Krvná skupina | Medicínske právo
              

Otázka


Krvná skupina

Katarína Zubková
 | 8.8.2013 | komentárov: 0

Otázka:

Dobrý deň. Na poslednej preventívnej prehliadke som sa spýtala na moju krvnú skupinu a moja doktorka mi odpovedala protiotázkou: Načo Vám to je vedieť? A nepovedala mi ju. Môžem sa nejako domáhať toho, aby mi túto informáciu poskytla?



Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku.

Podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o zdravotnej starostlivosti“) má pacient pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na informácie týkajúce sa jeho zdravotného stavu (§ 11 ods. 8 písm. b zákona o zdravotnej starostlivosti). K takým nepochybne patrí aj Vami požadovaný údaj o krvnej skupine. Lekár je povinný tieto informácie poskytnúť či už slovne alebo tým, že samotnému pacientovi umožní takýto údaj vyzistiť nahliadnutím do zdravotnej dokumentácie (§25 ods. 1 písm. a, odsek 2 zákona o zdravotnej starostlivosti).
 
V prípade odmietnutia sa poskytovateľ dopustí porušenia vyššie uvedeného zákona o zdravotnej starostlivosti.  Možným riešením je podanie sťažnosti na odbor zdravotníctva príslušného samosprávneho kraja, ktorý vydal lekárovi povolenie na činnosť , a ktorý vykonáva dozor nad dodržiavaním zákonov(§46 ods. 1 písm. h zákona o zdravotnej starostlivosti).


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --