Preventívna lekárska prehliadka - právo či povinnosť? | Medicínske právo
              

Otázka


Preventívna lekárska prehliadka - právo či povinnosť?

Zoltán Nagy
 | 14.8.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Je prehliadka u zubára povinná? Aké sankcie mi hrozia, ak by som ju neabsolvoval do konca roka?



Odpoveď:

Dobrý deň, ďakujeme za otázku.

Podmienky výkonu preventívnej stomatologickej prehliadku upravuje zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Je potrebné si uvedomiť, že preventívna prehliadka je právom poistenca, na ktorú má poistenec zo zákona nárok. Napríklad podľa § 2 ods. 1 písm. f) spomenutého zákona má poistenec od 18 rokov nárok na preventívnu prehliadku u zubného lekára raz za rok. Ďalej zákon uvádza, že ak z výsledku prehliadky vyplýva potreba ďalšieho ošetrenia preventívneho charakteru (odstránenie povlakov, zubného kameňa), je takto poskytnutý výkon pripočítateľnou položkou k preventívnej prehliadke. Preventívna prehliadka je plne uhrádzaná zo systému verejného zdravotného poistenia. Preto odpoveď na Vašu otázku bude negatívna, teda preventívna stomatologická prehliadka nie je Vašou povinnosťou ale Vaším právom.

Na druhej strane Vám odporúčame absolvovať ju, pretože ak poistenec počas jedného roka vynechá preventívnu prehliadku u stomatológa, zdravotná poisťovňa sa na jeho ošetrení v budúcom roku nebudú finančne spolupodieľať (ako to vyplýva z poistných podmienok väčšiny zdravotných poisťovní). Preto keď pacient neabsolvuje preventívnu prehliadku v danom kalendárnom roku, v nasledujúcom roku nemá nárok na ošetrenie v rámci zdravotného poistenia a cenu ošetrenie si uhrádza v plnom rozsahu sám.


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --