlasili s pitvou.
Ale zákon 581 o pitve znie -že aj napriek nesúhlasu vás budú pitvať ak za e) po odbere orgánov alebo tkanív od mrtveho darcu.To znamená že nás najprv vykostia a až potom pitvajú a hľadajú príčinu smrti. Dobre vedeli prečo to tak spravili a hlavne prečo to majú pod palcom dve organizácie. Aby sa mohli jedna na druhú vyhovárať a mi si nijako neporadíme a spravodlivosti sa nedovoláme a oni si budú s nami robiť aj po smrti čo chcú.

jabrocka

(6.4.2014)
je to hnus ako si dovolili vybrať všetky kosti veterinárovi, príspevok v TV novinách.Počulsom už o nedôstojnosti ale toto je už vrchol, hádzanie s mŕtvymi, okusvanie mŕtvoli potkanim.To čo sú za zvieratá, veď to nie sú ľudia a zviera Sú to odperné svine a to si hovoria lekári . Kde sú tie tlačivá vzorové neviem ich nájsť a okamžite dám nesúhlas.

Mária

(10.2.2014)
Tiež som zhnusená s tým, čo sa robí s našimi drahými. To vykosťovanie to je už príliš. Chcem napísať do registra, aby mi dali po smrti pokoj a neobchodovali s mojim telom. Darovať niekomu srdce, ladvinu prosím, ale vykosťovať to teda už nie.

hela

(10.2.2014)
Podľa mňa, by sa mali evidovať na odber orgánov,tkanív a buniek darcovia a nie naopak, aby sa evidovali tí, čo si to neprajú.Som tiež nesmierne zhnusená zo správ o obchodovaní s týmto materiálom.

Hela

(7.2.2014)
Pri nemorálnosti, ktorej sme svedkami nie iba v zdravotníctve začínam o odmietnutí pitvy vážne uvažovať. Človeku ešte za živa dávajú pocítiť aká je nula ak nepatrí medzi horných 10 tisíc.Tak aká úcta po smrti pre obyčajného človek? Smutné.