Klonovanie v EÚ | Medicínske právo
              

Otázka


Klonovanie v EÚ

 | 17.6.2009 | komentárov: 0

Otázka:

Zaujíma ma, či právna úprava platná v Európskej únii umožňuje klonovať ľudí? Ďakujem.



Odpoveď:

Klonovanie za účelom vytvorenia ľudského jedinca je zakázané. Zákaz reprodukčného klonovania upravujú medzinárodné dokumenty, ale aj národná právna úprava. Podľa Čl. I Dodatkového protokolu k Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne (uverejnený v zbierke zákonov pod 143/2001 Z.z.) (cit.): „Akékoľvek zásahy, ktorých cieľom je vytvorenie ľudskej bytosti, ktorá by bola geneticky totožná s inou ľudskou bytosťou, či už žijúcou, alebo mŕtvou, sú zakázané.“ Trestný zákon pozná skutkovú podstatu trestného činu „Neoprávnený experiment na človeku a klonovanie ľudskej bytosti“. Podľa § 161 ods. 2 TZ (cit.): „Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak vykoná akýkoľvek zásah s cieľom vytvoriť ľudskú bytosť v ktoromkoľvek štádiu jej vývoja geneticky identickú s inou ľudskou bytosťou, či živou, alebo mŕtvou.“


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku


-- žiadne príspevky --